Polub nas na Facebooku
Czytasz: O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka?

George Doyle/getty images

Ból w klatce piersiowej powoduje u dziecka poczucie niepokoju. Jedynie w około 4–6% przypadków ma podłoże kardiologiczne. Niemniej jednak problemy sercowo-naczyniowe stanowią pewien procent zgonów małych dzieci.

Przyczyną bólu w klatce piersiowej może być zarówno patologia układu naczyniowo-krwionośnego, jak i oddechowego. Diagnoza u lekarza może wskazać na wiele schorzeń, w tym zapalenie oskrzeli, płuc (jeśli bólowi towarzyszą duszności), a nawet uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczny ból najczęściej opisywany jest jako gniecenie lub kłucie.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci

Kiedy dziecko narzeka na ból w klatce piersiowej, pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest udanie się na badania do lekarza pediatry. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, nie są do końca w stanie sprecyzować rodzaju bólu ani podać jego dokładnej lokalizacji, tym bardziej że zazwyczaj zlokalizowany jest on powierzchniowo. Ma to bezpośredni związek z anatomią unerwienia narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie piersi malucha.

Przed lekarzem stoi bardzo trudne zadanie, jakim jest scharakteryzowanie rodzaju bólu. Może być on rozlany i promieniujący na odległe miejsca lub powodować uczucie pieczenia, gniecenia, kłucia, a także rozpierania. Najczęściej ból w klatce piersiowej u dziecka jest wynikiem:

  • choroby układu oddechowego;
  • choroby układu pokarmowego;
  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego;
  • choroby infekcyjnej;
  • choroby kręgosłupa;
  • choroby o podłożu psychogennym;
  • choroby serca lub naczyń.

Ustalenie dokładnej przyczyny wymaga bardziej szczegółowych badań.

Ból klatki piersiowej u dziecka przy kaszlu może świadczyć o chorobach układu oddechowego. Jedną z możliwych przyczyn jest astma oskrzelowa. Typowe dla tej choroby są napady suchego kaszlu, szczególnie w nocy. Przy zapaleniach, np. oskrzeli lub płuc, pojawiają się także: brak apetytu, uczucie rozbicia, problemy ze wzięciem głębokiego oddechu, a nawet nudności i wymioty. W przypadkach uwarunkowanych genetycznie i wynikających z indywidualnych predyspozycji, o bólu w klatce piersiowej może świadczyć odma opłucnowa. Bardziej narażone na nią są dzieci wysokie i szczupłe, głównie chłopcy.

Choroby układu krążenia są dość rzadkie u dzieci, niemniej jednak są poważnym powodem do obaw. Silny ból w klatce piersiowej może świadczyć o zapaleniu osierdzia, mięśnia sercowego, kardiomiopatiach, chorobach wieńcowych, zaburzeniach rytmu serca, a nawet o pęknięciu tętniaka aorty. Taki rodzaj dolegliwości bólowych często pojawia się podczas wysiłku fizycznego.

Dzieci, tak samo jak osoby dorosłe, narażone są na silny stres i może rozwijać się u nich nerwica, skutkująca nerwobólami serca. Nie rzadkimi przyczynami są urazy mechaniczne, w tym stłuczenia klatki czy złamania żeber. U młodzieży bóle w klatce piersiowej bywają konsekwencją zażywania dopalaczy lub narkotyków.

Kolejną przyczyną może być nowotwór klatki piersiowej. Oprócz dokuczliwego bólu dziecko wówczas często gorączkuje, ma znacznie powiększone węzły chłonne, kaszel i szybko traci na wadze. Nie mniej groźny jest półpasiec, który u dziecka daje objawy ostrego bólu, obejmującego jedną stronę klatki piersiowej i drobne pęcherzyki na powierzchni skóry.

Zobacz film: Ból w klatce piersiowej

źródło:x-news

Diagnostyka w przypadku bólu w klatce piersiowej

Wywiad podmiotowy z dzieckiem jest często utrudniony. Dlatego też najważniejszym narzędziem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. Lekarz na jego podstawie jest w stanie wykluczyć wiele schorzeń. Innymi rodzajami badań, jakie okazują się pomocne przy bólu u dziecka w klatce piersiowej, są elektrokardiografia (EKG) oraz echokardiografia.

W przypadku opisanych dolegliwości ważna jest również diagnostyka laboratoryjna, w tym morfologia krwi, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu amylazy, enzymów wątrobowych oraz markerów martwicy mięśnia sercowego. W poważniejszych przypadkach zaleca się wykonanie badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej.

Leczenie bólu w klatce piersiowej u dzieci

Leczenie bólu klatki piersiowej uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny, a zatem jest kwestią bardzo indywidualną. Warto pamiętać o tym, że należy na poważnie brać narzekania dziecka na ból zlokalizowany w okolicy serca i płuc. Każdy taki przypadek trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Im wcześniej dokona się właściwej diagnozy i wdroży terapię, tym większa będzie szansa na wyzdrowienie dziecka.

Bibliografia

1. Janina Aleszewicz-Baranowska, Piotr Potaż, Wanda Komorowska-Szczepańska. Bóle serca i nagłe zgony kardiologiczne u dzieci. Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 3, s. 160–166.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
5
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału?
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału? TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Ból serca – przyczyny i dolegliwości towarzyszące bólowi w klatce piersiowej
Ból serca – przyczyny i dolegliwości towarzyszące bólowi w klatce piersiowej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?