Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pestki dyni – naturalny sposób na pasożyty przewodu pokarmowego
menu
Polub nas na Facebooku

Pestki dyni – naturalny sposób na pasożyty przewodu pokarmowego

Pestki dyni

Fot: bhofack2 / gettyimages.com

Pestki dyni to źródło wielu cennych dla zdrowia substancji, m.in. kukurbitacyny. Fitosterol ten chroni ziarno przed szkodliwymi dla niego mikroorganizmami. W ludzkim organizmie działa przeciwpasożytniczo. Dlatego pestki dyni są pomocne w zwalczaniu pasożytów układu pokarmowego.

Spożywanie świeżych pestek dyni to skuteczny, domowy sposób na odrobaczanie. Jest pomocny w zwalczaniu wielu pasożytów ludzkiego organizmu, a tym samym chorób, które one wywołują. Swoje właściwości pestki dyni zawdzięczają zawartości kukurbitacyny, która uszkadza układ nerwowy bytujących w przewodzie pokarmowym pasożytów. Nie jest przy tym inwazyjna dla naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Pestki dyni na robaki

Pasożyty układu pokarmowego (w systematyce nazywane dawniej robakami) to bezkręgowce, których środowiskiem życia są inne zwierzęta. W ludzkim organizmie najczęściej pasożytują owsiki, tasiemce, glisty ludzkie, lamblie. Pozbawiają one żywiciela niezbędnych substancji odżywczych. Poważne zagrożenie dla zdrowia stanowią także ich toksyczne wydzieliny i wydaliny. Obecność robaków w układzie pokarmowym może być przyczyną szeregu dolegliwości, do których należą:

  • zwiększony apetyt przy jednoczesnej utracie wagi,
  • wzdęcia,
  • nudności, wymioty,
  • swędzenie okolic odbytu,
  • zmiany skórne,
  • gorączka,
  • osłabienie,
  • obniżona odporność,
  • bóle mięśni i stawów,
  • zawroty i bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • problemy ze snem.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy chorób pasożytniczych są niespecyficzne, ale nie należy ich bagatelizować. Nieleczone zakażenia pasożytami prowadzą bowiem do stopniowego wyniszczenia organizmu. Leczenie chorób pasożytniczych w ich zaawansowanych stadiach wymaga konsultacji lekarskiej i farmakoterapii. Pomocnym środkiem wspomagającym zasadniczą terapię jest odrobaczanie pestkami dyni lub olejem z pestek dyni. Warto również stosować tę metodę w profilaktyce chorób pasożytniczych.

Pestki dyni zawierają kukurbitacynę – fitosterol, który działa paraliżująco na większość pasożytów pokarmowych. Gdy układ nerwowy pasożytów zostanie porażony, tracą one ruchliwość, w związku z czym łatwo wydalić je z kałem. Ponieważ kukurbitacyna nie jest wchłaniana przez układ pokarmowy, nie ma toksycznego wpływu na ludzki organizm. Nie podrażnia także błon śluzowych ani nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej jelit. Pod tym względem pestki dyni są na pasożyty bezpieczniejszym sposobem niż antybiotykoterapia.

Pestki dyni dodawane są także do pieczywa. Czy działają równie skutecznie? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowe dodatki do pieczywa - ziarna. Źródło: Wiem, co jem

Jak stosować pestki dyni na pasożyty?

Aby pestki dyni zniszczyły robaki bytujące w przewodzie pokarmowym, nasiona muszą mieć właściwą jakość i być podane w odpowiedni sposób. Kukurbitacyna zawarta jest w cienkiej, jasnozielonej błonce znajdującej się między wnętrzem pestki a łupiną. Ulega zniszczeniu w procesie obróbki w wysokiej temperaturze, a także podczas długotrwałego przechowywania.

Pestki dyni nie zadziałają na pasożyty dostatecznie silnie, jeśli będą przepalone czy wysuszone. Dlatego muszą być przede wszystkim świeże (ewentualnie – krótko prażone), najlepiej samodzielnie wypreparowane z warzywa (co stanowi gwarancję ich jakości). Z twardej łuski wydobywa się je bezpośrednio przed spożyciem, zachowując jasnozielony naskórek.

Działając zgodnie z powyższymi wytycznymi, pestki dyni na odrobaczenie można spożyć na wiele sposobów – samodzielnie, zblendowane z jogurtem, z dodatkiem miodu, w sałatkach. Zalecana dawka to około 300 g pestek dla dorosłych, a 30–100 g u dzieci. Aby uzyskać odpowiednie stężenie kukurbitacyny, nasiona zjada się na czczo. Po 2 godzinach należy zażyć środek przeczyszczający (np. łyżkę oleju rycynowego), by sparaliżowane robaki zostały wydalone z organizmu. Kurację należy powtórzyć po kilku dniach.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Olej z pestek dyni na pasożyty

Do odrobaczania organizmu zastosować można olej z pestek dyni – tłoczony na zimno ze świeżych nasion. Jego regularne spożywanie stanowi dobrą metodę profilaktyki chorób pasożytniczych. Kuracja polegająca na piciu 1–2 łyżeczek oleju na czczo i zażywaniu środka przeczyszczającego po 2 godzinach daje taki sam efekt, jak zastosowanie na pasożyty pestek dyni.

Olej z pestek dyni warto spożywać ze względu na szereg jego innych prozdrowotnych właściwości. Złożony jest w większości z cennych dla organizmu, nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie omega-6), a także zasobny w witaminy (A, E, D, B), minerały (selen, cynk, potas) i fitozwiązki. Regularnie dodawany do potraw olej z pestek dyni nie tylko wzbogaca ich walory smakowe (ma oryginalny, orzechowy smak), ale też, według części doniesień, wykazuje właściwości:

  • antynowotworowe (przypisuje mu się zwłaszcza działanie lecznicze w przypadku łagodnego przerostu gruczołu krokowego),
  • spowalniające starzenie (ogranicza szkodliwą aktywność wolnych rodników),
  • przeciwmiażdżycowe (obniża poziom cholesterolu we krwi),
  • regenerujące, nawilżające, przeciwzapalne.

Często stosuje się go w kosmetykach do skóry i włosów.

Odrobaczanie pestkami dyni – przeciwwskazania

Uczulenie na pestki dyni jest rzadkością, a ich jednorazowe spożycie w większej ilości zwykle nie powoduje działań ubocznych. Jednak w stosowaniu kuracji z pestek dyni na robaki należy zachować ostrożność. Podobnie jak każdy produkt, w nadmiarze mogą wywoływać wzdęcia, biegunki i inne niepożądane objawy ze strony układu pokarmowego.

Pamiętając, że kukurbitacyna jest substancją o silnym działaniu, należy zachować odpowiednie dawki przy zwalczaniu pestkami dyni pasożytów u dzieci. Na własną rękę lepiej nie podejmować takiej terapii u niemowląt. W przypadku występowania intensywnych objawów chorobowych zawsze trzeba skorzystać z porady lekarza i poddać się leczeniu farmakologicznemu. Nie wolno również zapominać, że najlepszym sposobem profilaktyki chorób pasożytniczych jest zachowanie odpowiedniej higieny i unikanie spożycia żywności (zwłaszcza surowego mięsa), w której mogą występować zakaźne formy pasożytów.

Zobacz film: Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Źródło: Dzień Dobry TVN.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
199
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?