Polub nas na Facebooku
Czytasz: PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej
menu
Polub nas na Facebooku

PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej

Badanie PET-CT jest cenną metodą obrazowania w onkologii, neurologii i w niektórych przypadkach kardiologicznych, np. po zawale. Pozytonową tomografię emisyjną można wykonać w placówkach posiadających odpowiednie urządzenia. Prywatnie PET-CT kosztuje od 3300 do 6000 złotych.

Podobne zastosowanie co PET-CT ma badanie SPECT – tomografia emisyjna pojedynczych fotonów. Oba testy stosuje się w wykrywaniu i określaniu nowotworów, zmian w mózgu oraz stanu serca. W obu badaniach używa się radioaktywnych izotopów. Badania SPECT jest mniej dokładne od PET-CT, ale również o wiele tańsze. Jego cena waha się od 400 do 750 złotych w zależności od tego, który obszar ciała jest badany.

Badanie PET-CT: na czym polega i jakie są jego zalety i wady?

Co to jest badanie PET-CT? To pozytonowa tomografia emisyjna – badanie obrazowe z zakresu medycyny nuklearnej. Na podstawie tego testu można ocenić kształt oraz funkcjonowanie narządów i tkanek. PET-CT wykrywa zmiany w organizmie wcześniej niż pozostałe badania obrazowe, takie jak zwykła tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy rentgen.

Pozytonowa tomografia emisyjna PET-CT jest stosowana w przypadkach, kiedy zawodzą inne badania – dają niejednoznaczne wyniki lub nie są w stanie uchwycić zmian chorobowych w całości. Dzięki otrzymanym tą metodą wynikom medycyna znacznie poszerzyła wiedzę na temat nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych jak alzheimer czy parkinson, a także w innych dziedzinach.

Na czym polega badanie PET-CT? Na wprowadzeniu do organizmu osoby badanej promieniotwórczego izotopu i obserwacji zachowania (metabolizmu) komórek w badanym obszarze. Skaner pozytonowej tomografii emisyjnej wyłapuje reakcje zawartych w izotopie pozytonów (cząsteczek antymaterii) z elektronami (cząsteczkami materii) pochodzącymi z ciała. Efektem tych spotkań są „rozbłyski” (tzw. promieniowanie anihilacyjne) widoczne w obrazie PET-CT. Określenie nawet najmniejszych zmian chorobowych jest możliwe dlatego, że izotop promieniotwórczy (radiofarmaceutyk) gromadzi się bardziej w komórkach chorych niż zdrowych.

Zaletą PET-CT jest jego dokładność, wadą natomiast wysoki koszt badania, a także to, że nie ma uniwersalnego radiofarmaceutyka, który wykrywałby wszystkie rodzaje chorób. Substancja promieniotwórcza musi być dopasowana do choroby, którą ma zobrazować. To sprawia, że PET-CT spełnia swoje zadanie jako narzędzie do oceny zaawansowania stanu chorobowego i do monitorowania skuteczności leczenia. Pozwala też wskazać zmiany rakowe w bardzo wczesnym stadium.

Badania PET-CT nie można wykonać u ciężarnych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której czekanie do porodu zagrażałoby poważnie zdrowiu i życiu kobiety.

Wskazania do badania PET-CT

W onkologii badanie PET-CT stosuje się do:

  • wykrywania zmian nowotworowych we wczesnym stadium,
  • oceny zaawansowania raka,
  • monitorowania skuteczności terapii.

PET-CT można stosować nie w każdym rodzaju raka. Największą wartość ma w przypadku guzów mózgu, nowotworów głowy i szyi, płuc, piersi, przełyku, trzustki, jelita grubego, jajnika, szyjki macicy, jądra, prostaty, a także przy chłoniakach i czerniaku.

W neurologii PET-CT używa się do poszukiwania ognisk odpowiedzialnych za padaczkę, oceny zmian w mózgu na skutek jego niedokrwienia oraz do wczesnej diagnozy i oceny guzów i nowotworów mózgu.

Kardiologiczne zastosowanie PET-CT polega na określeniu żywotności mięśnia sercowego oraz ocenie stopnia niedokrwienia serca.

PET-CT: przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania PET-CT należy rozpocząć 24 godziny przez jego rozpoczęciem. Przez dobę przed badaniem PET nie powinno się spożywać alkoholu ani kofeiny, należy także zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego. W dniu testu można jeść i pić, ale nie później niż 6 godzin przed badaniem. Należy też zażyć leki, które przyjmuje się co dzień. Wyjątkiem są insulina i leki przeciwcukrzycowe – można przyjąć je dopiero po zakończonym badaniu. Przygotowanie do badania PET-CT polega też na tym, by 2 godziny przed badaniem PET-CT wypić litr niegazowanej wody, a drugi litr zabrać ze sobą – wypija się go po badaniu. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z zaaplikowanego izotopu promieniotwórczego, który jest usuwany wraz z moczem. Należy też zabrać ze sobą wygodne, miękkie i ciepłe ubranie.

