Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?

NAN

Fot: ambrozinio / fotolia.com

Przyszłe mamy często borykają się z problemem, jak spać w ciąży, aby się wyspać i nie zaszkodzić dziecku. Niezalecane jest spanie na brzuchu lub plecach. Zdecydowanie najwygodniejsza jest pozycja na lewym boku z poduszką pod brzuchem.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży nie jest łatwe, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy brzuch jest już całkiem spory. Zdecydowanie najlepsze dla dziecka i przyszłej mamy jest spanie na lewym boku. Sprawdza się ono zwłaszcza wtedy, gdy kobiecie dokuczają bóle pleców. Pod ugiętą prawą nogę należy podłożyć poduszkę lub dwie, aby była ona nieco wyżej. Drugą poduszkę można podłożyć pod brzuch – zamiast zwykłych poduszek kobiety używają niekiedy specjalnej poduszki węża, która jest do kupienia w sklepach z artykułami dla niemowląt. W takiej pozycji ułatwiony jest przepływ krwi do łożyska. Ponadto wspomaga ona pracę nerek, dzięki czemu zapobiega obrzękom rąk, stóp i kostek.

Spanie na prawym boku w ciąży nie jest wskazane, ponieważ macica naciska wówczas na żyłę główną dolną znajdującą się po prawej stronie kręgosłupa, przez co utrudnione jest krążenie krwi i dostarczanie substancji odżywczych do łożyska. W wyniku tego przyszłej mamie mogą dokuczać zawroty głowy, mroczki przed oczami, słabe samopoczucie czy omdlenia. Spanie na prawym boku w ciąży może powodować słabsze dotlenienie rozwijającego się w brzuchu dziecka.

Spanie na brzuchu w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, jest raczej niemożliwe. W początkowym etapie ciąży można bez obaw spać na brzuchu, ponieważ macica zapewnia rozwijającemu się dziecku odpowiednio dużo przestrzeni i jest schowana za spojeniem łonowym. Duży brzuch w trzecim trymestrze nie pozwala na przyjęcie takiej pozycji, poza tym naciskanie całym ciałem na brzuch może być niewygodne dla dziecka i prowokować bolesne kopnięcia w żebra czy pęcherz moczowy.

Spanie na plecach w ciąży także nie jest wskazane. Macica z płodem uciska wtedy na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną, która jest odpowiedzialna za odpływ krwi z dolnej części ciała. Skutki spania na plecach w ciąży to przede wszystkim bóle pleców, trudności z oddychaniem oraz zakłócenia krążenia krwi i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Taka pozycja do spania w ciąży może być przyczyną wystąpienia hemoroidów i spadku ciśnienia krwi. Lepiej więc unikać spania na wznak w ciąży już od pierwszego trymestru.

Oczywiście nie ma możliwości, aby w ciągu nocy nie zmienić pozycji. Kobieta nie musi się martwić, jeśli rano obudziła się np. na plecach, ale od razu powinna ułożyć się ponownie na lewym boku.

Jak najlepiej spać w ciąży?

Wiadomo już, że najlepszą pozycją do spania w ciąży jest leżenie na lewym boku. Jednak nie tylko pozycja jest ważna, ponieważ ciąża powoduje szereg dolegliwości, które mogą utrudniać nocny spoczynek. Wiele kobiet zastanawia się, jak spać, zwłaszcza w 9. miesiącu ciąży. Dużym problemem jest wówczas konieczność częstego wstawania w nocy, aby oddać mocz. Można tę niedogodność nieco zminimalizować poprzez ograniczenie spożycia płynów przed snem. W ciągu dnia zalecane są duże ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu, natomiast wieczorem należy zachować umiar.

Wygodna pozycja do spania w ciąży jest ważna, ale równie istotne jest odpowiednie łóżko. Najlepszy dla ciężarnej kobiety jest twardy materac, na którym odpoczywa kręgosłup, a brzuch ma odpowiednie podparcie. W przypadku pojawienia się problemów ze snem, warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • przed spaniem skorzystać z ciepłej, relaksującej kąpieli,
  • dobrze przewietrzyć pomieszczenie przed spaniem, a w nocy pozostawić uchylone okno,
  • wieczorem nie spożywać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, które mogą spowodować zgagę i utrudniać zaśnięcie,
  • wypijać przed snem ciepłe mleko – znajdujący się w nim aminokwas (tryptofan) wywołuje senność.

W przypadku pojawienia się kurczów łydek, warto skontaktować się z lekarzem, który zleca badania pod kątem niedoboru magnezu, potasu lub wapnia.

Sen ułatwiany jest także przez systematyczny wysiłek, poprawiający krążenie i minimalizujący ryzyko wystąpienia skurczów łydek. Nie wolno ćwiczyć wieczorem, ponieważ towarzyszący aktywności fizycznej skok adrenaliny może utrudniać zasypianie. W miarę możliwości warto ograniczyć stres i napięcie, w czym pomaga np. czytanie lekkich książek czy drzemka w ciągu dnia.

W przypadku dużych problemów ze snem należy poradzić się lekarza. Niektóre kobiety cierpią w tym czasie na bezsenność, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje stres. Wówczas dobrym rozwiązaniem są drzemki w ciągu dnia, które znacznie zmniejszają zmęczenie i ułatwiają zaśnięcie wieczorem. Jeśli przyczyną problemów jest depresja lub zaburzenia kardiologiczne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
2
Polecamy
Jak rośnie brzuch w 6.
miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka?
Jak rośnie brzuch w 6. miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka? Dzień Dobry TVN
Ból pleców w ciąży.
Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży. Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży? Dzień Dobry TVN
Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?
Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza? TVN zdrowie
7 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch i waga matki?
Jak wygląda dziecko?
7 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch i waga matki? Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?