Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek cynamonowy – właściwości, zastosowanie, pozyskiwanie
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek cynamonowy – właściwości, zastosowanie, pozyskiwanie

Fiolka z olejkiem cynamonowym

Fot: Aamulya / gettyimages.com

Olejek cynamonowy to olejek eteryczny pozyskiwany z cynamonowca cejlońskiego – tej samej rośliny przyprawowej, z której powstaje cynamon. Ma piękny, korzenny zapach i szereg prozdrowotnych właściwości. Działa antyseptycznie i przeciwbólowo. Może poprawiać samopoczucie i pobudzać libido.

Przyjemny, orientalny zapach olejku cynamonowego sprawia, że jest on szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym (m.in. jako składnik perfum, balsamów do ciała) i spożywczym (do aromatyzowania słodyczy, w mieszankach przyprawowych itd.). Wspaniały aromat to jednak nie jedyna zaleta olejku z kory cynamonowca.

Olejek cynamonowy – właściwości

Obecne w olejku cynamonowym związki, w szczególności aldehyd cynamonowy, wykazują działanie:

  • antyseptyczne (przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe),
  • stymulujące (np. pobudzanie krążenia, wydzielanie soku żołądkowego),
  • uspokajające (kojące system nerwowy).

W zależności od sposobu aplikacji olejek cynamonowy może wspomagać leczenie infekcji skórnych (aplikowany miejscowo np. przy trądziku) czy chorób górnych dróg oddechowych (stosowany wziewnie). Nadaje się do pielęgnacji jamy ustnej (jako składnik past do zębów, płukanek, odświeżaczy do ust). Olej cynamonowy może także przyspieszać proces gojenia ran, chroniąc je przed zakażeniem.

Zawarty w olejku z kory cynamonowca aldehyd ma właściwości drażniące, np. pobudza nerwy czuciowe, rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki temu odpowiednio zaaplikowany olejek cynamonowy ma działanie:

  • przeciwzapalne – wywołując przekrwienia, przyspiesza wytwarzanie przeciwciał, czyli pracę układu immunologicznego,
  • rozkurczowe – powodując zmniejszenie napięcia mięśni, przeciwdziała np. bólom menstruacyjnym,
  • rozgrzewające – rozszerzając naczynia krwionośne, przyspiesza krążenie krwi, co dodatkowo ułatwia jej oczyszczanie i wymianę gazów w płucach; ponieważ olejek cynamonowy stymuluje także ukrwienie narządów płciowych, uchodzi za afrodyzjak,
  • przeciwbólowe – w związku z właściwościami przeciwzapalnymi, rozkurczowymi, a także rozgrzewającymi może łagodzić bóle reumatyczne czy migrenowe.

Badania nad aldehydem cynamonowym pozostają w toku, ale według niektórych doniesień ma on potencjał antyoksydacyjny i może służyć profilaktyce chorób nowotworowych, np. raka okrężnicy.

Jakie właściwości prozdrowotne ma cynamon? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Cynamon - co o nim wiesz? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zawarte w oleju cynamonowym substancje aktywne wykazują zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi i zwiększają aktywność insuliny. Oznacza to, że olejek może być pomocny w zwalczaniu objawów cukrzycy typu II.

Dzięki drażniącym właściwościom olejek cynamonowy zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, usprawniając w ten sposób trawienie. Z tego względu podawany doustnie może ułatwiać odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że stosowany w nadmiarze może powodować stany zapalne błony śluzowej żołądka.

Olejek cynamonowy wykazuje również działanie aromatoterapeutyczne. Wdychanie go poprawia samopoczucie, zmniejsza zmęczenie, napięcie nerwowe, tym samym podnosząc zdolności umysłowe, takie jak koncentracja, zapamiętywanie. Jego stosowanie zaleca się w przypadkach łagodnej depresji.

Zapach oleju cynamonowego odstrasza owady. W związku z tym często stanowi on składnik preparatów na komary itp. Dobre rezultaty przynosi też wykorzystanie olejku w kominku zapachowym. Co więcej, przynosi ulgę stosowany miejscowo na skórę w miejscu ukąszeń.

Olejek cynamonowy – zastosowanie

Olejek cynamonowy można zastosować na wiele sposobów – w zależności od potrzeb:

  • do pielęgnacji skóry służą gotowe kosmetyki, ale można dodać kilka kropli olejku do używanego na co dzień kremu czy balsamu albo rozcieńczyć go w innym oleju, o mniej intensywnym działaniu (np. kokosowym); w podobny sposób można wykorzystać olejek cynamonowy miejscowo, w przypadku dolegliwości bólowych,
  • w związku z silnie drażniącym działaniem olejku doustnie należy stosować go z dużą ostrożnością, najlepiej wybierając gotowe preparaty do higieny jamy ustnej i suplementy diety; w niewielkich ilościach (kilka kropel) olejek cynamonowy można dodawać do potraw,
  • do stosowania wziewnego – olejku cynamonowego można użyć w kominku do aromatoterapii lub w nawilżaczu powietrza; bezpieczne jest wykorzystanie olejku do inhalacji parowej (najlepiej w nebulizatorze).

Olejek cynamonowy ma silne działanie, więc zawsze należy stosować go w niewielkich ilościach. Zawarte w nim związki mogą także wywoływać silne reakcje alergiczne. Dlatego olejki eteryczne, w tym cynamonowy, są niewskazane dla dzieci i kobiety w ciąży. W przypadkach dolegliwości, w których leczeniu olej cynamonowy może być pomocny, decyzję o jego zastosowaniu należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Oleje odżywcze do skóry - po które warto sięgnąć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Jak zrobić olejek cynamonowy?

Naturalny olejek cynamonowy uzyskuje się metodą destylacji z parą wodną z kory cynamonowca cejlońskiego. Olejek można wyekstrahować także z liści i korzeni rośliny, ale nie ma on tak wartościowego składu. W każdym przypadku podstawowe składniki to aldehyd cynamonowy (to z nim głównie wiąże się aktywność biologiczna olejku) i eugenol (przede wszystkim pozyskuje się z niego wanilinę). W olejku z kory dominuje ten pierwszy, podczas gdy w pozostałych olejkach jego ilość nie przekracza kilku procent (95% stanowi eugenol). Kupując olej cynamonowy do celów leczniczych, należy zwrócić uwagę na jego skład i wybrać taki, który zawiera dużo aldehydu cynamonowego.

Stosunkowo niewielką wartość ma olej cynamonowy przygotowany domowym sposobem. Do jego przyrządzenia używa się kilkunastu lasek cynamonu i szklanki dobrej oliwy z oliwek. Zalany oliwą cynamon i zamknięty w szczelnym słoiku na 2–3 tygodnie uwolni nieco cennych substancji zapachowych, ale zdecydowanie mniej niż w przypadku destylacji z wykorzystaniem świeżej kory cynamonowca. Tą metodą uzyskuje się raczej aromatyzowaną oliwę z oliwek, która prozdrowotne właściwości zawdzięcza owocom drzewa oliwnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?