Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u dzieci

Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za gardło. Ma chrypkę.

Fot. Vertigo3d / Getty Images

Chrypka u dziecka nie należy do rzadkości. Na szczęście jest spory wybór specjalnych preparatów na podrażnione gardło, które mogą mieć postać syropu, lizaków czy tabletek do ssania. Na chrypkę u dziecka sprawdzą się także domowe sposoby, takie jak ziołowe inhalacje, mleko z miodem i syrop z cebuli czy czosnku.

Chrypka u dziecka pojawia się zazwyczaj w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Nierzadko towarzyszą jej drapanie i pieczenie w gardle, utrudnione mówienie i kaszel. Istnieje kilka sprawdzonych domowych rozwiązań pozwalających na szybkie złagodzenie tej dolegliwości. Ponadto należy intensywnie nawadniać dziecko oraz zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa.

Chrypka u dziecka – przyczyny

Chrypka u dziecka spowodowana jest najczęściej infekcją górnych dróg oddechowych, zapaleniem gardła lub krtani. Wówczas pojawiają się także: uczucie drapania, łaskotania i pieczenia w gardle, odchrząkiwanie, utrudnione mówienie i kaszel. Głos staje się ściszony, szorstki i matowy. Chrypka u dziecka bez innych objawów występuje po nadmiernym forsowaniu głosu i intensywnym płaczu. Może być objawem alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Kontakt z alergenem powoduje świszczący oddech, kaszel i duszności.

Przyczyną chrypki u dziecka bywa ekspozycja na dymy i pyły, z czego najczęściej przebywanie z czynnymi palaczami papierosów. Warunki pogodowe, takie jak mróz, wiatr i duża wilgotność, mogą być przyczyną powstania chrypki. Czynnikiem sprawczym może być zaleganie w gardle ciała obcego. Kiedy struny głosowe zostają naruszone, dochodzi do zmiany barwy głosu.

O przewlekłej chrypce u dziecka do 3 roku życia mówi się, kiedy trwa dłużej niż tydzień, a w przypadku starszych dzieci – powyżej 2 tygodni. Konieczna staje się wówczas konsultacja laryngologiczna czy foniatryczna.

Chrypka u dziecka – leczenie

Leczenie chrypki u dziecka rozpoczyna się od leczenia przyczynowego. W zależności od doskwierającego problemu może to być leczenie zapalenia krtani lub gardła, terapia refluksu żołądkowo-przełykowego czy usunięcie zaaspirowanego ciała obcego. W przypadku chrypki związanej z nadmierną eksploatacją głosu pomocna jest terapia głosowa i wyrobienie umiejętności odpowiedniego posługiwania się głosem. Następnie przechodzi się do leczenia objawowego.

Jak rozpoznać infekcję wirusową u dziecka? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co stosować na chrypkę u dziecka?

Chrypka oraz towarzyszące jej często kaszel i podrażnienie gardła stanowią źródło dużego dyskomfortu. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na chrypkę u dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa. Ważne jest częste wietrzenie, nawilżenie powietrza i utrzymywanie temperatury na poziomie 18–20°C. Odpowiednią wilgotność zapewnić może nawilżacz powietrza lub położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze czy miski z wodą pod grzejnikiem.

Konieczne jest nawadnianie dziecka, żeby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia śluzówki. Powinno się je poić niegazowaną wodą mineralną, ziołowymi naparami (szałwia, rumianek), herbatą z miodem, cytryną i sokiem malinowym. Maliny i cytryna działają bakteriobójczo i wzmacniają organizm. Najlepiej, aby podawane płyny miały temperaturę pokojową. Ponadto należy zadbać o oszczędzanie głosu poprzez unikanie głośnego i długotrwałego mówienia oraz sytuacji powodujących intensywny płacz.

Chrypka u dziecka – leki

W aptece dostępnych jest bez recepty kilka preparatów łagodzących chrypkę i eliminujących suchość w gardle, które zawierają substancje powlekające i kojące podrażnioną błonę śluzową dróg oddechowych. Ponadto działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Mają postać syropów, tabletek do ssania i lizaków. Jednymi z najczęściej stosowanych są te z wyciągiem z porostu islandzkiego, kwiatostanu lipy, korzenia prawoślazu, liści szałwii, liści babki lancetowatej, malwy lub agawy, aloesem, tymiankiem, podbiałem czy koncentratem z aronii. Dobrze sprawdzają się również aerozole do gardła i maści rozgrzewające aplikowane na klatkę piersiową i plecy, które nawilżają i odkażają gardło.

Jeśli chrypka jest uciążliwa i utrzymuje się mimo podjętych środków zaradczych, pojawiły się gorączka lub zaburzenia oddychania, w tym słyszalny świst, należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka cieszą się sporą popularnością. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest mleko z miodem, który wykazuje właściwości powlekające i przeciwzapalne. Zastosowanie ma kleik z siemienia lnianego. Łyżkę siemienia zalewa się szklanką ciepłej wody i odstawia do napęcznienia.

Pomocne są okłady z ciepłej wody. Należy namoczyć kawałek bawełnianej tkaniny w ciepłej wodzie, lekko wycisnąć i przyłożyć do gardła dziecka. Dodatkowo można owinąć szyję wełnianym szalikiem. Inhalacje na chrypkę u dziecka także przynoszą pozytywne efekty. Najczęściej przeprowadza się je z użyciem sody oczyszczonej, szałwii lub tymianku. Udrażniają drogi oddechowe i łagodzą ból. Zastosować można też aromaterapię z olejkiem eukaliptusowym, który odkaża drogi oddechowe.

Suchy kaszel i chrypka u dziecka – domowe syropy

Korzystne działanie na suchy kaszel i chrypkę u dziecka ma domowy syrop cebulowy. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miski, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia do momentu aż cebula puści sok, który trzeba odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Innym rozwiązaniem jest syrop z czosnku. W słoiku umieszcza się 8 ząbków czosnku, 2 łyżki miodu, sparzoną wrzątkiem połówkę cytryny pokrojoną w plastry, sok wyciśnięty z połówki cytryny i szklankę przegotowanej zimnej wody. Słoik zakręca się, miesza się jego zawartość i wstawia na dobę do lodówki. Następnie syrop przecedza się i zlewa do czystej buteleczki. Podaje się go 2–3 razy dziennie, 1–2 łyżeczki.

Bibliografia:

1. Fronczak J., Dawna wiedza odkryta na nowo, Warszawa, Reader’s Digest, 2010.

2. Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna”, 2017, 20(1), s. 41-47.

3. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?