Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie dopplerowskie w diagnostyce zakrzepicy, zmian miażdżycowych i innych schorzeń żył i tętnic kończyn dolnych
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie dopplerowskie w diagnostyce zakrzepicy, zmian miażdżycowych i innych schorzeń żył i tętnic kończyn dolnych

NAN

Fot: alexandralex2007 / stock.adobe.com

Badanie dopplerowskie polega na ocenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje się je przy rozpoznaniu chorób układu krwionośnego, w tym przede wszystkim zakrzepicy żylnej oraz zmian miażdżycowych. Wśród wskazań do wykonania takiego badania można wymienić, m.in.: obrzęki i ból kończyn oraz uczucia drętwienia i mrowienia nóg.

Choroby żył i tętnic w zaawansowanym stadium rozwoju mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego też nie należy bagatelizować pierwszych objawów zakrzepicy, która może prowadzić do udaru mózgu. Rozwojowi tego typu schorzeń sprzyja siedzący tryb pracy, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukier, palenie papierosów oraz picie alkoholu i dużej ilości kawy.

Na czym polega badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie, zwane również ultrasografią (USG) dopplerowską oraz w skrócie badaniem Dopplera, jest wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób układu krążenia. Polega ono na obrazowaniu na monitorze zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych, wysyłanych przez głowicę przykładaną do kończyn dolnych lub innych części ciała. Przy badaniu tym wykorzystuje się efekt Dopplera, który jest zjawiskiem, polegającym na powstawaniu fal o różnej częstotliwości. Dzięki temu lekarz, przeprowadzający USG Dopplera może obserwować prędkość, z jaką płynie krew i na tej podstawie wystawiać diagnozę. Badanie to wykonuje się przy użyciu aparatury, przeznaczonej do badań naczyniowych (wyposażonej w moduł Dopplera).

Zaletą USG dopplerowskiego jest nieinwazyjność, która sprawia, że badanie można wielokrotnie powtarzać. Z racji tego, że jest ono całkowicie bezpieczne, z powodzeniem można wykonywać je zarówno u dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Zaletą USG Dopplera jest również bezbolesność. Pozycja podczas badania jest uzależniona od lokalizacji naczynia, które lekarz chce uwidocznić. Przed jego wykonaniem na miejsce badania nakłada się specjalistyczny żel do USG, którego celem jest wyeliminowanie cząsteczek powietrza, które mogą negatywnie wpływać na jakość obrazu z monitora. USG dopplerowskie wykorzystywane jest do badania:

  • tętnic szyjnych, 
  • tętnic podobojczykowych,
  • serca (dzięki czemu możliwe jest wykrycie wad zastawkowych),
  • narządów jamy brzusznej: wątroby, śledziony, trzustki, nerek,
  • kończyn dolnych,
  • zmian nowotworowych, w tym szczególności guzów węzłów chłonnych i guzów tarczycy

Zobaczcie, jak wygląda USG Dopplera:

Zobacz film: USG Dopplera. Źródło: Życie bez wstydu

Badanie dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych

USG Dopplera naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w obrębie naczyń krwionośnych nóg, służy do badania poziomu wydolności żył i tętnic kończyn dolnych. Badanie umożliwia:

  • wykrywanie blaszek miażdżycowych w tętnicach,
  • wykrywanie zwężeń i niedrożności w naczyniach krwionośnych,
  • wykrywanie zakrzepów. 

Dzięki badaniu Dopplera można wykryć wady wrodzone naczyń krwionośnych, miażdżycę, zakrzepicę żylną oraz tętniaki kończyn dolnych. Późne zdiagnozowanie tego typu schorzeń może doprowadzić do udaru mózgu lub innych niebezpiecznych stanów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania Dopplera można wymienić: żylaki, ból i obrzęk nóg, zaburzenia krążenia, drętwienie i poczucie mrowienia w kończynach dolnych, trudności w poruszaniu się oraz problemy z gojeniem się ran w obrębie nóg.

Badanie Dopplera a ciąża

Nie istnieją żadne przeciwskazania, które wykluczałby możliwość przeprowadzenia USG Dopplera w obrębie kończyn dolnych u kobiety, spodziewającej się dziecka. Badanie to często wykorzystuje się w diagnostyce podstawowych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Badanie dopplerowskie pozwala lekarzowi sprawdzić przepływ krwi w tętnicach macicznych, pępowinowych oraz tętnicy środkowej mózgu dziecka. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie niedotlenienia dziecka oraz jego nieprawidłowego rozwoju. Zaleca się, aby tego typu badanie przeprowadzać po 26. tygodniu ciąży.

Badanie dopplerowskie kończyn dolnych - zalecenia

USG dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych nie jest badaniem skomplikowanym, dlatego też nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie ma zaleceń dietetycznych, dlatego przed planowanym badaniem można zjeść standardowy posiłek (uwaga - ok. 3-4 godziny przed USG Dopplera aorty brzucha i tętnic biodrowych nie należy niczego jeść, ponieważ może to znacząco wpływać na wynik badania). Co istotne, nie ma przeciwwskazań, aby przed planowanym badaniem zażyć, codziennie przyjmowane lekarstwa. USG dopplerowskie zwykle trwa od 20 do 40 minut i refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na tego typu badanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny). USG Dopplera można wykonać również prywatnie. W takim przypadku jest ono płatne, a jego ceny zaczynają się od 80 zł i są uzależnione przede wszystkim od placówki.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
298
19
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka?
Badanie prenatalne USG, badanie genetyczne – na czym polegają badania wykonywane w okresie płodowym, przed narodzinami dziecka? Dzień Dobry TVN
Chirurg naczyniowy – co leczy?
Opis profesji
Chirurg naczyniowy – co leczy? Opis profesji TVN zdrowie
Badanie angiograficzne:
tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i fluoroangiografia
Badanie angiograficzne: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i fluoroangiografia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?