Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Przewiane" oko – objawy i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

"Przewiane" oko – objawy i leczenie

Kobieta, która ma problemy ze wzrokiem

Fot: Valeriy_G / gettyimages.com

"Przewiane" oko to termin, który w obiegowej opinii odnosi się do objawów, takich jak ból podrażnienie i zaczerwienienie oczu, pojawiających się po kontakcie z silnym wiatrem. Z medycznego punktu widzenia taka przypadłość nie istnieje, a przykre dolegliwości mogą mieć związek np. z infekcją wirusową.

Przewianie, określane też mianem zawiania, to częsty problem w okresie jesiennym, gdy temperatura bywa dość wysoka, ale jednocześnie pojawiają się już silne i chłodne wiatry.

"Przewiane" oko – objawy i przyczyny

Szczegółowy przebieg procesu przewiania nie jest do końca znany, choć wiadomo, że do pojawienia się jego objawów konieczny jest kontakt wilgotnej skóry ze strumieniem zimnego powietrza. Dochodzi wtedy do miejscowego wychłodzenia skóry, co skutkuje skurczem mięśni, zmniejszeniem ich elastyczności oraz wzrostem podatności na ich naderwanie. W następstwie tych zmian mogą wystąpić dolegliwości bólowe, ponadto należy liczyć się z dużym ryzykiem nasilenia istniejących już w organizmie stanów zapalnych.

Jeśli przewianiu uległa twarz i doszło do osłabienia siły jej mięśni, po jednej stronie może pojawić się opadanie kącika ust. W skrajnych przypadkach pacjent może mieć trudności z zamknięciem oka, ale nie jest to oznaką przewiania samego oka. Ze względu na swoją budowę jest to bowiem narząd odporny na działanie wiatru. Co więcej, w styczności z wyjątkowo silnym podmuchem człowiek odruchowo zamyka oczy lub nawet odwraca głowę, dzięki czemu ryzyko przewiania oka i mięśni gałki ocznej praktycznie nie istnieje.

Objawy, które wymienia się w kontekście rzekomego przewiania oka, na przykład dyskomfort i ból oka, mają swoją przyczynę, ale nie sposób ustalić jej bez wizyty u lekarza okulisty. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i ocenie stanu oczu specjalista może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

"Przewiane" oko u dziecka

Podejrzenie przewianego oka u dziecka pojawia się najczęściej po wystąpieniu niepokojących symptomów (łzawienie, zaczerwienienie oka, pieczenie, płaczliwość dziecka itp.) wkrótce po spacerze lub zabawie na świeżym powietrzu w wietrzny dzień. Ze względu na fakt, iż medycyna nie zna takiej jednostki chorobowej, należy poszukać innej przyczyny tego stanu.

Obecność dolegliwości w obrębie oka wskazuje na stan zapalny, który może mieć wprawdzie łagodną postać i ustąpić samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów, ale czasem ma groźniejszą formę i jest przejawem infekcji o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Wówczas wymaga zwykle leczenia farmakologicznego.

"Przewiane" oko u niemowlaka lub starszego dziecka, wynikające w rzeczywistości z zainfekowania oka, może mieć różne objawy:

  • lekki obrzęk i zaczerwienienie spojówki;
  • nadwrażliwość na światło;
  • pocieranie i zaciskanie oczu przez dziecko;
  • pieczenie oka;
  • łzawienie i przekrwienie oka;
  • wodnista, a następnie żółta wydzielina z oczu;
  • trudności z otwarciem powiek sklejonych zaschniętą wydzieliną (jeśli w kąciku oczu dziecka znajdują się resztki wydzieliny, nie wolno usuwać jej palcami, ponieważ istnieje ryzyko dodatkowego zakażenia oczu – można oczyścić to miejsce zwykłą chusteczką).

Co na "przewiane" oko?

Po wystąpieniu objawów stanu zapalnego w obrębie oczu można spróbować zaradzić mu z pomocą domowych sposobów leczenia, takich jak: przemywanie oczu gazikiem nasączonym solą fizjologiczną lub zwykłą przegotowaną wodą; masowanie skóry pod oczami ruchami kolistymi (pomaga udrożnić kanał łzowy); zakraplanie kropli do oczu zawierających świetlik Przed przystąpieniem do przemywania oczu trzeba umyć ręce, a wszelkie napary powinny być świeżo zaparzone.

Wbrew obiegowej opinii, przemywanie oczu herbatą lub wyciągiem z rumianku na pewno nie poprawi stanu oczu dotkniętych zapaleniem, ponieważ napary te mają w swoim składzie garbniki o właściwościach podrażniających.

Jeśli po upływie kilku dni domowe leczenie stanu zapalnego oka nie przynosi wyraźnej poprawy, należy umówić się na wizytę u okulisty. Wskazaniem do szybkiej konsultacji ze specjalistą jest również nasilenie objawów, wystąpienie gorączki lub ciągnącej się wydzieliny z oka, obrzęk i zaczerwienienie oczu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Ból oczu – co może oznaczać?

Ból oczu może pojawić się w następstwie podrażnienia spojówek (np. po zbyt mocnym pocieraniu oczu lub po kontakcie z kosmetykami) lub przemęczenia narządu wzroku przez długotrwałe czytanie książek lub korzystanie z komputera bez robienia regularnych przerw. Dolegliwości bólowe mogą też być przejawem schorzenia, na przykład:

  • zapalenia spojówek – ból jest niezbyt nasilony, ale pieczenie bywa uciążliwe, pojawia się też nadwrażliwość na światło, łzawienie i zaczerwienienie oczu; zapalenie spojówek może rozwinąć się w przebiegu infekcji lub w reakcji na alergen;
  • jaskry – ból oka jest silny i promieniuje aż do kości twarzy, chory traci ostrość widzenia i ma mocno zaczerwienione oczy; atak jaskry wymaga szybkiej pomocy medycznej;
  • zapalenia błony naczyniowej – ból oczu oraz głowy, pogorszenie widzenia, łzawienie i światłowstręt mogą mieć związek z zaawansowaną próchnicą.

Bez podjęcia leczenia choroby narządu wzroku mogą mieć poważne następstwa, z utratą zdolności widzenia włącznie.

Bibliografia:

Przewianie: objawy, przyczyny, leczenie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
4
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci – objawy, leczenie
Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci – objawy, leczenie TVN zdrowie
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny?
Jak łagodzić objawy?
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie