Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na ból głowy – skuteczne, szybkie i naturalne leczenie 
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na ból głowy – skuteczne, szybkie i naturalne leczenie 

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

 Ból głowy może dotknąć każdego i pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Na ogół można go zwalczyć sprawdzonymi i domowymi sposobami. uśmierzają mogą uśmierzyć go krótki masaż, kawa, a także ziołowe napary i herbaty.

Ból głowy może być trudną do zniesienia dolegliwością, którą najłatwiej zwalczyć krótko po wystąpieniu pierwszych objawów. Uporczywy i męczący ból głowy można pokonać wieloma sposobami, dlatego nie warto od razu sięgać po środki farmakologiczne (dostępne bez recepty leki przeciwbólowe), które poza uśmierzaniem bólu wpływają negatywnie na organizm. Należy pamiętać, że warto poznać przyczynę wywołującą dolegliwość, dzięki czemu będzie można pokonać ją szybko, a w niektórych przypadkach także na dobre.

Czytaj też:

Od czego boli głowa? Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Ból głowy jest nieswoistym objawem wielu schorzeń i dolegliwości. Osoby dotknięte bólem głowy mogą odczuwać go zarówno twarzy powierzchownie, jak i bardzo głęboko we wnętrzu głowy. Niekiedy ból występuje miejscowo, w okolicy skroni, czoła i potylicy. 

Ze względu na charakter bólu głowy, można wyróżnić m.in.: 

  • kaszlowy ból głowy, 
  • kłujący ból głowy, 
  • wysiłkowy ból głowy, 
  • piorunujący ból głowy, 
  • śródsenny ból głowy, 
  • ból głowy związany z aktywnością seksualną, 
  • codzienny uporczywy ból głowy, 
  • hemikranię ciągłą (ból połowiczy głowy ciągły o umiarkowanym natężeniu w okolicy oczodołu i skroni), 
  • migrenowy ból głowy
  • wtórne zespoły bólowe. 

Przyczyn tych dolegliwości jest wiele: niewłaściwa dieta, palenie papierosów, stres i pozostałe czynniki psychiczne, alkohol, narkotyki, przebywanie w dusznych i zadymionych pomieszczeniach, zmiana ciśnienia atmosferycznego, przeziębienie, niedrożność nosa, niestrawność, bóle zębów i inne. 

Jeśli ból głowy nie jest wywołany poważnymi zaburzeniami, np. neurologicznymi, można go pokonać naturalnymi i domowymi sposobami.

Na ból głowy: kawa, herbatki ziołowe, woda z solą i cytryną

Jeśli ból głowy może być spowodowany zmianą ciśnienia atmosferycznego lub nagłą zmianą pogody, warto sięgnąć po filiżankę mocnej kawy, która nie tylko uśmierzy ból, ale także doda energii. Uważać powinny osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, ponieważ kofeina może wywołać odwrotny efekt w postaci nasilenia bólu.

Zwolennicy medycyny naturalnej podkreślają wysoką skuteczność naparów i herbatek ziołowych, które zawierają miętę, rumianek, passiflorę, kozłek lekarski, imbir oraz białą wierzbę.

Na ból głowy warto też przetestować miksturę z cytryny, szczypty morskiej soli oraz wody. Aby ją wykonać, potrzebne są: 2 cytryny, ok. 200 ml wody, 1 łyżeczka morskiej soli. Z cytryn należy wycisnąć sok, dodać sól i rozcieńczyć w wodzie. Najlepiej pić, gdy tylko ból głowy się rozpocznie.

Miód i woda też mogą pomóc na ból głowy

Z bólem głowy (wywołanym np. stresem) może skutecznie uporać się mieszanka miodu z winnym octem jabłkowym i wodą. Ponadto warto nawodnić organizm poprzez wypicie mniej więcej 1l chłodnej wody małymi łykami w odstępach czasowych, wziąć ciepłą kąpiel, namoczyć stopy w ciepłej wodzie, a także dotlenić organizm, np. spacerując. Pomóc mogą krótka drzemka, akupresura oraz aromaterapia.

Jak zrobić masaż na ból głowy?  Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Rozluźniający masaż głowy, czoła i skroni złagodzi ból

Jeśli ból głowy staje się trudny do zniesienia i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, warto na chwilę je przerwać i znaleźć kilka, kilkanaście minut na relaks ciała, uspokojenie się, masaż i kilka głębokich oddechów. Te proste czynności mogą skutecznie pomóc w walce z niegroźnym bólem wywołanym stresem, a także zmęczeniem.

Samodzielny masaż głowy wykonuje się koniuszkami trzech środkowych palców (wskazującego, środkowego i serdecznego), uciskając brwi i przeciągając aż do nasady nosa.

Osoby zmagające się z bólem głowy mogą zdecydować się na masaż czoła. Palce należy przesuwać okrężnymi ruchami od środka czoła (nad brwiami) do skroni. Czynność należy wykonać co najmniej trzykrotnie i zakończyć ją delikatnym naciskaniem na zagłębienie skroni, przez około 5 sekund. Warto pamiętać, by ostatni ucisk nie był bolesny.

Jeśli to nie wystarczy, można zdecydować się na relaks skroni. W przypadku masażu skroni warto uciskać miejsca równocześnie, używając tylko palca wskazującego i środkowego. Należy w obrębie skroni zataczać niewielkie koła (ok. 30 okrążeń) zgodnie z ruchami wskazówek zegara, nie odrywając palców od skroni.

Aby pozbyć się bólu skroni, warto rozluźnić mięśnie karku oraz szyi, siedząc wygodnie i powoli przechylając głowę tak, jakby chciało się dotknąć uchem ramienia. Ćwiczenie należy wykonywać kilkukrotnie w obie strony, następnie obrócić głowę w jeden i drugi bok. Na zakończenie należy opuścić głowę w dół i zatoczyć nią okręgi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
139
98
Polecamy
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Jak zwalczyć ból głowy?
Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Jak zwalczyć ból głowy? Leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?
Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia