Polub nas na Facebooku
Czytasz: Polipy w gardle, czyli polipy krtani. Czym się objawiają i jak można je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Polipy w gardle, czyli polipy krtani. Czym się objawiają i jak można je leczyć?

Ból gardła, kobieta w niebieskiej koszulce trzyma się za szyję.

Fot. khosrork / Getty Images

Polipy w gardle to zwyczajowa nazwa określająca polipy krtani. Są to uwypuklenia, będące skutkiem rozrostu błony śluzowej w jamie ustnej. Jakie objawy dają polipy gardła i jak przebiega ich leczenie?

Sformułowanie polipy na gardle jest często używane przez pacjentów. Nie jest to jednak określenie do końca poprawne. To, co potocznie nazywa się polipami gardła, stanowi bowiem problem związany z krtanią i strunami głosowymi. Bez względu na terminologię stosowaną przez chorych, dolegliwość ta nie należy do przyjemnych, a objawy polipów w gardle mogą być dość uciążliwe. Z czego wynikają i jak można się ich pozbyć?

Czym są polipy w gardle (krtani)?

Mianem polipów nazywa się twory, które powstają w obrębie przerośniętej pod wpływem stanu zapalnego śluzówki. Uwypuklenia te mogą przyjmować różne wielkości i kształty. Pod względem ich formy wyróżnia się polipy uszypułowane (na „nóżce”) oraz nieuszypułowane (znajdujące się na szerokiej podstawie).

Tzw. polipy gardła tworzą się najczęściej z jednej strony krtani i umiejscowione są w jej przedniej części, czyli na strunach głosowych.

Przyczyny polipów gardła

„Polipy na gardle” uwarunkowane są kilkoma podstawowymi czynnikami. Ich pojawienie się bardzo często ma związek z wykonywanym zawodem i dotyczy osób, które pracują głosem. U kogo często diagnozuje się polipy w gardle? W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim nauczyciele, zwłaszcza ci z długim stażem pracy, których struny głosowe są nadwyrężone po latach wykładania w szkole lub na uczelni. Innymi profesjami, u których często spotyka się polipy gardła, są wokaliści i aktorzy.

Polipy w gardle obserwuje się również u osób, które są narażone na kontakt z substancjami drażniącymi drogi oddechowe, np. dużymi stężeniami pyłu, dymu czy toksyn przemysłowych. Problem ten dotyczy także nałogowych palaczy tytoniu.

Oprócz tego wpływ na powstawanie polipów gardła mają różnego typu alergie oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

W jaki sposób można pozbyć się bólu gardła? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem, co kupuję

Objawy polipów w gardle

Polipy krtani określane są potocznie jako polipy w gardle z powodu symptomów, którymi się wyróżniają. Są one charakterystyczne dla dolegliwości związanych z tą częścią ciała. Główne objawy polipów gardła to:

  • nadmierna suchość w gardle,
  • poczucie, że w gardle znajduje się ciało obce,
  • narastająca chrypka,
  • zmieniona barwa głosu,
  • pojawienie się duszności,
  • utrata głosu.

Jeżeli zauważy się pierwsze objawy polipów w gardle, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci podjęcie odpowiednich kroków. Przy diagnostyce tego typu dolegliwości stosuje się najczęściej laryngoskopię i badania stroboskopowe, polegające na wprowadzeniu do gardła specjalnego urządzenia, które pozwala na oświetlenie strun głosowych oraz całej krtani.

Czy masz nawracające problemy z gardłem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Operacja polipa w gardle

Leczenie polipów w gardle zawsze wymaga ich wycięcia, bez względu na ich rodzaj, ilość i wielkość. Niestety trzeba być przygotowanym na to, że zmiany te mają tendencję do nawracania.

Operacja wycięcia polipów w gardle przeprowadzana jest endoskopowo, czyli poprzez wprowadzenie do krtani specjalnej sondy, umożliwiającej wykonanie zabiegu. O jego szczegółowych zasadach pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza. Najczęściej przy tego typu operacji stosuje się zabiegi mikrochirurgiczne, np. z użyciem lasera.

Choć operacja polipa w gardle jest ważna, równie istotna jest rekonwalescencja po zabiegu. Dzięki właściwemu postępowaniu chory szybciej wróci do zdrowia i pełnej sprawności. Po usunięciu polipów gardła przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dbałość o struny głosowe – ich oszczędzanie jest kluczowe. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać rehabilitacja głosu.

Jeżeli po zabiegu usunięcia polipów na gardle zaobserwuje się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak uczucie nadmiernej suchości czy wystąpienie chrypki, można stosować środki nawilżające gardło.

W okresie rekonwalescencji po operacji „polipa w gardle” należy też zwracać uwagę na przyjmowane pokarmy i płyny. Poleca się zrezygnowanie z picia kawy i herbaty, a także z jedzenia zbyt gorących lub zimnych posiłków. Istotne jest także pomieszczenie, w którym przebywa pacjent – w pokoju powinna utrzymywać się odpowiednia wilgotność powietrza, a optymalna temperatura to ok. 21℃.

Ponadto pacjent, który miał usuniętego polipa gardła, powinien zrezygnować z picia alkoholu, przynajmniej na jakiś czas po zabiegu. Niewskazane jest również palenie papierosów – w tym przypadku warto pożegnać się z używką na dobre, ponieważ ekspozycja na dym tytoniowy może być powodem ponownego pojawienia się polipów w gardle.

Polipy w gardle – czy to już rak?

Polipy krtani to najczęściej zmiany łagodne, które, choć potrafią być uciążliwe, nie stanowią większego zagrożenia. Mimo to zawsze należy usuwać je operacyjnie, ponieważ zmiany wykazują tendencje do zezłośliwienia. Jeżeli zauważy się objawy polipów gardła, nie należy panikować – najlepiej od razu udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?