Prostotrzymacz ma na celu niwelowanie złej postawy ciała i nauki trzymania wyprostowanej sylwetki. Nawyk garbienia, tak jak i każdy rodzaj nawyku, należy likwidować stopniowo, aczkolwiek systematycznie. Prostotrzymacz ortopedyczny stosuje się także przy już obecnych urazach różnych odcinków kręgosłupa.
Wady postawy a prostotrzymacze
Okres dzieciństwa jest pierwszym, w którym obserwuje się poważne wady postawy m.in. garbienie się, lordozy i skoliozy. Prostotrzymacz dla dzieci, niekiedy zwany pajączkiem, jest prostym i niedrogim sposobem na pozbycie się problemu i uchronienie dziecka przed pogłębieniem się wad w wieku dorosłym. Przyczyny powstania wad postawy mogą być różne, zarówno anatomiczne, jak i psychologiczne. Do najczęstszych podłoży anatomicznych zalicza się osłabienie napięcia mięśniowego przy kręgosłupie. Jeśli mięśnie są silne, a dziecko regularnie uczęszcza na zajęcia gimnastyki korekcyjnej, ryzyko powstawania wad jest niewielkie. Ponadto dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą wykazywać nieśmiałość i wstyd, przez co sylwetka znacznie pochyla się do przodu. Korektor postawy, jakim jest prostotrzymacz, wraz z gimnastyką jest w stanie zniwelować wady kręgosłupa spowodowane przez osłabienie mięśni lub czynniki natury psychologicznej. Rzeczą oczywistą jest, że jeśli u dziecka występuje jakakolwiek przyczyna psychologiczna, w pierwszej kolejności rodzic powinien udać się do dziecięcego pedagoga lub psychologa.
Polecamy: Gorset ortopedyczny w leczeniu skoliozy i urazów kręgosłupa
Jak powinno się dbać o swój kręgosłup? Zobaczcie na filmie, jakie są prawidłowe postawy ciała:
Jaki prostotrzymacz wybrać?
W połowie lat 90. ubiegłego wieku dużą popularnością cieszył się prostotrzymacz ósemkowy, który za pomocą sygnału dźwiękowego informował o garbieniu się. Dźwięk ten był na tyle nieprzyjemny i głośny, że zmuszał osobę, która go nosiła, do natychmiastowej korekty postawy. Mimo że takie rozwiązanie było skuteczne, to jednak codziennie noszenie go przez dziecko, np. w szkole, powodowało dużą dekoncentrację wśród innych dzieci i spadek pewności siebie dziecka noszącego „pajączek”. Dlatego też obecnie większym zainteresowaniem cieszą się prostotrzymacze ortopedyczne. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki prostotrzymacz wybrać, najlepiej skonsultować wybór z rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Specjalista od wad postawy dobierze go indywidualnie pod określoną wadę kręgosłupa. Klasyczne prostotrzymacze zbudowane są z taśm, które mogą opasać duży obszar pleców, od pasa do szyi. W największym, piersiowym, odcinku kręgosłupa znajduje się specjalne usztywnienie, które ułatwia utrzymanie prostej sylwetki. Regularne stosowanie prostotrzymacza wspomaga rehabilitację oraz zwiększa i przyspiesza efekty przy gimnastyce korekcyjnej. Z powodzeniem wykorzystuje się go także po złamaniach, urazach i operacjach. Oprócz tego, że wymusza trzymanie pionu, to znacznie zmniejsza odczuwanie bólu.
Polecamy: Czym jest pas lędźwiowy i jakie jest jego zastosowanie?
Inne sprzęty do pionizacji sylwetki i pionizacji kręgosłupa
Poza prostotrzymaczem na rynku dostępne są także inne sprzęty ułatwiające pionizację sylwetki po urazach. Kiedy dojdzie do złamania jednego żebra, raczej nie zaleca się stosowania żadnych pasów usztywniających. Jednakże przy załamaniu kilku żeber przyjęło się stosować pasy żebrowe, mające postać szerokich taśm z tkanin. Mają one raczej ograniczoną elastyczność, a mimo to nie utrudniają swobodnego oddychania. Kiedy ból utrudnia choremu codziennie funkcjonowanie, np. przy chorobach zwyrodnieniowych, stosuje się specjalnie taśmy w miejscu bólu. Należy pamiętać, aby wybrać taki rodzaj materiału, który nie doprowadza do przegrzania się skóry. Musi być nie tylko elastyczny, ale i przewiewny. Niewielki ucisk poprawia krążenie w określonym odcinku kręgosłupa, a przede wszystkim przyspiesza regenerację przez zwiększenie ukrwienia tkanek i lepsze ich odżywienie.
Prostotrzymacze są obecnie bardzo komfortowe i mogą być noszone pod codziennym strojem. Dostępne są w różnych rozmiarach, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, kobiet i mężczyzn. Ceny sprawdzonych prostotrzymaczy ortopedycznych zaczynają się już od 60 zł, a górną granicą cenową jest 150 zł.
Jak uniknąć wad postawy?
Dbanie o prostą sylwetkę jest kluczowe już od pierwszych lat życia dziecka. Jeśli nie jest ono uczulone na chlor lub nie ma problemów dermatologicznych, powinno regularnie uczęszczać na basen. Jeśli jednak istnieją przeciwwskazania, dziecko może wykonywać ćwiczenia korekcyjne na sali gimnastycznej pod okiem trenera lub fizjoterapeuty. Raczkujące dziecko nie wolno zmuszać do chodzenia, jeśli samo naturalnie nie podejmuje takich prób. Szkodliwe są także chodziki, które wymuszają na maluchu nienaturalną postawę ciała.