Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne – rodzaje i zastosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne – rodzaje i zastosowania

Mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to świetny środek chroniący wzrok i poprawiający jakość widzenia w warunkach intensywnego oświetlenia, szczególnie wówczas, gdy towarzyszy mu duża ilość odblasków światła od różnych powierzchni.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne to świetne rozwiązanie podczas aktywności na otwartej przestrzeni, uprawiania sportu, a nawet podczas pracy. Ich właściwy dobór poprawia zdecydowanie widzenie i zmniejsza zmęczenie wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne chronią wzrok przed nadmiarem światła, a także filtrują odbłyski od poziomych powierzchni. Zastosowanie filtra, który nie przepuszcza promieni o określonej (zwykle pionowej) płaszczyźnie falowania (czyli polaryzacji), sprawia, że do oka w mniejszej ilości docierają odbicia od wody, śniegu, dużych metalowych czy szklanych powierzchni. Chroni to wzrok przed olśnieniem, zmniejsza jego obciążenie oraz poprawia kontrast widzenia.

Sam filtr polaryzacyjny nie zmniejsza znacząco całkowitej ilości światła wpadającej do oka, więc do uzyskania efektu przeciwsłonecznego niezbędne jest dodanie do szkła substancji przyciemniającej. Aby skutecznie uniemożliwić oddziaływanie szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV) na oko, należy także stosować do produkcji okularów właściwe filtry.

Specyficzną odmianą są przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne ze szkłami fotochromowymi. Specjalna powłoka sprawia, że przyciemnienie szkieł zmienia się pod wpływem światła. Im większe jest natężenie oświetlenia, tym ciemniejsze stają się okulary.

Jakie okulary polaryzacyjne wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale też są elementem modowym. Na rynku dostępnych jest wiele okularów polaryzacyjnych – damskich, męskich i dla dzieci – różniących się kolorem i kształtem oprawek, zabarwieniem szkieł. Podstawowym kryterium wyboru powinna być jakość zastosowanych szkieł. Pojęcie szkła jest oczywiście umowne, gdyż obecnie większość okularów ma elementy optyczne wyprodukowane z tworzywa sztucznego (najczęściej z poliwęglanu).

Wybierając okulary, należy przede wszystkim sprawdzić, czy po ich założeniu oś widzenia przechodzi w pobliżu środka szkieł. Ramki nie mogą przesłaniać nadmiernie pola widzenia. Niezmiernie ważny jest też komfort noszenia – źle dopasowane okulary mogą stać się przyczyną ucisku, otarć naskórka, a nawet bólu głowy.

Istotną kwestią jest stopień maksymalnego przyciemnienia okularów. W warunkach przeciętnego oświetlenia widoczne powinny być szczegóły obiektów znajdujących się w zacienionych miejscach. Osoby narażone na odblaski światła często wybierają okulary z tzw. antyrefleksem – powłoką redukującą efekt olśnienia.

Dobierając okulary dla dzieci, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Warto wybrać model ze sprężynującymi zausznikami, obejmującymi od tyłu całą małżowinę, albo z gumką opasującą głowę.

Jak dbać o wzrok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Jak sprawdzić okulary polaryzacyjne?

Dobre okulary polaryzacyjne powinny mieć nalepki ze znakiem graficznym, potwierdzającym ich zgodność z ogólnie przyjętą normą. Chcąc sprawdzić obecność filtru, wystarczy spojrzeć przez szkła na błyszczący, odbijający światło obiekt, trzymając okulary w dłoni. Przy ich obracaniu w osi prostopadłej do płaszczyzny szkieł odblaski światła na powierzchni obserwowanego przedmiotu powinny być w pewnych ustawieniach wygaszane, a w innych (prostopadłych do nich) przepuszczane. Testując okulary, trzeba też sprawdzić jakość widzenia po ich założeniu. Brak ostrości obrazu świadczy o niskiej klasie materiału, z którego wykonano szkła.

Kiedy przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne przydają się najbardziej?

Przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne przydają się najbardziej tam, gdzie w warunkach intensywnego oświetlenia powierzchnie odbijają dużo światła. Takie własności ma na przykład woda, co sprawia, że polaryzacyjne okulary wędkarskie i żeglarskie mają wielu zwolenników. Inną grupę użytkowników stanowią alpiniści, narciarze i inne osoby uprawiające sport lub rekreację na śniegu.

Często spotyka się okulary polaryzacyjne rowerowe. Niektóre z nich mają działanie przyciemniające, inne wydają się zupełnie przezroczyste. W takim wypadku chronią oko przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. uderzeniem przez owada), przed promieniowaniem UV, a dzięki filtrom polaryzacyjnym – przed odblaskami.

Osobną grupę stanowią okulary polaryzacyjne dla kierowców czy osób pracujących na otwartej przestrzeni. Podwyższają komfort pracy i redukują zmęczenie wzroku. Takie okulary powinny mieć odpowiednie atesty.

Nakładki polaryzacyjne na okulary i okulary 3D

Nakładki polaryzacyjne na okulary pozwalają na wykorzystanie efektu wygaszania odblasków podczas noszenia korekcyjnych szkieł optycznych. Mocuje się je do oprawy za pomocą klipsów, a dzięki zawiasom można je podnosić, kiedy nie są potrzebne.

Okulary polaryzacyjne 3D to odrębna grupa pomocy optycznych – stosuje się je przy projekcjach filmów. Na ekranie powstają dwa obrazy, różniące się polaryzacją światła. Dzięki filtrom każde oko odbiera tylko jeden z nich, co łącznie pozwala na wytworzenie złudzenia trójwymiarowej przestrzeni. Materiał filmowy musi być w tym celu specjalnie przygotowany, a także wyświetlony z użyciem odpowiedniego projektora lub telewizora.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
269
27
Polecamy
Okulary fotochromowe i z powłokami ochronnymi dla kierowców
Okulary fotochromowe i z powłokami ochronnymi dla kierowców TVN zdrowie
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania
Okulary korekcyjne, do pływania, dla dzieci – zasady dobierania TVN zdrowie
Farba do kafelek – jaką farbę wybrać do malowania kafli?
Farba do kafelek – jaką farbę wybrać do malowania kafli? Dzień Dobry TVN
Lampa studyjna – jakie są rodzaje?
Wybór odpowiedniej lampy do studia fotograficznego
Lampa studyjna – jakie są rodzaje? Wybór odpowiedniej lampy do studia fotograficznego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?