Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proteza acetalowa – zalety, wady, cena. Jak wykonywana jest proteza z acetalu?
menu
Polub nas na Facebooku

Proteza acetalowa – zalety, wady, cena. Jak wykonywana jest proteza z acetalu?

dentysta

Fot. ponsulak / stock.adobe.com

Proteza acetalowa to antyalergiczna, doskonała alternatywa dla wykonanych z metalu klasycznych protez szkieletowych. Szkielet protezy jest cienki, lekki, a przy tym odporny na zginanie i złamania. Koszt jednego łuku protezy acetalowej wynosi od 1200 zł do nawet 2000 zł.

Proteza acetalowa to idealny sposób uzupełnienia braków w uzębieniu u osób uczulonych na metale. Zaliczana jest do ruchomych uzupełnień protetycznych, czyli tzw. protez szkieletowych. Ze względu na zastosowane klamry nie uciska podniebienia i dziąseł oraz nie niszczy szkliwa. Acetal to półelastyczny materiał, dzięki czemu wykonane z niego protezy są odporne na odkształcenia.

Jakie są zalety protezy acetalowej?

Uzupełnienia ruchome to jedne z najczęściej wykonywanych protez. W większości przypadków ich trzon wykonany jest ze stopów metali. Jednakże w ostatnich latach zauważa się rosnące zainteresowanie materiałami, które mogłyby zastąpić metale. Doskonały przykład stanowi proteza acetalowa, która – jak sama nazwa wskazuje – wykonana jest z acetalu. To nietoksyczny materiał termoplastyczny, wykazujący sporą odporność na zginanie i złamania. Jego dużą zaletą jest niewywoływanie uczuleń, stąd też doskonale nadaje się jako tworzywo na protezy dla osób z alergią na metale, które są często wykorzystywane w protetyce.

Polecamy: Jak dbać o protezę zębową?

Protezy acetalowe zajmują niewiele miejsca w ustach, doskonale dopasowują się do jamy ustnej i nie zaburzają smaku (w trakcie użytkowania nie wywołują posmaku metalu). Ich kolor jest odpowiednio dobierany do koloru dziąseł i zębów, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i wyglądają bardzo estetycznie. Proteza szkieletowa acetalowa nie uciska dziąseł i nie spada, a zastosowanie klamer znacznie ułatwia jej używanie. Dodatkowo nie wpływa szkodliwie na szkliwo czy tkanki miękkie jamy ustnej, takie jak dziąsła i błona śluzowa. Noszenie protez acetalowych jest bardziej komfortowe w porównaniu z protezami akrylowymi. Charakteryzuje je niska przewodność cieplna. Godny podkreślenia jest fakt, że w przypadku jakichkolwiek problemów z dopasowaniem możliwa jest szybka korekta protezy z acetalu. Nie istnieją żadne zdrowotne przeciwwskazania do jej stosowania. Z uwagi na odpowiednią sprężystość materiału płytę protezy z acetalu określa się mianem łamacza sił. Działanie to sprawia, że nie dochodzi do przenoszenia sił żucia na przeciwną część protezy, co zwiększa żywotność własnych zębów.

Podawanie znieczulenia u dentysty nie musi boleć. Zobaczcie na filmie, jak można to zrobić w nowoczesny sposób:

Zobacz film:  Podawanie znieczulenia u dentysty nie musi boleć. Źródło: 36,6

Jakie są wady protezy acetalowej?

Proteza acetalowa ma pewne wady. Użyty do jej wykonania materiał jest nietrwały w kwaśnym środowisku. Barierę w jej używaniu stanowi całkowite bezzębie. Chory musi mieć swoje zęby, które posłużą jako filar. Kolejną wadą jest dość spora cena. Dla przykładu proteza z acetalu jest droższa od szkieletowej protezy metalowej o średnio 500 zł. W przypadku nieprawidłowego lub niesystematycznego czyszczenia proteza z acetylu może ulec przebarwieniu. Dodatkowo w porównaniu z akrylem znacznie szybciej pokrywa się płytką nazębną.

Jak przebiega wykonanie protezy acetalowej?

Proces wykonania proteza półelastycznej acetalowej przebiega w czterech zasadniczych krokach:

  • wizyta pierwsza – specjalista celem odwzorowania stanu uzębienia w jamie ustnej wykonuje wycisk górny i dolny, tj. szczęki i żuchwy;
  • wizyta druga – specjalista ustala wysokość zwarcia, tj. wysokość zębów i sposób ich zagryzania. Dobiera kolor protezy;
  • wizyta trzecia – przymiarka tzw. próbnej protezy, czyli płyty z zębami w wosku w celu zweryfikowania poprawności kształtu i koloru zębów;
  • wizyta czwarta – przymiarka gotowej protezy, sprawdzenie przylegania i dokonanie ewentualnych poprawek. Specjalista udziela wskazówek na temat użytkowania protezy i wizyt kontrolnych. Przeprowadza instruktaż higieny nowej protezy.

Typy protezy acetalowej

Wyróżnia się dwa typy acetalowego uzupełnienia protetycznego:

  • proteza acetalowa całkowita,
  • proteza acetalowa częściowa.

Koszt protez zębowych acetalowych może się nieco różnić w zależności od renomy gabinetu, doświadczenia specjalisty czy miasta, w jakim są wykonywane. Proteza acetalowa kosztuje od 1200 zł do nawet 2000 zł. Średni koszt wynosi 1700 zł.

Polecamy: Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?

Proteza z acetalu – jak o nią dbać?

Właściwe pielęgnowanie protezy acetalowej zapewni długie, satysfakcjonujące użytkowanie. Przynajmniej 2 razy dziennie należy wyciągnąć protezę z ust i dokładnie umyć z użyciem zimnej wody w temperaturze do 42°C. Czynność tę najlepiej przeprowadzać podczas szczotkowania zębów. Nie powinno się czyścić protez materiałami trącymi i przeznaczonymi do czyszczenia protez metalowych, należy raczej używać produktów do higieny jamy ustnej. W przypadku pojawienia się osadu lub przebarwienia poleca się specjalne tabletki bądź żele antybakteryjne do czyszczenia protez. Usuwają zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc. Specjaliści wskazują na konieczność zdejmowania protezy na noc. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu przechowuje się ją w przeznaczonym do tego pojemniku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
1
Polecamy
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje?
Czym jest most porcelanowy i jakie są jego rodzaje? TVN zdrowie
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena
Licówki porcelanowe i kompozytowe na zęby – ich zastosowanie oraz cena TVN zdrowie
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Kolczyk pod wargą – cena, rodzaje, opis zabiegu
Kolczyk pod wargą – cena, rodzaje, opis zabiegu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?