Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Kobieta z bólem brzucha

milanvirijevic/ gettyimages.com

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Płukanie żołądka ma za zadanie usunięcie niebezpiecznych substancji z żołądka. Największą skuteczność osiąga się bezpośrednio po ich spożyciu, jednak w niektórych przypadkach zabieg wykonuje się również po dłuższym czasie. Metodę tę stosuje się m.in. podczas zatrucia lekami, grzybami i narkotykami.

Zobacz także:

Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Co zwiastują skurcze brzucha? Przyczyny i objawy

Zatrucie pokarmowe u dziecka – objawy i przyczyny. Jaka powinna być dieta przy zatruciu?

Płukanie żołądka: wskazania

Płukanie żołądka wykonuje się dosyć często. Zazwyczaj zaleca się je w ciągu maksymalnie kilku godzin po spożyciu niebezpiecznych substancji. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza tzw. złota godzina. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym zasadne jest jednak przeprowadzenie zabiegu również po dłuższym czasie – resztki grzybów zalegają w żołądku nawet przez kilka dni. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest przede wszystkim spożycie substancji toksycznych, leków o przedłużonym uwalnianiu, substancji tworzących złogi w przewodzie pokarmowym oraz zwalniających perystaltykę przewodu pokarmowego. Istnieją również liczne przeciwwskazania do przeprowadzenia płukania żołądka. Należy do nich m.in. zatrucie substancjami żrącymi, węglowodorami, detergentami i truciznami lotnymi. Rezygnuje się z niego również, jeżeli zachodzi ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.

Na czym polega płukanie żołądka?

Płukanie żołądka polega na wprowadzeniu do niego wody przez specjalny zgłębnik, którą wypłukuje się wraz z treścią żołądkową. Jest to jedna z procedur dekontaminacyjnych, która ma na celu uniemożliwienie wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego. Do innych należy m.in. podawanie węgla aktywowanego, środków przeczyszczających oraz prowokowanie wymiotów.

Jak wygląda płukanie żołądka?

Płukanie żołądka rozpoczyna się wprowadzeniem do żołądka sondy. W celu miejscowego znieczulenia końcówkę sondy pokrywa się lidokainą, a następnie wsuwa się ją przez nos lub usta. Zabieg u osób przytomnych przeprowadza się w pozycji siedzącej, u osób zamroczonych w pozycji bocznej ustalonej, a jeżeli doszło do utraty przytomności, jedynie po intubacji. Lekarz sprawdza, czy zgłębnik przedostał się do żołądka – dokonuje tego poprzez osłuchiwanie lub wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Wpust żołądka znajduje się 40 cm od zębów. W następnym kroku do zgłębnika wlewa się 200–300 ml wody o temperaturze ciała. Lejek opuszcza się poniżej żołądka, w celu wypłynięcia wody wraz z treścią żołądkową. Płukanie żołądka przeprowadza się kilkakrotnie, aż do kompletnego wypłukania treści. Podczas ostatniego wlewu dodaje się 50–100 g węgla aktywowanego – preparatu o właściwościach adsorpcyjnych, który chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego, a także wiąże niektóre leki i substancje narkotyczne.

Płukanie żołądka u dzieci

Płukanie żołądka wykonuje się często u dzieci, które spożyły toksyczne środki. Niestety, ze względu na brak współpracy z małym pacjentem przeprowadzenie zabiegu jest często utrudnione. Jeżeli dziecko nie jest przytomne albo nie obserwuje się u niego odruchu kaszlowego, konieczne jest przeprowadzenie intubacji tchawicy. Przebieg zabiegu jest taki sam jak w przypadku osób dorosłych, jednak niezwykle ważne jest uspokojenie przytomnego pacjenta i przekonanie go do wykonywania poleceń lekarza. Często na dziecko uspokajająco działa obecność rodziców lub opiekunów.

Płukanie żołądka domowym sposobem

Płukanie żołądka nie może być wykonane domowym sposobem. W każdym przypadku, w którym podejrzewamy konieczność wykonania zabiegu, należy jak najszybciej zwrócić się do specjalisty. Wbrew pozorom nie zawsze należy również prowokować wymioty u osoby, która zażyła niebezpieczną substancję. Jeżeli poszkodowany miał kontakt z substancją żrącą, jest nieprzytomny lub zamroczony, pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Drażniący środek uszkodził już strukturę układu pokarmowego, a jego ponowne przejście przez przełyk może jedynie doprowadzić do pogorszenia stanu.

Nie należy podawać zatrutym osobom wody z solą – fale wymiotów mogą być bardzo obfite, w związku z czym zwiększa się ryzyko zadławienia i powstania większych podrażnień. Jeżeli doszło do połknięcia kwasów (np. wypicia wybielacza, kapsułek do prania), należy zawiadomić pogotowie oraz podawać wodę niegazowaną w ilościach, które nie spowodują wymiotów.

W przypadku, w którym spożyta substancja jest nieznana i znajduje się w nieoryginalnym opakowaniu, konieczne jest jej zachowanie i przekazanie ratownikom – pozwoli to na ustalenie jej pochodzenia oraz podjęcie właściwego leczenia. Poszkodowanego kładzie się w pozycji bocznej ustalonej, należy upewnić się także, czy wymiociny nie doprowadzą do zachłyśnięcia, a następnie uspokajać zatrutą osobę i czekać na przybycie pomocy.

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
10
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Gastroskopia dziecięca – przebieg wziernikowania przewodu pokarmowego
Gastroskopia dziecięca – przebieg wziernikowania przewodu pokarmowego TVN zdrowie
Sonda żołądkowa (zgłębnik) – użycie i zasady pielęgnacji
Sonda żołądkowa (zgłębnik) – użycie i zasady pielęgnacji TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?