Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak kości - kostniak, chrzęstniak, szkliwiak. Rodzaje, objawy, leczenie i rokowania nowotworu kości
menu
Polub nas na Facebooku

Rak kości - kostniak, chrzęstniak, szkliwiak. Rodzaje, objawy, leczenie i rokowania nowotworu kości

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Rak kości jest najczęściej przerzutem choroby nowotworowej innego typu. Objawia się bólem kości i obrzękami, które pojawiają się w stanie spoczynku. Leczenie poprzedzone jest badaniami kości w kierunku nowotworu, które dają informację o zaawansowaniu i lokalizacji tkanek zmienionych chorobowo. 

W Polsce rocznie przybywa około 100 zachorowań na nowotwór kości. Choroba najczęściej pojawia się w okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży płci męskiej.

Wtórna i pierwotna postać raka kości

Nowotwór kości zlokalizowany jest często przy nasadzie kości udowej, ramiennej, na kręgosłupie, miednicy bądź kości piszczelowej. Wyróżniane są dwie odmiany nowotworu kości – wtórny i pierwotny. Wtórny rak kości to przerzut nowotworu z innych narządów. Jest to częściej spotykana odmiana raka tkanki kostnej, a jej naciek sygnalizuje o zaawansowanym etapie choroby. W przerzutowej postaci choroby, ogniskiem pierwotnym są zwykle: rak nerek, sutka, tarczycy, prostaty bądź żołądka. Postać pierwotna (wywodząca się z kości) występuje rzadko – pojawia się u jednej na sto osób chorych na nowotwór tkanki kostnej.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Kostniak, chrzęstniak, szkliwiak, czyli rodzaje nowotworu kości

Nowotwór kości może mieć postać łagodną lub złośliwą. Ze względu na miejsce zlokalizowania nowotworu i jego zaawansowanie wyróżnia się różne rodzaje raka kości:

 • Kostniak – to łagodna postać nowotworu, która ma dobre rokowania. Może pojawić się u kobiet i mężczyzn. Najczęstsze objawy kostniaka to obrzęk i ból w okolicach chrząstek stawowych.
 • Chrzęstniak – to łagodny nowotwór, który pojawia się u obydwu płci. Symptomami tej postaci choroby są złamania i bóle kości.
 • Kostniak kostninowy – ma dobre rokowania i łagodny przebieg. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i objawia się bólami nocnymi i porannymi. Dolegliwości układu kostnego odczuwalne są także po wysiłku fizycznym.
 • Guz olbrzymiokomórkowy – występuje zwykle u osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Może mieć postać łagodną lub złośliwą, ale ma dobre rokowania. Objawia się dolegliwościami kości przypominającymi zapalenie stawu (np. sztywność i obrzęki).
 • Mięsak Ewinga – jest złośliwą postacią nowotworu. Choroba najczęściej dotyka chłopców do 15. roku życia. Towarzyszą jej złamania kości, obrzęki i promieniujące bóle kończyn.
 • Szkliwiak – zlokalizowany jest w szczęce lub w tylnej części żuchwy – typowym objawem jest guz pojawiający się w okolicy szyi lub twarzy. Może mieć łagodny lub złośliwy przebieg, a ból przy tej odmianie nowotworu pojawia się głównie w okolicy zatok i zębów.
 • Mięsak kościopochodny – złośliwa postać raka, która często dotyka mężczyzn w wieku 12-24 lat. Ognisko chorobowe zlokalizowane jest zwykle w stawie kolanowym bądź kości ramiennej. Ból nasila się w nocy. Pojawiają się obrzęki i złamania. Mięsak jest często przyczyną przerzutów do płuc.
 • Chrzęstniakomięsak – ma złośliwy przebieg i objawia się bólami rwy kulszowej. Mogą towarzyszyć mu dolegliwości pęcherza i obrzęki.

Zobacz film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany? Źródło: 36,6.