Przebieg badania PET-CT

Całe badanie trwa około 2 do 3 godzin. Pozytonowa tomografia emisyjna rozpoczyna się od zaaplikowania osobie badanej w formie zastrzyku glukozy znakowanej fluorem radioaktywnym (radioaktywny izotop). Następnie przez godzinę badany przebywa w zaciemnionym pomieszczeniu, leżąc. Kolejnym krokiem jest umieszczenie osoby badanej w skanerze PET-CT. Badanie odbywa się w pozycji leżącej z uniesionymi nad głowę rękoma. Skanowanie trwa zwykle około 30 minut. W tym czasie osoba badana nie powinna się poruszać. Po zakończeniu badania i oddaniu moczu w celu wydalenia izotopu można wrócić do domu.

Jaki diagnozuje się nowotwory? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6.

Zalecenia po badaniu. Ze względu na promieniowanie jonizujące, nie należy przychodzić na badanie z kobietami w ciąży, karmiącymi piersią ani dziećmi. Po badaniu (przez min. 6 godzin) należy też unikać dłuższego, bliskiego kontaktu z innymi osobami, a zwłaszcza kobietami w ciąży i dziećmi.

Koszt i dostępność badania PET-CT

Badanie PET-CT jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w niektórych przypadkach. Przeważnie:

  • w chorobach nowotworowych, jeśli inne badania okażą się niemiarodajne lub niemożliwe do przeprowadzenia,
  • w chorobach serca jako badanie rozstrzygające i w celu oceny żywotności mięśnia sercowego,
  • w padaczce lekoodpornej, jeśli planowane jest leczenie chirurgiczne.

W innych przypadkach badanie jest płatne. Ile kosztuje badanie PET-CT poza publicznym systemem zdrowia? Ceny różnią się w zależności od tego, jaka część ciała jest badana, oraz od użytego izotopu (najczęściej 18FDG). Prywatnie badanie PET-CT serca albo mózgu (jednego narządu) można wykonać od 3300 złotych, jeśli w badaniu stosowany jest 18FDG. Gdy badanie PET-CT ma być wykonane z użyciem innych radiofarmaceutyków, jego koszt może sięgać od 4500 do 6000 złotych.

Pozytonową emisyjną tomografię komputerową można wykonać w placówkach, które dysponują pracownią PET-CT.

Czy promieniowanie może leczyć raka?

Jak tłumaczy dr Justyna Rembak – Szynkiewicz pierwiastek itr 90 jest izotopem, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny jako produkt leczniczy. Cząsteczki izotopy itru 90 powodują zabicie guza.

Radioembolizacja polega na wstrzyknięciu złośliwego guza w wątrobie roztworu zawierającego radioaktywny izotop. Zabieg ten musi być dokładnie zaplanowany, ponieważ pierwiastki z upływem czasu rozpadają się i tracą swoją moc. O tym, na czym dokładnie polega zabieg radioembolizacji dowiesz się z filmu:

źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
575
24
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania?
Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania? TVN zdrowie
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny?
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny? TVN zdrowie
Komentarze (4)
Ewa
Marcin pisze ze trzeba sie przygotowac. Bzdura. Ale nie wolno przez 6 godz miec kontaktu z dziecmi ani z kobietami ciezarnymi. Nalezy korzystac z wyznaczocych toalet. To wszystko. 30 min i po badaniu. Ale 30 przed bo badaja i przyg do podania tego. Dzieki temu jestem juz po jednej z dwoch operacji mozgu. W pl 17 lat i nikt szans nie dawal. Ale 200 zl mies za leki bralo panstwo
Czytaj całość
Ewa
6000tys zl? Jaa! W uk mialam za darmo. :/ i czekalam 4 tyg
Czytaj całość
Redakcja
Dziękujemy za sugestie mające na celu najlepszą jakość tekstu. Podany czas badania jest zgodny z wytycznymi podawanymi przez Szpital Uniwersytecki: http://www.su.krakow.pl/o-k-kliniki-endokrynologii-krakow/pet-ct. Co do wytycznych i zaleceń po badaniu, to dziękujemy za sugestie, uwzględniliśmy je w tekście. Natomiast szczegółowe wytyczne mogą się różnić, dlatego artykuł należy traktować jako informację poglądową. Dokładne zalecenia podaje lekarz lub pracownia wykonująca badanie.
Czytaj całość
Marcin
TVN... 2-3 godziny? Bzdura, skanowanie trwa około 15minut, czemu nie piszecie o zasadach higieny po badaniu? Jak zwykle w TVN ktoś coś usłyszał ale nie wie co pisze.... po badaniu trzeba unikać kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży! I odpowiednio trzeba się do tego badania przygotować...
Czytaj całość
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia