Skurcze łydek w ciąży stają się dotkliwe zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Po rozmasowaniu mięśnia ból ustępuje. Jednak warto wiedzieć nie tylko jak likwidować już dokuczające skurcze, ale również jak zapobiegać ich powstawaniu.
Skurcze łydek w ciąży – przyczyny
Pojawienie się skurczów w łydkach, zwłaszcza w nocy, wywołuje spory dyskomfort u przyszłej mamy. Zakłócają one spokojny sen, niezwykle istotny u ciężarnej, ponieważ wpływa na zdrowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie kobiety.
Przyczyny skurczów są różne. Wpływ na ich występowanie mogą mieć zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Kiedy występuje zbyt wysoka podaż fosforu, a inne pierwiastki – potas, magnez i wapń – pozostają w deficycie, mogą pojawić się skurcze.
Innym, dość nieoczywistym powodem skurczów w łydkach, może być powiększanie się brzucha. Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się obciążenie kręgosłupa. W związku z tym pogłębiają się nienaturalne skrzywienia tej części układu szkieletowego. W konsekwencji krzywizny te przyczyniają się do występowania ucisków na nerwy, głównie takie, które biegną od miednicy do mięśni nóg.
Przyczyną skurczów może być także powiększająca się macica. Najszybszy wzrost płodu następuje w pierwszym trymestrze, a wraz z nim rozciągają się więzadła i powiększa się macica. Narząd naciska na naczynia tętnicze, powodując problemy z właściwym ukrwieniem nóg.
Skurcze łydek w ciąży a dieta
Częste skurcze w łydkach w ciąży można wyeliminować, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę. Sposób żywienia kobiety powinien być urozmaicony ze względu na duże zapotrzebowanie na składniki mineralne zarówno przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Pokarmy powinny być bogate w magnez, potas i wapń. Brak tych składników w pożywieniu może skutkować bolesnymi skurczami w łydkach.
Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?
Bogatym źródłem magnezu jest kakao – 100 g produktu zawiera aż 420 mg tego pierwiastka. Kasza gryczana, biała fasola oraz gorzka czekolada i płatki owsiane również dostarczą do organizmu jego sporą dawkę. Magnez pozwoli także przyszłej mamie uspokoić się i poprawić komfort snu.
Potas w bardzo wysokiej dawce znajduje się w suszonych morelach – tak przygotowane owoce zawierają aż 1666 mg w 100 g. Inne produkty suplementujące ten pierwiastek w naturalny sposób to: suszone figi, awokado, banany, ziemniaki, seler i kiwi.
Źródłem dobrze przyswajalnego wapnia są głównie produkty mleczne – w tym parmezan. Przetwory rybne z puszek razem z ośćmi także dostarczą jego sporą dawkę.
Dokuczliwa przypadłość, jaką są nawracające skurcze, powinna zostać skonsultowana z ginekologiem. W zależności od wskazań lekarza konieczne może być zażywanie suplementów wapnia, magnezu i potasu. Należy pamiętać o tym, by nie stosować ich bez uzgodnienia z lekarzem, mimo że są ogólnodostępne i nie wymagają recepty.
Skuteczne ćwiczenia na skurcze łydek w ciąży
Skurcze w łydkach powstają najczęściej u osób, które długo przebywają w jednej pozycji. Dlatego, aby ich uniknąć, wystarczy częściej się ruszać. Podczas siedzenia należy często robić przerwy: wstać, przeciągnąć się kilka razy oraz wykonać proste ćwiczenie rozciągające i rozluźniające mięśnie – stawanie na przemian na palcach i piętach. Długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej natomiast warto przerywać krótkimi spacerami. Warto także pamiętać o tym, by podczas ciąży nosić wygodne obuwie z szerokimi noskami w celu uniknięcia dyskomfortu. Buty powinny mieć trochę grubszą i elastyczną podeszwę. Przyszła mama powinna także unikać obcisłych spodni, które krępują ruchy ciała, ponieważ mogą powodować ucisk i wstrzymywać krążenie.
Ćwiczenia gimnastyczne ułożone specjalnie dla kobiet w ciąży pomogą w zapobieganiu skurczom. Instruktorzy ze szkół rodzenia i klubów fitness dobiorą indywidualny program ćwiczeń i powiedzą, jak je poprawnie wykonywać, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku. W zapobieganiu tej przypadłości pomogą także masaże nóg.
Kiedy jednak skurcz dopada przyszłą mamę, należy działać szybko. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji to postawienie stopy na chłodnym podłożu, np. terakocie, i uciskanie ręką kolana z jednoczesnym unoszeniem palców stopy. Łydkę, w której pojawił się skurcz, należy rozmasować, najlepiej ręką w rękawicy z lekko chropowatą powierzchnią, np. frotte. W ten sposób można pobudzić krążenie krwi.
Zobacz także: Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?
Kładąc się spać, warto przybrać jak najwygodniejszą pozycję. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych skurczów jest leżenie na lewym boku. Pomocna będzie także specjalna ortopedyczna poduszka przeznaczona dla kobiet w ciąży. Warto położyć na niej wyprostowane nogi. Jej wyprofilowanie pozwala lekko unieść stopy, by zapewnić komfort i lepszy przepływ krwi.