Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proteza acetalowa – zalety, wady, cena. Jak wykonywana jest proteza z acetalu?
menu
Polub nas na Facebooku

Proteza acetalowa – zalety, wady, cena. Jak wykonywana jest proteza z acetalu?

dentysta

Fot. ponsulak / stock.adobe.com

Proteza acetalowa to antyalergiczna, doskonała alternatywa dla wykonanych z metalu klasycznych protez szkieletowych. Szkielet protezy jest cienki, lekki, a przy tym odporny na zginanie i złamania. Koszt jednego łuku protezy acetalowej wynosi od 1200 zł do nawet 2000 zł.

Proteza acetalowa to idealny sposób uzupełnienia braków w uzębieniu u osób uczulonych na metale. Zaliczana jest do ruchomych uzupełnień protetycznych, czyli tzw. protez szkieletowych. Ze względu na zastosowane klamry nie uciska podniebienia i dziąseł oraz nie niszczy szkliwa. Acetal to półelastyczny materiał, dzięki czemu wykonane z niego protezy są odporne na odkształcenia.

Jakie są zalety protezy acetalowej?

Uzupełnienia ruchome to jedne z najczęściej wykonywanych protez. W większości przypadków ich trzon wykonany jest ze stopów metali. Jednakże w ostatnich latach zauważa się rosnące zainteresowanie materiałami, które mogłyby zastąpić metale. Doskonały przykład stanowi proteza acetalowa, która – jak sama nazwa wskazuje – wykonana jest z acetalu. To nietoksyczny materiał termoplastyczny, wykazujący sporą odporność na zginanie i złamania. Jego dużą zaletą jest niewywoływanie uczuleń, stąd też doskonale nadaje się jako tworzywo na protezy dla osób z alergią na metale, które są często wykorzystywane w protetyce.

Polecamy: Jak dbać o protezę zębową?

Protezy acetalowe zajmują niewiele miejsca w ustach, doskonale dopasowują się do jamy ustnej i nie zaburzają smaku (w trakcie użytkowania nie wywołują posmaku metalu). Ich kolor jest odpowiednio dobierany do koloru dziąseł i zębów, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i wyglądają bardzo estetycznie. Proteza szkieletowa acetalowa nie uciska dziąseł i nie spada, a zastosowanie klamer znacznie ułatwia jej używanie. Dodatkowo nie wpływa szkodliwie na szkliwo czy tkanki miękkie jamy ustnej, takie jak dziąsła i błona śluzowa. Noszenie protez acetalowych jest bardziej komfortowe w porównaniu z protezami akrylowymi. Charakteryzuje je niska przewodność cieplna. Godny podkreślenia jest fakt, że w przypadku jakichkolwiek problemów z dopasowaniem możliwa jest szybka korekta protezy z acetalu. Nie istnieją żadne zdrowotne przeciwwskazania do jej stosowania. Z uwagi na odpowiednią sprężystość materiału płytę protezy z acetalu określa się mianem łamacza sił. Działanie to sprawia, że nie dochodzi do przenoszenia sił żucia na przeciwną część protezy, co zwiększa żywotność własnych zębów.

Podawanie znieczulenia u dentysty nie musi boleć. Zobaczcie na filmie, jak można to zrobić w nowoczesny sposób:

Zobacz film:  Podawanie znieczulenia u dentysty nie musi boleć. Źródło: 36,6

Jakie są wady protezy acetalowej?

Proteza acetalowa ma pewne wady. Użyty do jej wykonania materiał jest nietrwały w kwaśnym środowisku. Barierę w jej używaniu stanowi całkowite bezzębie. Chory musi mieć swoje zęby, które posłużą jako filar. Kolejną wadą jest dość spora cena. Dla przykładu proteza z acetalu jest droższa od szkieletowej protezy metalowej o średnio 500 zł. W przypadku nieprawidłowego lub niesystematycznego czyszczenia proteza z acetylu może ulec przebarwieniu. Dodatkowo w porównaniu z akrylem znacznie szybciej pokrywa się płytką nazębną.

Jak przebiega wykonanie protezy acetalowej?

Proces wykonania proteza półelastycznej acetalowej przebiega w czterech zasadniczych krokach:

  • wizyta pierwsza – specjalista celem odwzorowania stanu uzębienia w jamie ustnej wykonuje wycisk górny i dolny, tj. szczęki i żuchwy;
  • wizyta druga – specjalista ustala wysokość zwarcia, tj. wysokość zębów i sposób ich zagryzania. Dobiera kolor protezy;
  • wizyta trzecia – przymiarka tzw. próbnej protezy, czyli płyty z zębami w wosku w celu zweryfikowania poprawności kształtu i koloru zębów;
  • wizyta czwarta – przymiarka gotowej protezy, sprawdzenie przylegania i dokonanie ewentualnych poprawek. Specjalista udziela wskazówek na temat użytkowania protezy i wizyt kontrolnych. Przeprowadza instruktaż higieny nowej protezy.

Typy protezy acetalowej

Wyróżnia się dwa typy acetalowego uzupełnienia protetycznego:

  • proteza acetalowa całkowita,
  • proteza acetalowa częściowa.

Koszt protez zębowych acetalowych może się nieco różnić w zależności od renomy gabinetu, doświadczenia specjalisty czy miasta, w jakim są wykonywane. Proteza acetalowa kosztuje od 1200 zł do nawet 2000 zł. Średni koszt wynosi 1700 zł.

Polecamy: Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?

Proteza z acetalu – jak o nią dbać?

Właściwe pielęgnowanie protezy acetalowej zapewni długie, satysfakcjonujące użytkowanie. Przynajmniej 2 razy dziennie należy wyciągnąć protezę z ust i dokładnie umyć z użyciem zimnej wody w temperaturze do 42°C. Czynność tę najlepiej przeprowadzać podczas szczotkowania zębów. Nie powinno się czyścić protez materiałami trącymi i przeznaczonymi do czyszczenia protez metalowych, należy raczej używać produktów do higieny jamy ustnej. W przypadku pojawienia się osadu lub przebarwienia poleca się specjalne tabletki bądź żele antybakteryjne do czyszczenia protez. Usuwają zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Specjaliści wskazują na konieczność zdejmowania protezy na noc. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu przechowuje się ją w przeznaczonym do tego pojemniku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
1
Polecamy
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje?
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje? TVN zdrowie
Co to są protezy szkieletowe?
Jakie są ich rodzaje?
Co to są protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? TVN zdrowie
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Kolczyk pod wargą – cena, rodzaje, opis zabiegu
Kolczyk pod wargą – cena, rodzaje, opis zabiegu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii