Rak kolsczytokomórkowy skóry to niebarwnikowy złośliwy nowotwór skóry. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że tylko w 2017 roku odnotowano 13 478 zachorowań. Zdaniem badaczy dane są zaniżone i niepełne. W ich ocenie w Polsce jest to ok. 40-50 tys. zachorowań rocznie.
Rak kolczystokomórkowy skóry, czyli co?
Nowotwór najczęściej rozwija się skórze uszu, twarzy, głowy, szyi lub ramion, ale nie tylko. Zmiany mogą pojawić się także w jamie ustnej lub w obrębie narządów płciowych. Do rozwoju choroby przyczynia się nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz bardzo silne promieniowanie, np. podczas radioterapii. Mimo że ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry rośnie wraz z wiekiem i większość pacjentów przekroczyła 60. rok, to chorują także dużo młodsze osoby.
Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą plamy, niewielkie twarde i czerwone guzki na skórze. U części pacjentów choroba ma charakter nawracającego, niegojącego się owrzodzenia, które swędzi i krwawi.
Aby potwierdzić raka kolczystokomórkowego skóry nie wystarczy wywiad i badanie dermatoksopem. Konieczne jest pobranie próbki i wykonanie badania histopatologicznego. Jeśli potwierdzi ono raka kolczystkomórkowego skóry lekarz usunie zmianę w raz z marginesem zdrowej skóry. Przy dużych zmiana, gdy wykonanie zabiegu nie jest możliwe stosuje się leczenie miejscowe. Czasem, jeśli stan pacjenta nie pozwala na wykonanie zabiegu, zleca się radioterapię.
Zobacz także: Nowotwór skóry: rodzaje i postaci inwazyjne. Objawy raka skóry, przyczyny i czynniki ryzyka
Kampania Rak UV
Najważniejszym założeniem kampanii jest edukacja i zwiększenie świadomości na temat raka kolczystokomórkowego skóry oraz czynników ryzyka. Twórcy kampanii chcą także zachęcić osoby z grupy ryzyka do kontrolowania znamion i zgłaszania się do lekarza jeśli zauważą na skórze jakieś niepokojące zmiany.
Działania edukacyjne realizowane w ramach kampanii będą kierowane do rolników, sadowników, ogrodników, rybaków, pracowników budowlanych ale również działkowców; seniorów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.
W ramach kampanii będą się odbywały spotkania edukacyjne przeznaczone dla seniorów. Każdy chętny będzie mógł się na nich dowiedzieć więcej o raku kolczystokórkowym skóry, a także skonsultować się z ekspertem.
Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie rakuv.pl.
Jak wygląda leczenie czerniaka? Dowiesz się tego z filmu: