Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stacjom krwiodawstwa brakuje krwi - przez pandemię i... wakacje
menu
Polub nas na Facebooku

Stacjom krwiodawstwa brakuje krwi - przez pandemię i... wakacje

Fot: BlackJack3D / gettyimages.com

Krew to lek, który każdy z nas nosi w sobie. Choć jej oddanie nic nas nie kosztuje, to niechętnie się nią dzielimy. Pandemia sprawiała, że ta niechęć jest jeszcze większa. Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi i czy faktycznie w obecnej sytuacji wizyta w centrum krwiodawstwa może być niebezpieczna?

16 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa. Mimo że oddanie krwi nic nie kosztuje i dawcą może zostać niemal każdy, to robimy to bardzo niechętnie. Co gorsza, wakacje i wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia sprawiły, że w tym roku krwi szczególnie brakuje.

Pandemia sprawiła, że nie mogliśmy uzupełnić zapasów w maju czy w czerwcu. Wiele osób wyjechało, zorganizowanie zbiórki krwi w zakładach pracy też na razie się nie jest możliwe. Co gorsza, cześć stałych krwiodawców albo jest na kwarantannie, albo gdzieś wyjechała i nie może pojawić się w punkcie. W obecnej sytuacji bardzo pomagają nam wojsko i policja -mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Ale jak mówi dr Joanna Wojewoda wiele osób rezygnuje z oddawania krwi z obawy przed zakażeniem nowym koronawirusem. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Pandemia a oddawanie krwi

Specjaliści zgodnie podkreślają, że oddawanie krwi w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest całkowicie bezpieczne i dawcy nie powinni mieć żadnych obaw przed stawieniem się w placówce.

Robimy wszystko, aby zachować maksymalne środki ostrożności. W placówce znajduje się specjalna śluza zabezpieczająca. Dawcy wpuszczani są pojedynczo. Przed wejściem mają sprawdzaną temperaturę, proszeni są również o wypełnienie ankiety. Pytamy w niej przede wszystkim o to, czy potencjalny dawca mógł mieć kontakt z osobą zakażoną, czy ma objawy, które mogą sugerować zakażenie. Dodatkowo sprawdzamy w specjalnym rejestrze przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy dana osoba nie jest objęta kwarantanną – mówi dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Osoby, które przychodzą oddać krew proszone są o zachowanie odpowiedniego dystansu.

Aby uniknąć zbytniego gromadzenia się dawców w poczekalni wprowadziliśmy możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/ godzinę wizyty - dodaje.

Obowiązkowo każdy potencjalny krwiodawca musi mieć maseczkę oraz dokonywać dezynfekcji rąk.

Czy oddawanie krwi przeszkadza w uprawianiu sportu? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi? Źródło: x-news

Czy krew jest badana?

Zanim potencjalny dawca odda krew trzeba go przebadać. Od dawcy pobiera się próbkę krwi i sprawdza poziom hemoglobiny. Takie badanie wykonuje się u dawców jednorazowych oraz raz w roku u osób, które oddają krew regularnie. Krew pobierana jest z żyły przedramienia, przy późniejszych donacjach próbkę pobiera się z palca (krew włośniczkowa). W przypadku dawcy pierwszorazowego pobiera się jeszcze jedną próbkę krwi z żyły, aby oznaczyć grupę krwi.

Zobacz także: Morfologia – podstawowe badanie krwi: normy i interpretacja wyników

W pobranych próbkach sprawdza się także liczbę krwinek płytkowych, liczbę krwinek białych. Dodatkowo oznacza się:

  • antygen HBs;
  • przeciwciała anty-HIV 1/2;
  • przeciwciała anty-HCV;
  • RNA HCV;
  • DNA HBV;
  • markery zakażenie w kierunku kiły.

Osoby, które przychodzą oddać krew nie są badane w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo że nie ma dowodów na to, że patogen przenosi się przez krew, to zachowujemy maksymalne środki ostrożności. Personel stosuje środki ochrony indywidualnej. Kilkakrotnie w ciągu dnia dokonywana jest dezynfekcja pomieszczeń, szczególnie tzw. powierzchni dotykowych. W poczekalni i sali pobrań pracują urządzenia do stałej, bezpiecznej dezynfekcji powietrza. Po zakończeniu pracy stosujemy dodatkową dezynfekcję pomieszczeń, w tym powietrza w pomieszczeniach obsługi dawców. Mamy nadzieję, że osoby, które do nas przychodzą są rozsądne, odpowiedzialne; zwłaszcza w zakresie przekazywania informacji podczas wywiadu epidemiologicznego, a także zachowują zasady profilaktyki przed zakażeniem SARS-CoV-2 – dodaje dr Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie.

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Kandydat na dawcę powinien ważyć powyżej 50 kg i mieć temperaturę ciała poniżej 37 stopni Celsjusza. Ciśnienie tętnicze musi znajdować się w normie, czyli poniżej 180 mm Hg dla skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Z kolei wartość tętna to 50-100 uderzeń na minutę. Węzły chłonne nie mogą być powiększone, a okolica wkłucia do żyły – wolna od zmian skórnych.

Mimo że dawcą może zostać niemal każdy, to liczba chętnych do oddawania krwi jest w Polsce stosunkowo niewielka. Dlaczego? Wiele osób wciąż pamięta czasy PRL-u, kiedy oddawanie krwi choć dobrowolne, to było jednak przymusem. Brakuje nam też wiedzy i świadomości, że możemy uratować komuś życie. 

Na szczęście potrafimy się zmobilizować w sytuacji, gdy tej krwi brakuje dla konkretnej osoby- dodaje.

Twoja grupa krwi to A+? Sprawdź, dla kogo możesz być dawcą!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
5
Polecamy
Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa?
Jak zrobić badanie krwi w czasie koronawirusa? TVN zdrowie
Dlaczego warto oddawać krew?
14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa
Dlaczego warto oddawać krew? 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa TVN zdrowie
Jak przetrwać COVID-19 w domu?
"Pulsoksymetr może bardzo pomóc w diagnozie, nawet przez telefon"
Jak przetrwać COVID-19 w domu? "Pulsoksymetr może bardzo pomóc w diagnozie, nawet przez telefon" Dzień Dobry TVN
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem wśród dzieci.
Lekarz:
"To wynik poluzowania reżimu sanitarnego"
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem wśród dzieci. Lekarz: "To wynik poluzowania reżimu sanitarnego" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby