Problem obtartych pięt dotyczy głównie kobiet, ponieważ to one zazwyczaj wybierają obuwie, przedkładając względy estetyczne nad wygodę. Częściej także wkładają buty na gołe stopy, przez co skóra jest bardziej narażona na urazy. Niewygodne obuwie to jednak niejedyna przyczyna obtartych pięt, więc niekiedy z problemem tym zmagają się także mężczyźni.
Przyczyny problemu obtartych pięt
Najczęstszą przyczyną obtarcia pięt jest noszenie niewygodnego obuwia. Zdarza się to kobietom, które chcąc atrakcyjnie prezentować się na weselu albo podczas urlopu, zakładają na takie okazje zupełnie nowe buty. Wymarzone szpilki czy baleriny mają wcześniej na sobie jedynie przez kilka minut mierzenia w salonie obuwniczym. Często już wówczas buty wydają się niezbyt wygodne, więc całodniowa wycieczka czy przetańczona noc muszą zakończyć się dotkliwymi uszkodzeniami skóry stóp, wśród których jednym z najczęstszych są obtarte do krwi pięty.
Nie w każdej sytuacji urazy spowodowane są złym wyborem obuwia. Oczywiście pięty zawsze obtarte są od butów, niemniej może dojść do tego także wówczas, gdy nosi się wypróbowaną parę. Skóra stóp ma stosunkowo grubą warstwę naskórka, ale pozbawiona jest płaszcza lipidowego, co czyni ją bardziej podatną na przesuszanie i uszkodzenia mechaniczne. Obtarcia pięt mogą spowodować nawet nieodpowiednie skarpetki. Do bolesnych uszkodzeń dochodzi też w związku z wadami postawy czy nieprawidłowościami w budowie stóp (np. płaskostopiem, haluksami). Ich niepoprawne ustawienie powoduje w konsekwencji – po wielu godzinach chodzenia – obtarcie o nawet najlepsze obuwie.
Zobacz także: Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?
W jaki sposób powstają obtarcia pięt?
W miejscu, w którym skóra pięty ociera się o but, początkowo powstaje piekące zaczerwienienie. Jest to sygnał do natychmiastowej zmiany obuwia, najlepiej na takie z odsłoniętą piętą. Jeśli jest to niemożliwe, warto szybko zaopatrzyć się w specjalny plaster żelowy (plastry na obtarte pięty dostępne są nie tylko w aptekach i drogeriach, ale też w marketach) i osłonić nim miejsce urazu. W przeciwnym razie, w wyniku rozszczepienia warstw naskórka, powstanie tam pęcherz wypełniony płynem przesiękowym, który – na skutek dalszego tarcia – pęknie, tworząc bolesną ranę.
Zobacz film i dowiedz się jak dbać o stopy:
Co zrobić, by uniknąć problemu obtartych pięt?
Podstawą profilaktyki w przypadku obtartych pięt jest noszenie właściwie wybranego, wygodnego obuwia. Na tej części garderoby nie warto oszczędzać. Komfort chodzenia przekłada się na kondycję całego organizmu, zwłaszcza na stan kręgosłupa. Buty powinny być wysokiej jakości – wykonane z naturalnej skóry lub ze specjalnych materiałów syntetycznych, przewiewne, z odpowiednio wyprofilowanym, miękko wykończonym wnętrzem i wygodną podeszwą. Wskazane jest unikanie chodzenia w obuwiu na wysokim obcasie – niezależnie od jakości wykonania wymusza ono nienaturalną pozycję, która nie tylko wpływa niekorzystnie na kręgosłup czy krążenie krwi, ale na dłuższą metę może powodować obtarcia skóry stóp.
Wybierając obuwie, należy zwracać uwagę na to, by nie było ono za ciasne ani za luźne. Wbrew pozorom pięta narażona jest na urazy także w tym drugim przypadku, ponieważ unosi się i opada w bucie podczas chodzenia. Z tych samych względów trzeba starannie wiązać sznurowane obuwie.
Aby uniknąć problemu obtartych pięt, najlepiej jest wkładać buty na wygodne, „oddychające” skarpetki (choćby tzw. stopki). Warstwa materiału zabezpiecza skórę przed urazami. Co więcej, stopy mniej się pocą, co także sprawia, że są mniej narażone na obtarcia.
Kupiwszy nowe obuwie, należy je rozchodzić, zanim wyjdzie się w nim na wiele godzin. Początkowo warto też zawsze mieć przy sobie zapasową parę wygodnych butów. Jeśli nie ma się pewności, czy nowe obuwie nie spowoduje obtarć, przed wyjściem z domu można zabezpieczyć newralgiczne miejsca (w tym – pięty) plastrami żelowymi.
Jeśli problem obtartych pięt pojawia się mimo noszenia wygodnych butów, trzeba zgłosić się do ortopedy. Lekarz pomoże zdiagnozować przyczynę problemu i dobrać specjalistyczne obuwie.
Domowe sposoby na obtarte pięty
Jak wyleczyć obtarte pięty, gdy nie uda się ich uchronić przed urazem? Istnieje szereg sposobów, których zastosowanie nie wymaga wizyty u lekarza. Przede wszystkim powstałą rankę należy zdezynfekować, np. wodą utlenioną. Można także wymoczyć stopę w chłodnej wodzie z dodatkiem ziół o właściwościach antyseptycznych i ściągających, np. szałwii lekarskiej. Kąpiel odkazi otarcie i uśmierzy ból.
Następnie rankę należy osłonić plastrem, by zabezpieczyć skórę przed kontaktem z bakteriami. Jeśli stopa narażona będzie na dalsze urazy, można wybrać amortyzujący je opatrunek żelowy. Plaster warto zdejmować na noc, by skóra mogła szybciej się zregenerować.
Pełną regenerację obtartych pięt przyspieszyć mogą dostępne w aptekach bez recepty preparaty, zawierające np. alantoinę, cynk, srebro koloidowe. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i stymulują odbudowę naskórka. Dodatkowe składniki kremu czy maści na obtarte pięty mogą nawilżyć lub natłuścić uszkodzoną skórę stopy.
Zobacz także: Ból pięty przy chodzeniu – domowe sposoby leczenia
Bibliografia:
1. D. Wojnowska, Pielęgnacja suchej skóry rąk i stóp, [w:] „Kosmetologia Estetyczna” 2015, tom 4, nr 3.
2. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, tł. M. Bobrowska, K. Romańska-Gocka, Warszawa 2019.