Objawy nowotworu kości: bóle, obrzęki i złamania

U osób starszych, choroby nowotworowe kości mogą być początkowo mylnie odbierane jako choroba reumatyczna. U osób młodych często początkowo podejrzewa się np. bóle wzrostowe. Chorobę sygnalizuje zwykle nasilający się nocą ból układu kostnego, miejscowa tkliwość i obrzęki o niewyjaśnionych przyczynach. Uszkodzona tkanka kostna jest krucha i łatwo ulega złamaniom. W zaawansowanych stadiach choroby pęknięcia kości nie wymagają bodźców zewnętrznych i są niespodziewane (np. podczas obracania się z boku na bok w trakcie snu). U osób chorych mogą pojawiać się także guzy i zgrubienia na kościach, utrata masy ciała, gorączka i niedokrwistość.

Diagnostyka i leczenie nowotworu kości

Przerzuty do kości diagnozowane są zwykle podczas przygodnych badań, ponieważ nie towarzyszą im szczególne objawy. Osoby, u których pojawiły się nacieki, mogą skarżyć się na bóle występujące w okolicy wtórego ogniska choroby. Inne oznaki to: złamania, ucisk na rdzeń kręgowy, podniesiony poziom wapnia we krwi (norma laboratoryjna 2,25-2,75 mmol/l). Badania kości w kierunku nowotworu to:

 • RTG (zdjęcie rentgenowskie) obszaru kości, w którym odczuwane są dolegliwości,
 • badanie PET (umożliwia ocenę procesów metabolicznych w organizmie),
 • tomografia komputerowa,
 • rezonans magnetyczny,
 • biopsja (pobranie fragmentu zmienionego chorobowo układu kostnego)
 • scyntygrafia kości (wstrzyknięcie do organizmu radioznaczników, które skupiają się wokół uszkodzonej kości i rejestracja obrazu na komputerze).

Zobacz też: Densytometria kości

Zobacz film: Poznaj historię pana Jarka, który przeszedł operację usunięcia raka kręgosłupa. Źródło: 36,6.

Do opracowania prawidłowego sposobu leczenia niezbędne są informacje o rozpoznaniu histopatologicznym nowotworu, jego rozległości i stadium zaawansowania. 

Leczenie raka kości zależy od tego, z jaką postacią nowotworu mamy do czynienia. Największe szanse na wyleczenie przynosi wczesne wykrycie choroby i skonsultowanie zaobserwowanych dolegliwości z lekarzem. W przypadku łagodnych zmian przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwane są miejsca zmienione chorobowo. Kolejnym etapem leczenia są regularne kontrole stanu zdrowia sprawdzające, czy nowotwór się nie wznowił i czy nie powoduje przerzutów do innych tkanek. Złośliwe postaci raka kości wymagają bardziej złożonego leczenia:

 • U osób chorych na kostniakomięsaki w pierwszej kolejności zalecana jest chemioterapia a następnie usuwane jest zabiegowo ognisko choroby. Leczeniem uzupełniającym jest chemioterapia pooperacyjna.
 • Guz olbrzymiokomórkowy, o ile jest to możliwe, usuwany jest chirurgicznie. W przypadku, gdy zmiana chorobowa zlokalizowana jest w trudno dostępnym miejscu, nowotwór leczony jest przy użyciu radioterapii.
 • Mięsak Ewinga – ognisko choroby usuwane jest podczas zabiegu chirurgicznego, a następnie przeprowadzana jest chemioterapia.

Rokowania raka kości

Rak układu kostnego, np. nowotwór kości ogonowej, udowej, kręgosłupa czy kości piszczelowej jest zwykle rozsiewem nowotworu innego typu. Świadczy to wówczas o zaawansowanym stadium choroby i nie ma dobrych rokowań – średni okres przeżycia wynosi od około 7 do 21 miesięcy. Przeżycie osób z pierwotnym nowotworem kości zależy od jego typu histopatologicznego. Niezależnie od stopnia zaawansowania nowotworu, częstość nawrotów wynosi 20%-50% w okresie 2 lat od zakończenia leczenia. 

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
231
29
Polecamy
Jak objawia się rak kości?
Diagnoza i rokowanie nowotworu
Jak objawia się rak kości? Diagnoza i rokowanie nowotworu TVN zdrowie
Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy i leczenie najbardziej złośliwego raka kości
Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy i leczenie najbardziej złośliwego raka kości TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok