Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rajstopy przeciwżylakowe – jakie są stopnie kompresji i kiedy są niezbędne?
menu
Polub nas na Facebooku

Rajstopy przeciwżylakowe – jakie są stopnie kompresji i kiedy są niezbędne?

Osoba, która ma żylaki

Fot: Fertnig / gettyimages.com

Żylaki to problem nie tylko starszych i tęgich kobiet. Często pojawiają się także u osób prowadzących siedzący styl życia, ciężarnych, a także u mężczyzn. Odpowiednią profilaktyką są rajstopy przeciwżylakowe.

Rajstopy przeciwżylakowe to skuteczna ochrona przed pajączkami i obrzękami nóg. Stosowane są także w przypadku zapalenia żył i problemów z krążeniem. Jakie są stopnie kompresji i jak dobrać odpowiednie rajstopy przeciwżylakowe?

Rajstopy przeciwżylakowe ciążowe – nosić czy nie?

Na problem z żylakami skarży się już co czwarta kobieta w ciąży. Właśnie dlatego rajstopy przeciwżylakowe dla ciężarnych powinny nosić zarówno te kobiety, które mają problemy żylne, jak i takie, których ten problem nie dotyczy. W ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie, szczególnie hormonalnych, dlatego warto zastosować skuteczną profilaktykę, jeśli chodzi o problemy z krążeniem. Żylaki mogą się pojawić u kobiet w ciąży przez progesteron, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, ale znacznie zmniejsza sprężystość ścian żył. Krew napiera mocniej niż w przypadku innych kobiet, bo jest jej więcej. Skutkiem tego jest utrudniony przepływ krwi w żyłach, dlatego kobiety mogą odczuwać dyskomfort. Odpoczynek na kanapie może tylko pogłębić dolegliwości.

Podczas ciąży mogą niespodziewanie pojawić się obrzęki oraz tzw. pajączki na udach lub pod kolanami. Ze względu na ogromne zmiany, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży, często występują uczucie ciężkości, odrętwienie i skurcze łydek. Jest to naturalna reakcja ciała na zachodzące zmiany, dlatego warto profilaktycznie nosić rajstopy przeciwżylakowe dla ciężarnych. Rajstopy uciskowe mają strefy ucisku, które wspomagają krążenie zupełnie gładkich nóg. Na problemy z żylakami najbardziej są narażone kobiety, które leczyły już pajączki lub żylaki przed ciążą, a także są otyłe lub większość czasu podczas ciąży (dla bezpieczeństwa dziecka) muszą odpoczywać i prowadzić siedzący tryb życia.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o żylakach:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Jeśli chodzi o kobiety, u których problem z żylakami już występuje, rajstopy skutecznie poradzą sobie z jego niwelowaniem. Przede wszystkim zmniejszą obrzęk. Są niezbędne podczas leczenia farmakologicznego stwierdzonych wcześniej schorzeń żylakowych. Dzięki rajstopom przeciwżylakowym ból nóg zmniejszy się lub całkowicie zniknie, dokładnie tak samo jak uczucie ciężkich nóg. Rajstopy ciążowe powinny mieć regulację wokół brzucha, aby komfortowo je ułożyć i móc nosić przez cały dzień. Najlepsze rajstopy przeciwżylakowe dla kobiet w ciąży to – w zależności od stopnia zaawansowania problemu z żylakami – od 1 stopnia kompresji do 4.

Rajstopy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji a rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia

Rajstopy można podzielić ze względu na klasy ucisku. Jest ich aż 6. Rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia (8–15 mmHg) mają najmniejszy nacisk i sprawdzą się u osób, które chcą zastosować skuteczną profilaktykę problemów żylnych. Przeznaczone są dla osób, które mają siedzącą pracę lub są narażone na problemy z krążeniem ze względu na genetyczne uwarunkowania. Rajstopy przeciwżylakowe 1 klasy to także najczęstszy wybór kobiet w ciąży bez widocznych żylaków, jednak dbających o profilaktykę. Dla nich dobrym wyborem są np. rajstopy przeciwżylakowe 140 den.

Rajstopy przeciwżylakowe (2 stopień ucisku – 15–20 mmHg) przeznaczone są dla tych kobiet, które już zauważyły pierwsze oznaki problemów żylnych. Kiedy na nogach widoczne są pajączki i występują miejscowe opuchnięcia, należy zastosować te rajstopy przeciwżylakowe. Drugi stopień ucisku pozwala na zahamowanie procesów rozprzestrzeniania się pajączków, a także wpływa na złagodzenie silnych i bolesnych obrzęków.

Z kolei 3 klasa rajstop przeciwżylakowych (20–30 mmHg) to bielizna, która zalecana jest pacjentom po zabiegach angiologicznych oraz takim, którzy cierpią na ciężkość nóg, opuchliznę oraz żylaki na nogach. Czwarta klasa rajstop uciskowych (30–40 mmHg) stosowana jest u osób, które mają zakrzepicę lub zapalenie żył. W zależności od zaawansowania tych problemów, stosuje się też 5 i 6 klasę.

Czy istnieją rajstopy przeciwżylakowe męskie?

Problem żylaków występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Na rynku istnieją specjalne rajstopy przeciwżylakowe męskie, które pomogą w profilaktyce problemów z żylakami, a także wspomogą leczenie stwardnień żył, zakrzepicy czy zapalenia żył. Rajstopy wskazane są również dla mężczyzn, którzy mają obrzęki pourazowe lub pooperacyjne, a także niedowład kończyn.

Jak wygląda i na czym polega zabieg klejenia żylaków. Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zabieg Klejenia Żylaków - VenaSeal - koszy zabiegu. Źródło: 36,6.

Jak dobrać rajstopy przeciwżylakowe?

Skuteczność działania rajstop w dużej mierze jest zależna od właściwego doboru odpowiedniego modelu. W tym celu należy zmierzyć obwód nogi. Należy zrobić to tuż po wstaniu z łóżka, kiedy nogi są wypoczęte po całej nocy. Trzeba wymierzyć nogę w kilku miejscach: tuż pod kostką, w łydce, powyżej kolana, w połowie uda oraz 5 cm poniżej krocza. Aby wybrać odpowiedni rozmiar, należy kierować się także wzrostem i wagą. Najmniejsze znaczenie ma tutaj obwód brzucha, dlatego zawsze zwraca się uwagę na rozmiar nóg. Jeśli kobieta wstydzi się obrzęków i pajączków, może wybrać rajstopy przeciwżylakowe całkowicie kryjące.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?