Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Mogą przepowiadać dużo poważniejsze choroby, jak np. zator płucny, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Żylaki diagnozuje się za pomocą badania USG lub USG Dopplera, gdzie dodatkowo można określić wydolność żył i tętnic. Metody leczenia żylaków polegają głównie na usunięciu żyły, która sprawa problemy. Oczywiście można zastosować farmakoterapię oraz specjalne pończochy uciskowe, jednak nie wyeliminują one problemu, a jedynie zwiększą komfort życia pacjenta.
Co zwiastuje powstawanie żylaków?
Nie ma dowodów na to, że żylaki dziedziczymy w genach, jednak jeśli rodzice zmagają się z chorobą żył powierzchniowych, należy zadbać profilaktycznie o swoje żyły. Często powstanie żylaków w przyszłości przepowiadają pajączki na skórze, obrzęki, ale i uczucie zmęczenia, a nawet mrowienie w kończynach.
Jak zapobiegać żylakom?
Powstawaniu żylaków sprzyja otyłość i brak ruchu, zalecane jest zatem częste spacerowanie, jazda na rowerze, pływanie. Można także siedzieć z nogami powyżej poziomu serca (zakładanie nogi na nogę sprzyja powstawaniu żylaków). Udowodniono już, że siedzenie jest bardzo niezdrowe, zatem należy robić częste przerwy w pracy. Dobrym ćwiczeniem jest stanie na palcach - ćwiczymy w ten sposób łydkę, nazywaną sercem nóg!
Jak wyglądają żylaki od środka i czym dokładnie są? Sprawdźcie w filmie, gdzie prof. dr n. med. Krzysztof Łabuzek dokładnie tłumaczy, jak powstają żylaki.