Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby?

Kobieta, która ma problemy z szyją

Fot: elenaleonova / gettyimages.com

Objawy dyskopatii szyjnej obejmują szeroki zakres dolegliwości o charakterze neurologicznym, które wpływają na pogorszenie jakości codziennego funkcjonowania. Odczuwanie bólu, drętwienia rąk czy mrowienia palców świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

W schorzeniu, jakim jest dyskopatia szyjna, objawy wynikają z ucisku lub uszkodzenia korzeni nerwowych wychodzących z szyjnego odcinka kręgosłupa. Symptomy pojawiające się w przebiegu schorzenia najczęściej dotyczą karku i obręczy barkowej. Nierzadko także promieniują wzdłuż kończyn górnych, nawet do opuszek palców.

Zobacz także:

Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?

Przetoka szyjna - czym jest?

Czym jest SMS-owa szyja i kciuk? Ekspert opowiada o wpływie technologii na zdrowie

Dyskopatia szyjna – objawy

Objawy dyskopatii szyjnej obejmują szeroki zakres dolegliwości neurologicznych – od miejscowego bólu, przez deficyty ruchowe w obrębie szyi, karku i obręczy barkowej, parestezje promieniujące wzdłuż kończyn górnych, aż po zaburzenia czucia i niedowład rąk. Każdy symptom wynika z ucisku, uszkodzenia lub dysfunkcji korzeni nerwowych na odcinku kręgosłupa C3–TH1, czyli od segmentu szyjnego aż do piersiowego.

Objawy dyskopatii są do siebie zbliżone bez względu na poziom zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Tylko lokalizacja bólu odczuwanego na obwodzie ciała może wskazywać, na jakiej wysokości kręgosłupa wystąpiła dyskopatia. Dolegliwości pojawiają się w okolicach ciała zaopatrywanych przez podrażniony nerw rdzeniowy. Schorzenie związane jest zwykle z różnego rodzaju patologiami krążka międzykręgowego, który pod wpływem niesprzyjających czynników wewnętrznych i zewnętrznych traci amortyzujące właściwości, przesuwa się i kompresuje worek oponowy, otaczający włókna nerwowe kanału kręgowego. Dyskopatia może być także efektem obecności zwyrodnieniowych wyrośli kostnych, pojawiających się na krawędziach kręgów szyjnych.

Dyskopatia szyjna – najczęstsze objawy

Dyskopatia szyjna zwykle prowadzi do wystąpienia zespołu bólowego korzeniowego o charakterze ostrym i przeszywającym oraz tzw. rwy barkowej. Dolegliwości tego typu najczęściej występują w towarzystwie miejscowych lub rozprzestrzeniających się parestezji, czyli uczucia drętwienia, mrowienia i kłucia, bądź dyzestezji, czyli osłabienia wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Objawy neurologiczne dyskopatii szyjnej zazwyczaj są jednostronne i promieniują wzdłuż dermatomu, czyli obszaru ciała zaopatrywanego czuciowo przez uciśnięty w przebiegu choroby nerw. W zależności od poziomu uszkodzenia w odcinku szyjnym obserwuje się również deficyty funkcji ruchowych. Przykładowo:

  • dyskopatia na odcinku C4 wywołuje dolegliwości bólowe w dolnej części szyi oraz osłabia mięsień czworoboczny, co w efekcie zaburza umiejętność dźwigania barku, powoduje cofnięcie stawu i przyciśnięcie łopatki do klatki piersiowej. W konsekwencji dochodzi do ustalenia stawu i całej obręczy barkowej. Pacjent kompensacyjnie odchyla głowę do tyłu, a tułów po zajętej stronie unosi się ku górze;
  • ból szyi oraz bocznej powierzchni ramienia i przedramienia wraz z kciukiem to objawy dyskopatii szyjnej C5–C6;
  • uszkodzenie korzenia nerwowego C8 oznacza ból rozchodzący się wzdłuż kończyny, aż na powierzchnie palców IV i V.

Objawy neurologiczne dyskopatii szyjnej, zwykle nasilane przez ruchy szyi, głównie prostowanie i rotację, zwiększające stopień stenozy kanału kręgowego, to tzw. objaw Spurlinga. W przebiegu patologii tego typu pojawiają się również niedowłady i porażenia kończyn. Przewlekłe zniesienie siły mięśniowej sprzyja zanikowi włókien mięśniowych, co w efekcie skutkuje widocznym zmniejszeniem obwodu fragmentu kończyny, np. ramienia. W przypadku kiedy dyskopatia zajmuje pojedynczą przestrzeń międzykręgową, objawy neurologiczne są ograniczone do okolicy unerwionej uciśniętym korzeniem. Z kolei, kiedy u pacjenta rozwija się wielopoziomowa dyskopatia szyjna, objawy kumulują się z każdego skompresowanego w kanale kręgowym nerwu i znacznie ograniczają możliwości ruchowo-czuciowe obręczy barkowej, kończyny oraz dłoni i palców.

Ostry charakter dolegliwości może utrzymywać się nawet 2–3 tygodnie. Po tym czasie ból łagodnieje lub ustępuje. Utajenie się symptomów nie oznacza cofnięcia choroby. W przypadku zaniechania leczenia lub niewyeliminowania przyczyny stenozy kanału dyskopatia zwykle powraca.

Dyskopatia kręgów szyjnych – objawy dodatkowe

Poza zespołem bólowym często pacjentom dokuczają szumy w uszach i zawroty głowy, zaburzenia widzenia i słuchu, trudności w zachowaniu równowagi, a także nudności i ogólne osłabienie. Charakterystyczną cechą jest także sztywność poranna lub po dłuższym bezruchu szyi, karku i okolic barków. W schorzeniu, jakim jest dyskopatia kręgosłupa szyjnego, objawy wpływają na pogorszenie jakości funkcjonowania codziennego i zawodowego. Utrzymująca się lub nawracająca choroba sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych związanych z pogarszającym się stanem zdrowia, wywołuje poczucie bezsilności w walce z chorobą oraz wzbudza obawy przed jej kolejnym atakiem. Nierzadko pacjent stopniowo wycofuje się społecznie i zmaga się ze stanami depresyjnymi.

Skąd się biorą problemy z szyją i jak sobie z nim poradzić? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Problemy z kręgosłupem  - jak ich uniknąć? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Boos M., „Choroby kręgosłupa”, Medipage, Warszawa 2016.

2. Łukaszewska M., „Radikulopatia szyjna”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.

3. Kruś S., „Patomorfologia kliniczna” PZWL, Warszawa 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Polecamy
Objawy dyskopatii odcinka szyjnego – najczęstsze symptomy, dominujące dolegliwości
Objawy dyskopatii odcinka szyjnego – najczęstsze symptomy, dominujące dolegliwości TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców?
Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa?
Rwa kulszowa czy zwykły ból pleców? Jak naprawdę objawia się rwa kulszowa? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?