Polub nas na Facebooku
Czytasz: Gimnastyka korekcyjna – przykładowe ćwiczenia dla dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Gimnastyka korekcyjna – przykładowe ćwiczenia dla dzieci i dorosłych

gimnastyka

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Gimnastyka korekcyjna stanowi formę ćwiczeń, które zostały stworzone w celu poprawy tworzących się lub już istniejących wad postawy. Zajęcia korekcyjne są przeznaczone dla wszystkich osób: dzieci, młodzież i dorosłych, którzy mają problem utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.  

W powszechnej opinii gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona tylko dla dzieci i młodzieży. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ również osoby dorosłe, które mają różnego rodzaju wady postawy mogą, a nawet powinny korzystać z tego rodzaju aktywności fizycznej. Skorygowanie powstałych wad na przestrzeni lat może być trudne, ale zajęcia korekcyjne przynajmniej sprawią, że wady nie będą postępować. Często da się również je skorygować.

Gimnastyka korekcyjna: ćwiczenia dla dorosłych

Przyczyn powstawania problemów z postawą ciała u dorosłych może być wiele, począwszy od wieloletnich zaniedbań aż po złe codzienne nawyki. Jedną z najczęściej występujących wad postawy wśród dorosłych jest garbienie się. Zazwyczaj jest ono spowodowane nieodpowiednimi warunkami pracy biurowej. Pozornie wygodne biurka i krzesła często niekorzystnie wpływają na stan kręgosłupa.

Polecamy: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy

Gimnastyka korekcyjna dla dorosłych jest zbiorem ćwiczeń, które można wykonywać zarówno z dodatkowymi przyrządami: piłką, hantlami czy taśmami, jak i bez nich. Dzięki takiej dowolności istnieje możliwość ćwiczenia praktycznie wszędzie, w domu, na powietrzu czy na siłowni.

Gimnastyka korekcyjna – ćwiczenia dla dorosłych mających problem z garbieniem się:

 • ściąganie łopatek w pozycji siedzącej – należy usiąść z wyprostowanymi plecami na krześle, następnie spleść dłonie z tyłu głowy i powoli ściągać łopatki za pomocą odchylania łokci do tyłu. Należy starać się rozciągać możliwie najmocniej, do uczucia delikatnego bólu. Następnie trzeba powrócić do pozycji wyjściowej. Wskazane jest wykonanie 8-10 powtórzeń,
 • unoszenie nóg i tułowia na leżąco – leżąc na brzuchu, należy umieścić dłonie po bokach głowy. Będąc w takiej pozycji, trzeba unieść w tym samym czasie tułów, ręce i nogi nad ziemię, wytrzymać kilka sekund i je opuścić. W zależności od możliwości trzeba wykonać od 5 do 10 powtórzeń,
 • opuszczanie tułowia w klęku podpartym – przyjmując pozycję w klęku podpartym, należy wykonać opuszczenie tułowia poprzez wysunięcie ramion do przodu. Następnie należy powrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć taki układ 5-7 razy,
 • unoszenie hantli w opadzie – do wykonania ćwiczenia potrzebne są dwa 1-kilogramowe hantle (lub cięższe w przypadku osób bardziej wysportowanych). Należy je położyć przed sobą, stanąć w rozkroku na szerokość barków i pochylić tułów, ustawiając go równolegle do ziemi. Ćwiczenie polega na unoszeniu hantli na wysokość klatki piersiowej i opuszczaniu ich. Trzeba zwracać uwagę na to, by podczas podnoszenia plecy były proste, łokcie znajdowały się blisko ciała i ściągały się przy tym łopatki. Wskazanych 10 powtórzeń.

Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń korekcyjnych wskazana jest delikatna, krótka rozgrzewka. Przez około 5 minut warto rozgrzać całe ciało poprzez rozciąganie, krążenie rąk, nóg, głowy i tułowia.

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci: o czym należy pamiętać

Poruszając kwestię ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci, warto podkreślić, że gimnastyka korekcyjna jest jedną z części wychowania fizycznego w szkołach. W wielu placówkach nauczyciele W-F wdrażają elementy gimnastyki korekcyjnej podczas prowadzonych lekcji. Ma to pozytywny wpływ zarówno na dzieci, które mają problemy związane z wadami postawy, jak i te, których postawa jest prawidłowa. Osoby w młodym wieku są bowiem szczególnie narażone na powstawanie wad w wyniku:

 • częstego garbienia się,
 • długiego przesiadywania przed komputerem,
 • noszenia ciężkiego plecaka na jednym ramieniu,
 • złej postawy ciała podczas siedzenia,
 • niewłaściwego wykonywania ćwiczeń,
 • ograniczonej aktywności ruchowej,
 • źle dobranego obuwia.

Jak widać, lista czynników mających wpływ na możliwość powstawania wad postawy jest dosyć długa. W przypadku dzieci z wadami postawy w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki i wyznaczenia przez niego dalszego postępowania. Lekarz jest w stanie określić to, co będzie najlepsze w konkretnym przypadku. Działanie na tzw. „własną rękę” może natomiast przynieść więcej problemów zdrowotnych niż korzyści.

Podczas gimnastyki korekcyjnej dla dzieci wykonywanej na zorganizowanych zajęciach grupowych mogą znaleźć się ćwiczenia podobne do tych, które zostały wymienione jako odpowiednie dla osób dorosłych. W tym przypadku jednak stosuje się inne obciążenia. Ponadto ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup dla dzieci często wykonuje się z wykorzystaniem piłek gimnastycznych:

 • unoszenie piłki gimnastycznej rękami nad głowę w pozycji leżącej,
 • unoszenie piłki gimnastycznej nogami w pozycji leżącej,
 • unoszenie piłki gimnastycznej nogami w kierunku głowy,
 • unoszenie rąk nad głowę w pozycji siedzącej na piłce gimnastycznej.

Coraz częściej rodzice dzieci z wadami postawy mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć korekcyjnych dla dzieci w szkole. Popularna jest już również gimnastyka korekcyjna w przedszkolu, co pozwala redukować liczbę osób z poważnymi wadami postawy. 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
8
Polecamy
Korekcyjne ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa dla dzieci i dorosłych
Korekcyjne ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa dla dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać?
Ćwiczenia na równowagę - czym są i po co je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy:
McKenzie na dyskopatię i nie tylko 
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy: McKenzie na dyskopatię i nie tylko  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?