Jak wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, w Polsce do przypadkowych kontaktów seksualnych przyznaje się 60% mężczyzn i 30% kobiet. Do niedawna liczby te były znacznie niższe. Nie należy jednak wnioskować, że seksualne obyczaje Polaków uległy zmianom. Przez całe wieki przygodny seks uchodził za zachowanie nieodpowiednie i był piętnowany przez opinię społeczną, więc tylko nieliczni mieli odwagę mówić otwarcie o takich doświadczeniach.
Dlaczego oglądamy filmy pornograficzne? Odpowiedź na filmie:
Przygodny seks – aspekty moralne
Przygodny seks nadal stanowi w wielu kręgach temat tabu lub jest potępiany jako niemoralny. Od pewnego czasu jednak – głównie za sprawą promowania swobody seksualnej przez popkulturę i media społecznościowe – zjawisko to przestaje spotykać się ze społecznym ostracyzmem. Nadal jednak funkcjonują podwójne standardy w odniesieniu do płci. O ile mężczyzn decydujących się na przygodne stosunki uznaje się dziś zwykle za „zdrowych”, „aktywnych seksualnie”, kobiety stygmatyzuje się epitetami „łatwa”, „puszczalska”. Co ciekawe, słowa potępienia płyną zazwyczaj z ust innych kobiet.
Mężczyźni przeważnie twierdzą, że lubią u płci przeciwnej pewną dozę erotycznej swobody. Należy jednak dodać, że nie upatrują w kobietach gotowych na przygodny seks „materiału” na trwały związek. Wolą zdobywać wybranki swojego serca, niż dostawać je „na talerzu”. Co więcej, nawet jeśli nie oceniają negatywnie seksualnej otwartości, to – mniej lub bardziej świadomie – unikają zaangażowania w relacje z osobą skłonną do erotycznych przygód. Być może właśnie ze względu na powyższy stan rzeczy, kobiety znacznie częściej niż mężczyźni deklarują, że po przypadkowych kontaktach seksualnych doskwiera im poczucie moralnego upadku.
Ryzyko związane z przygodnym seksem
Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele osób decyduje się na erotyczne przygody (zapewne więcej, niż wskazują na to statystyki), nie można uznawać tego zjawiska za dewiację. Należy jednak mieć świadomość, że przygodny seks obarczony jest dużym ryzykiem, dalece wykraczającym poza niebezpieczeństwo niechcianej ciąży czy zarażenia się chorobą weneryczną.
Użycie prezerwatywy przy przygodnym kontakcie seksualnym jest absolutną koniecznością. Nawet jeśli dwoje obcych ludzi, którzy decydują się na zbliżenie, zapewnia się nawzajem o dobrym stanie swojego zdrowia, nie można uznać tych deklaracji za w pełni wiarygodne. Biorąc pod uwagę, że choroby przenoszone drogą płciową mogą mieć ciężki przebieg, a nawet prowadzić do śmierci, nie warto ponosić tak ogromnego ryzyka dla chwili przyjemności.
Jakie choroby są przenoszone drogą płciową? Odpowiedź na filmie:
Decydując się na przygodny seks, nie wolno zapominać, że partner jest osobą nieznajomą, a zatem potencjalnie nieprzewidywalną. Ponieważ nie można mieć pewności co do jego intencji, dla spontanicznych zbliżeń bez zobowiązań najlepszy jest neutralny i zarazem bezpieczny grunt. Przygodny partner może okazać się nachalny, agresywny itd. Udawanie się z nieznajomą osobą do jej domu może być zatem ryzykowne, podobnie jak zapraszanie jej do siebie. Z tych samych względów warto unikać przypadkowych kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu. Odbiera to kontrolę nad przebiegiem wydarzeń, co może mieć przykre konsekwencje.
Niebezpieczeństwo przygodnego seksu pod wpływem alkoholu nie ogranicza się do tego, że trudniej jest się obronić w przypadku nieakceptowanych zachowań partnera. W stanie upojenia zmienia się sposób postrzegania rzeczywistości i w konsekwencji można zdecydować się na współżycie, którego w żadnym wypadku nie podjęłoby się na trzeźwo. W takiej sytuacji ceną za chwilę przyjemności – i to nie w pełni świadomie przeżytej – może być w najlepszym razie moralny kac, a w gorszym np. utrata pracy czy koniec przyjaźni.
Psychologiczne konsekwencje przygodnego seksu
Największe ryzyko erotycznych przygód związane jest z faktem, iż seks powiązany jest ściśle ze sferą emocjonalną. Brak satysfakcji czy wręcz zawód związany z przygodnymi stosunkami częściej dotyka kobiety. Niemniej, wbrew poglądowi, że liczne kontakty seksualne są domeną mężczyzn i pozostają w zgodzie z ich naturalnymi instynktami, niebezpieczeństwo niepożądanych konsekwencji psychologicznych dotyczy obu płci.
Na seks ze świeżo poznaną osobą ludzie decydują się z różnych pobudek. Jeśli ich intencje są zgodne, zbliżenie może stać się wspaniałym doświadczeniem. Bardzo często jednak, podczas gdy jeden z partnerów pragnie wyłącznie jednorazowej przygody, drugi ma nadzieję na kontynuację znajomości. Rozczarowaniem może być także przygodny seks podejmowany celem leczenia kompleksów czy dojmującego poczucia samotności. Przypadkowy partner najczęściej nie zaspakaja tego rodzaju deficytów, więc nawet po udanym pod każdym innym względem zbliżeniu może pozostać głęboki niesmak i poczucie niespełnienia. Zwłaszcza kobiety często po erotycznej przygodzie czują się wykorzystane.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanowy w Ohio istnieje duża korelacja pomiędzy skłonnością do przygodnego seksu a zaburzeniami psychicznymi o typie afektywnym (depresją, nerwicami). Niezależnie od tego, czy zła kondycja psychiczna jest przyczyną, czy skutkiem przypadkowych kontaktów erotycznych, należy wyciągnąć wniosek, że przygodny seks nie może zastąpić trwałych, intymnych relacji.
Przygodny seks – zalety
Seks jest pięknym przeżyciem i nie ma w nim nic niewłaściwego, jeśli dwoje dorosłych ludzi decyduje się na współżycie w sposób świadomy i nie czyniąc przy tym nikomu krzywdy. Gdy przygodne stosunki erotyczne wolne są od wyżej przedstawionego ryzyka i nie stają się substytutem intymnych więzi, mogą wnieść w życie nie tylko chwilową przyjemność, ale też wzmocnić samoocenę partnerów czy dostarczyć nowych doświadczeń, które pogłębiają samowiedzę – nie tylko w zakresie własnych upodobań i oczekiwań w sferze seksu. Co więcej, erotyczna przygoda może być początkiem głębszej relacji. Istnieją szczęśliwe pary z wieloletnim stażem, których znajomość zaczęła się od przygodnego seksu.
Niektóre kobiety nie mają orgazmu podczas seksu. Dlaczego? Dowiecie się tego z filmu: