Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?

Kobieta podczas wizyty kontrolnej u dentysty

Fot: yoh4nn / gettyimages.com

Nie jest tajemnicą, że większość z nas zapomina o codziennej higienie jamy ustnej. W konsekwencji w najlepszym wypadku mamy „tylko” próchnicę, w najgorszym konieczne będzie wyrwanie zębów i zastąpienie ich implantami lub protezą. W jakich sytuacjach uratowanie zębów nie jest już możliwe?

Bakterie, które siedzą w zaniedbanej jamie ustnej mogą być bardzo niebezpieczne. Czasem zdarza się, że „wędrują” po całym organizmie i wywołują np. zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego dbanie o zęby jest tak ważne. Choć obecna stomatologia potrafi zdziałać cuda i uratować to, co wydaje się nie do uratowania, to ciągle zdarzają się sytuacje, kiedy usunięcie zębów jest jedynym rozwiązaniem.

Kiedy trzeba usunąć zęby?

Najczęstszą przesłanką do usunięcia zębów jest po prostu ich rozległe zniszczenie. Jeśli nie da się odbudować tego, co zniszczyła np. próchnica i leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Lepszym rozwiązaniem będzie wyrwanie zęba i zastąpienie go implantem.

Wyrwanie zębów może być konieczne u osób chorujących na parodontozę. Za rozwój choroby odpowiedzialny jest kamień nazębny. Jeśli zęby nie są prawidłowo czyszczone kamień zaczyna coraz mocniej „wciskać” się między zęby a dziąsła. W konsekwencji zęby tracą podparcie i zaczynają się ruszać, a dziąsła – krwawić.

W niektórych przypadkach przyczyną usunięcia zębów jest ostry stan zapalny. Pojawia się on zazwyczaj wskutek silnego zakażenia bakteryjnego. Przechodzone i pozostawione samo sobie prowadzi do całkowitego zniszczenia jednego lub kilku zębów.

Czasem do trwałego uszkodzenia zębów dochodzi podczas wypadku czy silnego urazu. Jeśli uszkodzona została korona lub korzeń zębów, trzeba jej usunąć, a na ich miejsce wstawiane są implanty bądź protezy.

Protezy zębowej będą potrzebowały też osoby starsze, które w skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu straciły swoje zęby.

Jaką protezę wybrać?

W protetyce stosuje się dwa rodzaje protez – stałe i ruchome. Pierwsze, z pomocą specjalnego cementu, przymocowane są na stałe i nie da się ich samodzielnie zdjąć czy wyjąć. Tego rodzaju protezą są np. mosty lub wkłady koronowe. Drugie, czyli ruchome pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Tak proteza przymocowana jest do specjalnego łuku, który został dopasowany do kształtu szczęki pacjenta.

Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj protezy trzeba pamiętać o higienie jamy ustnej. Na sztucznych zębach także będzie zalegał osad i resztki jedzenia. Mimo że nie grozi im próchnica, to dalej przyciągają do siebie bakterie, które mogą zafundować nam spore problemy. Dobrze jest raz na dwa tygodnie przepłukać protezę płynem antyseptycznym i bakteriobójczym. Trzeba o tym pamiętać podczas każdej infekcji, szczególnie tej skupionej wokół jamy ustnej. Dlatego jeśli mamy skłonność do opryszczki, aft, angin czy zapalenia zatok, trzeba się bardzo pilnować, w przeciwnym razie problemy będą powracały znacznie częściej.

Proteza – ile to kosztuje?

Niestety protezy zębowe to niemały wydatek. W zależności od tego jak rozległe są zmiany i czy lekarz dentysta zdecyduje, że lepsza będzie proteza częściowa czy całościowa trzeba się liczyć z wydatkiem w przedziale od 150 do nawet 1000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że każda proteza dobierana jest indywidualnie tak, aby spełniała oczekiwania pacjenta. Tym samym podane ceny mogą się różnić od tych, które obowiązują w poszczególnych gabinetach.

Niektóre rodzaje protez zębowych są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli leczymy się w gabinecie, który ma podpisaną umowę z funduszem, warto zapytać dentystę, które z nich można otrzymać bezpłatnie.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
57
Polecamy
Jak dbać o protezę zębową?
Jak dbać o protezę zębową? TVN zdrowie
Co to są protezy szkieletowe?
Jakie są ich rodzaje?
Co to są protezy szkieletowe? Jakie są ich rodzaje? TVN zdrowie
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka? 
Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?