Pasty do zębów nie tylko je wybielają, ale również wzmacniają szkliwo, likwidują przebarwienia, leczą nadwrażliwość i inne schorzenia. Dzięki enzymom i aktywnym mikrogranulkom ścierają też osad nazębny. Ważne jest, aby pasta do zębów była dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli wymaga tego kondycja zębów, można stosować kilka rodzajów past o różnym działaniu. Jaka jest natomiast najlepsza pasta wybielająca zęby?
Najlepsza pasta wybielająca – mechanizm działania
Podjęcie decyzji o rodzaju pasty do zębów powinno być poprzedzone dokładną analizą stanu uzębienia. Należy również dokonać wyboru pomiędzy dwoma procesami – rozjaśnianiem i wybielaniem zębów.
- Rozjaśnianie zębów – proces ten polega na starciu osadu nazębnego oraz usunięciu przebarwień, co w efekcie daje zmianę polegającą na rozjaśnieniu koloru.
- Wybielanie zębów – najskuteczniejszy efekt dają delikatne zabiegi stomatologiczne, podczas których używane są pasty bądź żele, które zawierają nadtlenek karbamidu i/lub nadtlenek wodoru.
Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie:
Pasty do zębów – rodzaje
- Naturalna pasta do zębów wybielająca – kupując tego rodzaju pasty, należy być bardzo ostrożnym. Są to kosmetyki, których zadaniem jest usunięcie przebarwień oraz kamienia nazębnego. Jednak należy uważać na substancje, które usuwają kamień nazębny, gdyż często jest on ścierany, a przez to uszkadza się szkliwo i osłabia zęby. Do takich składników należą krzemionka oraz pirofosforany. Zabieg ten nazywany jest usuwaniem mechanicznym. Aby wybielanie było bezpieczne, zobowiązani jesteśmy do dokonania dobrego wyboru. Wystarczy zapoznać się ze składem pasty, którą zamierzamy wykorzystać do zabiegu. Niektóre pasty ponadto nasilają nadwrażliwość zębów.
- Czarna pasta do zębów wybielająca – ta nietradycyjna metoda wybielania zębów polega na wykorzystaniu pasty, w której składzie znajduje się duża ilość węgla (stąd jej kolor) i pozostawieniu jej na zębach przez minutę. Oczekiwany efekt to śnieżnobiałe zęby. Zaletą tego środka jest dodatkowa ochrona przed mikrourazami szkliwa. Opinii na temat tej pasty jest niewiele, ponieważ nie jest jeszcze popularna.
- Pasty ścierające osad, równocześnie nie szkodzące szkliwu – istnieją pasty, zawierające substancje abrazyjne, które skutecznie usuwają osad oraz powierzchnię bakteryjną, nie uszkadzając szkliwa. To środki bezpieczne i nieinwazyjne.
- Pasty do zębów odświeżające oddech – dzięki mięcie oraz olejkom aromatycznym oddech jest świeży na długo. Pozostałe składniki pochłaniają lotne związki siarki oraz patologiczną florę bakteryjną znajdującą się na języku i zębach, dzięki czemu ograniczają przykry zapach z ust.
Dwa ostatnie typy środków wykorzystuje się również jako pasty wybielające dla palaczy, ponieważ dym papierosowy powoduje wzmożone odkładanie się osadu na zębach i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.
- Pasta chroniąca dziąsła – jeśli podczas szczotkowania zębów pojawi się krew, jest to sygnał, iż należy zdecydować się na pastę chroniącą dziąsła. Takie kosmetyki zawierają wyciąg z rumianku, arniki, czasem tymianku. Mają działanie odkażające oraz przeciwbakteryjne, niektóre również delikatnie wybielają zęby.
- Pasta do zębów nadwrażliwych – zdarza się, że kieszonki zębowe są odsłonięte, przez co zimne lub gorące płyny podrażniają miazgę i nerwy, dając uczucie silnego bólu. Podobnie dzieje się, gdy do tych kieszonek dostają się kawałki pożywienia. Kanaliki znajdujące się w zębinie, czyli warstwie zęba położonej dokładnie pod szkliwem, powodują ból pod wpływem bodźców zimna, ciepła lub kwasowości w przypadku, gdy szkliwo jest uszkodzone lub cienkie. Należy wybierać w tym przypadku pasty zawierające aminofluorek oraz hydroksyapatyt, które wzmacniają szkliwo oraz zatykają kieszonki. Oprócz wyboru odpowiedniej pasty ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
- Pasta do zębów zapobiegająca próchnicy – aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, należy wybierać pasty zawierające fluor oraz fluorki. Fluor wbudowuje się w szkliwo, tworząc dodatkową warstwę ochronną zębów. Dzięki zastosowaniu tego kosmetyku odporne są również na działanie kwasów. Ważne, żeby wartość związków fluoru wynosiła nie mniej niż 1500 ppm (parts per milion – części milionowych).
Polecamy: Przebarwienia na zębach – przyczyny powstawania, metody usuwania
Można skutecznie wybielać zęby bez używania pasty do zębów. Wystarczy wykorzystać do tego niewielką ilość sody oczyszczonej lub węgla leczniczego. W przypadku zastosowania pasty, czas szczotkowania powinien wynosić 2–3 minuty. Warto również zainwestować w dobrą szczoteczkę do zębów – elektryczną lub soniczną.