Przyczyną bólu w klatce piersiowej może być zarówno patologia układu naczyniowo-krwionośnego, jak i oddechowego. Diagnoza u lekarza może wskazać na wiele schorzeń, w tym zapalenie oskrzeli, płuc (jeśli bólowi towarzyszą duszności), a nawet uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczny ból najczęściej opisywany jest jako gniecenie lub kłucie.
Przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci
Kiedy dziecko narzeka na ból w klatce piersiowej, pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest udanie się na badania do lekarza pediatry. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, nie są do końca w stanie sprecyzować rodzaju bólu ani podać jego dokładnej lokalizacji, tym bardziej że zazwyczaj zlokalizowany jest on powierzchniowo. Ma to bezpośredni związek z anatomią unerwienia narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie piersi malucha.
Przed lekarzem stoi bardzo trudne zadanie, jakim jest scharakteryzowanie rodzaju bólu. Może być on rozlany i promieniujący na odległe miejsca lub powodować uczucie pieczenia, gniecenia, kłucia, a także rozpierania. Najczęściej ból w klatce piersiowej u dziecka jest wynikiem:
- choroby układu oddechowego;
- choroby układu pokarmowego;
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego;
- choroby infekcyjnej;
- choroby kręgosłupa;
- choroby o podłożu psychogennym;
- choroby serca lub naczyń.
Ustalenie dokładnej przyczyny wymaga bardziej szczegółowych badań.
Ból klatki piersiowej u dziecka przy kaszlu może świadczyć o chorobach układu oddechowego. Jedną z możliwych przyczyn jest astma oskrzelowa. Typowe dla tej choroby są napady suchego kaszlu, szczególnie w nocy. Przy zapaleniach, np. oskrzeli lub płuc, pojawiają się także: brak apetytu, uczucie rozbicia, problemy ze wzięciem głębokiego oddechu, a nawet nudności i wymioty. W przypadkach uwarunkowanych genetycznie i wynikających z indywidualnych predyspozycji, o bólu w klatce piersiowej może świadczyć odma opłucnowa. Bardziej narażone na nią są dzieci wysokie i szczupłe, głównie chłopcy.
Choroby układu krążenia są dość rzadkie u dzieci, niemniej jednak są poważnym powodem do obaw. Silny ból w klatce piersiowej może świadczyć o zapaleniu osierdzia, mięśnia sercowego, kardiomiopatiach, chorobach wieńcowych, zaburzeniach rytmu serca, a nawet o pęknięciu tętniaka aorty. Taki rodzaj dolegliwości bólowych często pojawia się podczas wysiłku fizycznego.
Dzieci, tak samo jak osoby dorosłe, narażone są na silny stres i może rozwijać się u nich nerwica, skutkująca nerwobólami serca. Nie rzadkimi przyczynami są urazy mechaniczne, w tym stłuczenia klatki czy złamania żeber. U młodzieży bóle w klatce piersiowej bywają konsekwencją zażywania dopalaczy lub narkotyków.
Kolejną przyczyną może być nowotwór klatki piersiowej. Oprócz dokuczliwego bólu dziecko wówczas często gorączkuje, ma znacznie powiększone węzły chłonne, kaszel i szybko traci na wadze. Nie mniej groźny jest półpasiec, który u dziecka daje objawy ostrego bólu, obejmującego jedną stronę klatki piersiowej i drobne pęcherzyki na powierzchni skóry.
Zobacz film: Ból w klatce piersiowej
Diagnostyka w przypadku bólu w klatce piersiowej
Wywiad podmiotowy z dzieckiem jest często utrudniony. Dlatego też najważniejszym narzędziem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. Lekarz na jego podstawie jest w stanie wykluczyć wiele schorzeń. Innymi rodzajami badań, jakie okazują się pomocne przy bólu u dziecka w klatce piersiowej, są elektrokardiografia (EKG) oraz echokardiografia.
W przypadku opisanych dolegliwości ważna jest również diagnostyka laboratoryjna, w tym morfologia krwi, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu amylazy, enzymów wątrobowych oraz markerów martwicy mięśnia sercowego. W poważniejszych przypadkach zaleca się wykonanie badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej.
Leczenie bólu w klatce piersiowej u dzieci
Leczenie bólu klatki piersiowej uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny, a zatem jest kwestią bardzo indywidualną. Warto pamiętać o tym, że należy na poważnie brać narzekania dziecka na ból zlokalizowany w okolicy serca i płuc. Każdy taki przypadek trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Im wcześniej dokona się właściwej diagnozy i wdroży terapię, tym większa będzie szansa na wyzdrowienie dziecka.
Bibliografia
1. Janina Aleszewicz-Baranowska, Piotr Potaż, Wanda Komorowska-Szczepańska. Bóle serca i nagłe zgony kardiologiczne u dzieci. Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 3, s. 160–166.