Polub nas na Facebooku
Czytasz: Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie
menu
Polub nas na Facebooku

Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

refleksologia

webphotographeer GettyImages

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Refleksoterapia uznawana jest przez wielu za skuteczną formę leczniczego masażu stóp, głowy i dłoni. Współczesna medycyna uważa akupresurę za metodę leczniczą – uznaje ją nawet oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wskazania podawane przez tę organizację to wspomaganie leczenia astmy, alergii, migreny, stanów bólowych i chorób przewodu pokarmowego. Masaż refleksologiczny trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut.

Akupresura (refleksoterapia) - na co pomoże?

Nie przedstawiono dotąd dokładnego mechanizmu wpływu zabiegu akupresury na organizm. Badania wskazanych punktów w ciele nie potwierdziły, że znajdują się w nich struktury (sploty naczyniowe, odpowiednie zakończenia nerwowe), które mogłyby być odpowiedzialne za specyficzne działanie lecznicze na poziomie somatycznym. Jednocześnie wiadomo, że akupresura powoduje podwyższenie poziomu endorfin – endogennych substancji odpowiedzialnych za łagodzenie bólu i poprawę samopoczucia. Podobnie jak niektóre środki narkotyczne należą one do grupy opioidów i działają na organizm za pośrednictwem tych samych receptorów. Stąd też pochodzi ich nazwa (endogenne morfiny).

Refleksologia stóp, twarzy, dłoni – co to jest?

Dowody na stosowanie technik zbliżonych do współczesnej refleksologii można znaleźć w starożytnych malowidłach egipskich oraz w przekazach tradycyjnej medycyny chińskiej. Obecnie refleksologia jest techniką zaliczaną do akupresury, a od 2005 r. uznawana jest za specjalizację zawodową. Przez entuzjastów refleksologia traktowana jest jako holistyczna terapia, zakładająca, że cały organizm człowieka ma odzwierciedlenie w konkretnych jego częściach. Refleksologia nazywana jest także terapią zonową, co wynika z obecnych zdaniem refleksologów 5 par stref zlokalizowanych w ludzkim ciele – zon.

Strefy są ulokowane na całym ciele, a jeśli dany organ jest obecny w jednej lub dwóch zonach, obszar jemu odpowiadający można znaleźć na stopach. Dlatego refleksologia zakłada, że uciskając poszczególne miejsca na stopach, wpływa się pozytywnie na czynność danego organu.

Refleksolodzy są zdania, że żaden z organów nie funkcjonuje samodzielnie, lecz pracuje z pozostałymi narządami na rzecz ogólnej poprawy zdrowia. W przypadku nagromadzenia toksyn w danym narządzie zachodzi konieczność wzmożonej pracy pozostałych organów. Efektem są zaburzenia energii, a masaż refleksologiczny ma doprowadzić do przywrócenia naturalnego stanu równowagi energii w organizmie oraz usunąć toksyny.

Jak wykonać domowy odprężający masaż stóp? Zobaczcie na filmie:

Refleksologia – refleksy na stopach

Refleksolodzy korzystają ze specjalnej mapy stóp i dłoni, na której umieszczone są obszary, które mają odzwierciedlenie w pracy danych organów. Na spodach stóp można znaleźć refleksy mózgu (zlokalizowane na samym szczycie palców lewej i prawej stopy), nieco niżej zlokalizowane są refleksy zatok). Refleks głosu znajduje się w po wewnętrznej stronie centralnej części paluchów, w ich bliskim sąsiedztwie obecne są refleksy przysadki, szyi oraz gardła. Bezpośrednio pod palcami drugimi i palcami trzecimi stóp można natrafić na refleksy oczu. Pod palcami czwartymi stopy znajdują się refleksy uszu.

W dolnej części palców piątych obecne są refleksy pach. Bezpośrednio tuż pod paliczkami palców piątych znajdują się refleksy ramion oraz rąk. Na paliczkach środkowych oraz bliższych umiejscowione są refleksy płuc i piersi. W okolicy tych punktów w lewej stopie obecny jest również refleks serca. Nad paliczkiem palucha lewej i prawej stopy ulokowane są refleksy tarczycy oraz oskrzeli. Pod specjalnymi punktami płuc i piersi zlokalizowane są refleksy splotu słonecznego, nieco niżej refleksy przepony.

Poniżej punktu przepony w prawej stopie obecny jest refleks wątroby, a w jego środku mieści się refleks pęcherzyka żółciowego. Na tej samej wysokości po wewnętrznych stronach obu stóp można znaleźć refleksy żołądka. W lewej stopie nieco po zewnętrznej stronie, w okolicy punktu żołądka, obecny jest refleks śledziony. Pod punktami wątroby i żołądka (w lewej i prawej stopie) można znaleźć punkty trzustki, nerek i moczowodu. Nieco niżej, tuż nad piętami, znajdują się refleksy jelita cienkiego, jelita grubego, kępek Peyera i pęcherza moczowego. Po wewnętrznych stronach pięt mieszczą się refleksy kości ogonowej, a wszerz pięt przebiegają refleksy nerwu kulszowego.

