Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przedwczesna menopauza – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Przedwczesna menopauza – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

kobieta podczas wizyty u ginekologa

Fot: Capifrutta / gettyimages.com

Przedwczesna menopauza to zaburzenie dotykające 1% kobiet przed 45. rokiem życia. Nieleczona, odbiera możliwość rozrodu, przyspiesza procesy starzenia się organizmu i niekorzystnie wpływa na psychikę. Dlatego w obliczu niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Menopauza to – ściśle biorąc – ostatnia w życiu kobiety miesiączka. Potocznie określa się tym mianem cały okres przekwitania, czyli klimakterium. Jeśli jego pierwsze objawy pojawiają się po 45. roku życia, są zjawiskiem fizjologicznym, nieodwracalnym. Można wówczas co najwyżej łagodzić je za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Menopauza w młodszym wieku jest patologią i nie tylko można, ale wręcz należy, podjąć w takim przypadku leczenie.

Zobacz film: Skąd się bierze przedwczesna menopauza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy wczesnej menopauzy

Menopauza to proces spowodowany wygasaniem czynności jajników, którego skutkiem jest nie tylko zanik cyklu miesiączkowego, ale i szereg innych zmian w organizmie wywołanych niedoborem hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Wczesna menopauza może nastąpić przed 30. rokiem życia, nawet już w wieku 20 lat. Jej objawy nie różnią się jednak znacząco od tych, które towarzyszą fizjologicznemu klimakterium – są jedynie mniej nasilone.

Objawy przedwczesnej menopauzy są zwykle niespecyficzne. Mogą przypominać przemęczenie lub łagodny epizod depresji. Kobiecie brakuje energii, obserwuje wyraźny spadek samopoczucia i motywacji do działania, miewa duże wahania nastroju. Objawy przedwczesnej menopauzy nasilają się w miarę spadku stężenia żeńskich hormonów. Należą do nich:

  • nieregularne miesiączki,
  • suchość pochwy (spowodowana zmianami zanikowymi błony śluzowej),
  • nawracające infekcje dróg rodnych i moczowych,
  • gwałtowne uderzenia gorąca,
  • nadmierna potliwość (w tym nocne poty),
  • kołatanie serca,
  • zmiany w wyglądzie sylwetki,
  • przybieranie na wadze,
  • drażliwość, ataki płaczu.

Zobacz film: Co sprzyja przedwczesnej menopauzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Niedobór hormonów płciowych w krótkim czasie prowadzi do załamania odporności organizmu. W wypadku przedwczesnej menopauzy u kobiety wystąpić mogą np. pierwsze objawy osteoporozy, skłonność do żylaków, zakrzepica. W końcu zanika miesiączka i jeśli stan ten utrzymuje się przez 12 miesięcy, uważa się, że nastąpiła menopauza. Nie należy jednak do tego dopuszczać i przy pierwszych niepokojących symptomach zgłosić się do ginekologa.

Diagnoza przedwczesnej menopauzy

Diagnostyką przedwczesnej menopauzy zajmują się specjaliści w dziedzinie ginekologii i endokrynologii. Obecnie coraz więcej lekarzy łączy te specjalności w swojej praktyce zawodowej. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i zapoznaniu się z historią jej chorób zlecają szereg badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które pozwalają stwierdzić lub wykluczyć przedwczesną menopauzę. Należą do nich:

  • badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej,
  • USG przezpochwowe.

Te ostatnie służą głównie zbadaniu poziomu hormonów przysadki mózgowej (hormony: folikulotropowy – FSH, luteinizujący – LH oraz prolaktyna – PRL) i jajników (estradiol i progesteron). Wzrost poziomu we krwi pierwszych i niskie stężenie drugich może świadczyć o niewydolności jajników, czyli przedwczesnej menopauzie. Lekarz zleca często badania hormonów tarczycy, ponieważ objawy klimakterium są bardzo podobne do symptomów niedoczynności tego gruczołu.

Zobacz film: U których kobiet może wystąpić przedwczesna menopauza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wczesna menopauza – przyczyny

Istnieje szereg możliwych przyczyn przedwczesnej menopauzy. Niektóre z nich wiążą się z uwarunkowaniami, na które kobieta nie ma wpływu:

  • czynnikami genetycznymi – dziedziczną tendencją do wczesnego przekwitania,
  • procesami autoimmunologicznymi, wywołanymi np. przez infekcje wirusowe,
  • farmakoterapią stosowaną przy chorobach macicy i przydatków,
  • chorobami nowotworowymi i metodami ich terapii (radio- i chemioterapią).

Oczywistą przyczyną przedwczesnej menopauzy są zabiegi owariektomii (usunięcia jajników) lub panhisterektomii (usunięcia macicy wraz z przydatkami), spowodowane chorobami tych narządów. Ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy można ograniczyć, eliminując częste przyczyny środowiskowe tego zjawiska, np.:

  • niedobory w diecie,
  • palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu,

Leczenie przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza jest procesem odwracalnym i należy ją leczyć. Hormony płciowe nie tylko są niezbędne do zachowania płodności (co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet, które planują urodzić dziecko), ale też regulują wiele ważnych funkcji organizmu, np. pracę układu nerwowego.

O metodzie postępowania decyduje lekarz. Zasadniczo stosuje się terapię hormonalną, w której pacjentce podaje się żeńskie hormony w takich stężeniach, by nie tylko łagodziły dolegliwości związane z klimakterium (jak dzieje się to w przypadku HTZ), ale i stymulowały pracę jajników. Gdy zaczną one z powrotem pełnić swoją fizjologiczną funkcję, stopniowo zmniejsza się dawki hormonów. Leczenie niejednokrotnie kończy się sukcesem. Kobietom, które przeszły przedwczesną menopauzę, często udaje się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przedwczesnej menopauzy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
5
Polecamy
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Poznaj najważniejsze metody łagodzenia objawów menopauzy
Poznaj najważniejsze metody łagodzenia objawów menopauzy TVN zdrowie
Menopauza przed 40.?
To możliwe!
Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę? TVN zdrowie
Komentarze (5)
Diana
najczęściej takie leczenie jest długotrwałe więc nie ma sensu tracić czasu na oczekiwanie przez nfz, ja wybieram opcję prywatnie
Czytaj całość
angela
@sabka chyba w pakiecie wyjdzie Cię to wszystko taniej. tym bardziej, kiedy jest to leczenie, które wymaga więcej niż jednej wizyty
Czytaj całość
Sabka
no ja o nfz już nawet nie myślę, a w szczególności gdy chodzi o regularne wizyty, wtedy prywatnie najlepiej a jeszcze lepiej w jakimś pakiecie żeby ewentualne badania mieć bez dopłat
Czytaj całość
angela
@Sabka wiesz, jak jest z dzisiejszą służbą zdrowia. albo do specjalisty się czeka pół roku, albo z badaniami jest problem. chyba lepiej już wybrać się prywatnie
Czytaj całość
Sabka
nie jestem zwolenniczką domysłów i szukania rozwiązań w sieci. Nie lepiej przejść sie do swojego lekarza i dowiedzieć szczegółów i poszukać pomocy?
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok