W walce z chorobą nowotworową kluczowy jest czas. Im wcześniej chory trafi do lekarza, tym większe są szanse na opanowanie choroby, a nawet pełne wyleczenie. Choć dostęp do profilaktycznych badań jest łatwiejszy to ciągle wykonujemy je bardzo rzadko. Ale wzrost zachorowań nie jest spowodowany tylko niechęciom do badań. Ogromne znaczenie ma także styl życia, czyli zła dieta, tj. bogata w wysoko przetworzone jedzenie, czerwone mięso i alkohol, a uboga w warzywa i owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Dochodzi do tego jeszcze siedzący tryb życia i brak ruchu.
Mimo że wystarczy zmienić tak niewiele, aby znacząco oddalić widmo choroby, to niewiele osób znajduje w sobie motywację i zmienia swój styl życia.
Które nowotwory rozpoznawane są w Polsce najczęściej?
Lista najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce od wielu lat praktycznie się nie zmienia. W czołówce znajdują się:
- rak płuca
- rak piersi
- rak jelita grubego
- rak prostaty
- rak szyjki macicy
Rak płuca
Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi znaczny procent przyczyn zgonów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Rak płuc początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jak w przypadku każdej choroby nowotworowej, nieodłącznym elementem jego postępowania jest wyniszczenie i osłabienie. To, co powinno absolutnie zmusić do wizyty u lekarza to utrzymujący się bardzo długo kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej oraz krwioplucie.
Forma i zakres leczenia zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Im później chory trafi do specjalisty, tym gorsze są rokowania.
Czy raka płuc można wyleczyć? Dowiesz się tego z filmu
Rak piersi
Rak gruczołu piersiowego powoduje szereg objawów, ale zwykle dopiero w zaawansowanym stadium. Przedinwazyjny nowotwór sutka nie nacieka pobliskich tkanek, ale z czasem może zmienić charakter na inwazyjny. Aby wykryć raka wcześnie, należy się regularnie badać samodzielnie i u lekarza. Wcześnie wykryta zmiana w ogromnej większości przypadków jest całkowicie uleczalna.
Co sprzyja rozwojowi raka piersi? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Rak jelita grubego
Według statystyk rak jelita grubego każdego dnia zabija 33 osoby. Dzieje się tak ponieważ większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Do objawów, które mogą sugerować, że w obrębie jelita rozwija się nowotwór należą:
- biegunki na zmianę z zaparciami
- wymioty
- nawracające krwawienia z odbytu
- pojawienie się krwi w stolcu
Najlepszym sposobem na rozpoznanie choroby jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Specjaliści zalecają, aby każdy kto przekroczył pięćdziesiątkę wykonywał ją raz na pięć lat.
Zobacz film i dowiedz się jak można leczyć raka jelita grubego
Rak prostaty
Rak prostaty podobnie jak wiele innych nowotworów może rozwijać się bardzo długo nie dając przy tym żadnych objawów. Co gorsza, kiedy już coś zaczyna się coś dziać ogromna grupa pacjentów wstydzi się lub boi pójść do lekarza. Do gabinetu trafiają zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już bardzo mocno zaawansowana. Objawy, które mogą sugerować chorobę i powinny skłonić do wizyty u specjalisty to:
- częstomocz;
- potrzeba nawet kilkukrotnego oddawania moczu w nocy (nykturia);
- odczuwanie nagłego parcia na mocz;
- oddawanie moczu cienkim, powolnym strumieniem;
- stwierdzenie krwinkomoczu (zmiana nie zostaje zaobserwowana przez pacjenta, lecz w wykonywanym rutynowo laboratoryjnym badaniu ogólnym moczu).
Jak leczyć raka prostaty? Odpowiedź znajdziesz w filmie
Rak szyjki macicy
Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego. Choroba bardzo rzadko daje objawy i ogromna grupa kobiet trafia do lekarza bardzo późno. Mimo że rak szyjki macicy daje się bardzo łatwo leczyć i zgony z jego powodu są dzisiaj rzadkością, to w Polsce ciągle zabija wiele kobiet. Dlaczego? Bo Polki nie chodzą do ginekologa i nie wykonują cytologii, która jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie zmian, a tym samym pełne wyleczenie.
Jak rozwija się rak szyjki macicy? Dowiesz się tego z filmu