Leczenie bólu akupresurą

Ból jest zjawiskiem bezpośrednio reagującym na endorfiny. W takich przypadkach akupresura dotyczy właściwych (ze względu na lokalizację bólu) punktów na stopach, dłoniach lub twarzy i zmniejsza natężenie dolegliwości. Zabieg jest wykorzystywany w różnorodnych stanach, takich jak bóle głowy, zębów, przewlekłe nerwobóle, a nawet we wspomagającym leczeniu bólów nowotworowych.

Wiele mówi się o właściwym przygotowaniu pacjenta do akupresury – powinien on być rozluźniony, zrelaksowany, odpowiednio rozgrzany. Wskazany jest wcześniejszy masaż klasyczny lub wodny, nieobciążająca aktywność ruchowa. Połączenie akupresury z aroma- lub muzykoterapią poprawia ogólny efekt.

Akupresura a bóle głowy

Ból głowy to stan, który może być dla chorego niezwykle uciążliwy, wiąże się z przejściowymi zaburzeniami widzenia, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami równowagi lub zaburzeniami czucia na skórze głowy. Szczególnym przypadkiem są zespoły, takie jak migrena albo histaminowy ból głowy. Akupresura może wspierać, a nawet – w stanach lżejszych, dobrze na nią reagujących – zastępować leczenie farmakologiczne. W trwających dłużej epizodach bólowych (zwłaszcza w migrenie) sesje akupresury można wykonywać nawet 3 razy dziennie. Praktycy twierdzą, że ostry ból wymaga silniejszego nacisku na właściwe punkty niż w przypadku dolegliwości o mniejszym natężeniu.

Akupresura w procesie odchudzania

Akupresura wspomaga często proces odchudzania. Najczęściej stosuje się zabiegi, które osoba planująca zmniejszyć wagę ciała wykonuje samodzielnie. Za pomocą uciskania określonych punktów (np. zagłębienia powstającego przed uchem po otwarciu ust, miejsca połączenia przegrody nosa z górną wargą albo zagłębienia w brodzie u nasady dolnej wargi) redukuje się łaknienie. Ograniczenie apetytu wydaje się logicznym skutkiem akupresury, ponieważ normalnie procesowi jedzenia towarzyszy wydzielanie endorfin. Ich podwyższony zabiegiem poziom może symulować stan sytości.

Akupresura w innych schorzeniach

Pozytywny wpływ akupresury (tak jak i innych technik refleksoterapii) jest podkreślany w wielu stanach chorobowych, takich jak:

  • astma (endorfiny wspomagają rozkurcz oskrzelików),
  • alergie,
  • przeziębienia i infekcje,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • stany wyczerpania i przewlekłego stresu,
  • uzależnienia (nikotynizm, alkoholizm, narkomania).

Choć akupresura rzadko może być jedynym postępowaniem wdrażanym w stanach ostrych, to często przynosi pacjentom ulgę w postaciach przewlekłych lub napadowych o mniejszym nasileniu.

Przebieg i skuteczność masażu refleksologicznego stóp

Typowy zabieg refleksologiczny stóp polega na terapeutycznym przejściu po refleksach całej stopy. Jeśli organizm osoby masowanej jest w dobrej kondycji, nie powinna ona odczuć żadnych dolegliwości bólowych w trakcie jego wykonywania. Bolące zmiany (np. zrogowacenia) mogą świadczyć o ewentualnych zaburzeniach. Jednak refleksolodzy nie są lekarzami, dlatego nie powinni stawiać diagnoz ani w trakcie, ani po zabiegu. Terapeuta może jedynie zaproponować wizytę u lekarza w celu zdiagnozowania potencjalnych zaburzeń.

Zabieg refleksologiczny, zdaniem jego zwolenników, usprawnia cyrkulację krwi, wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, niweluje ból, a także przyczynia się do poprawy układu odpornościowego. Bardzo często masaże refleksologiczne składają się z kilku części: początkowej i końcowej części relaksacyjnej oraz właściwej części terapeutycznej. Na początku i końcu zabiegu refleksologicznego następuje delikatne rozluźnianie oraz rozciąganie skóry, mięśni, ścięgien i stawów miejsca masowanego przez refleksologa. Następnie dochodzi do stymulacji – ucisku refleksów. Całość zakończona jest typowymi technikami relaksacyjnymi, spotykanymi w masażu klasycznym.

Niestety nie każdy może skorzystać z zabiegu refleksologicznego. Przeciwwskazaniami są najczęściej stany zapalne, grzybica, zakażenia lub owrzodzenia miejsc poddawanych refleksoterapii.

Wiecie, że w refleksologii wykorzystuje się także masaże ucha? Zobaczcie, jak przeprowadzić masaż ucha:

Zobacz film: Masaż ucha jako rodzaj refleksologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?