Polub nas na Facebooku
Czytasz: O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

O czym świadczy ból w klatce piersiowej u dziecka?

George Doyle/getty images

Ból w klatce piersiowej powoduje u dziecka poczucie niepokoju. Jedynie w około 4–6% przypadków ma podłoże kardiologiczne. Niemniej jednak problemy sercowo-naczyniowe stanowią pewien procent zgonów małych dzieci.

Przyczyną bólu w klatce piersiowej może być zarówno patologia układu naczyniowo-krwionośnego, jak i oddechowego. Diagnoza u lekarza może wskazać na wiele schorzeń, w tym zapalenie oskrzeli, płuc (jeśli bólowi towarzyszą duszności), a nawet uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczny ból najczęściej opisywany jest jako gniecenie lub kłucie.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej u dzieci

Kiedy dziecko narzeka na ból w klatce piersiowej, pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest udanie się na badania do lekarza pediatry. Dzieci, zwłaszcza te mniejsze, nie są do końca w stanie sprecyzować rodzaju bólu ani podać jego dokładnej lokalizacji, tym bardziej że zazwyczaj zlokalizowany jest on powierzchniowo. Ma to bezpośredni związek z anatomią unerwienia narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie piersi malucha.

Przed lekarzem stoi bardzo trudne zadanie, jakim jest scharakteryzowanie rodzaju bólu. Może być on rozlany i promieniujący na odległe miejsca lub powodować uczucie pieczenia, gniecenia, kłucia, a także rozpierania. Najczęściej ból w klatce piersiowej u dziecka jest wynikiem:

  • choroby układu oddechowego;
  • choroby układu pokarmowego;
  • choroby układu mięśniowo-szkieletowego;
  • choroby infekcyjnej;
  • choroby kręgosłupa;
  • choroby o podłożu psychogennym;
  • choroby serca lub naczyń.

Ustalenie dokładnej przyczyny wymaga bardziej szczegółowych badań.

Ból klatki piersiowej u dziecka przy kaszlu może świadczyć o chorobach układu oddechowego. Jedną z możliwych przyczyn jest astma oskrzelowa. Typowe dla tej choroby są napady suchego kaszlu, szczególnie w nocy. Przy zapaleniach, np. oskrzeli lub płuc, pojawiają się także: brak apetytu, uczucie rozbicia, problemy ze wzięciem głębokiego oddechu, a nawet nudności i wymioty. W przypadkach uwarunkowanych genetycznie i wynikających z indywidualnych predyspozycji, o bólu w klatce piersiowej może świadczyć odma opłucnowa. Bardziej narażone na nią są dzieci wysokie i szczupłe, głównie chłopcy.

Choroby układu krążenia są dość rzadkie u dzieci, niemniej jednak są poważnym powodem do obaw. Silny ból w klatce piersiowej może świadczyć o zapaleniu osierdzia, mięśnia sercowego, kardiomiopatiach, chorobach wieńcowych, zaburzeniach rytmu serca, a nawet o pęknięciu tętniaka aorty. Taki rodzaj dolegliwości bólowych często pojawia się podczas wysiłku fizycznego.

Dzieci, tak samo jak osoby dorosłe, narażone są na silny stres i może rozwijać się u nich nerwica, skutkująca nerwobólami serca. Nie rzadkimi przyczynami są urazy mechaniczne, w tym stłuczenia klatki czy złamania żeber. U młodzieży bóle w klatce piersiowej bywają konsekwencją zażywania dopalaczy lub narkotyków.

Kolejną przyczyną może być nowotwór klatki piersiowej. Oprócz dokuczliwego bólu dziecko wówczas często gorączkuje, ma znacznie powiększone węzły chłonne, kaszel i szybko traci na wadze. Nie mniej groźny jest półpasiec, który u dziecka daje objawy ostrego bólu, obejmującego jedną stronę klatki piersiowej i drobne pęcherzyki na powierzchni skóry.

Zobacz film: Ból w klatce piersiowej

źródło:x-news

Diagnostyka w przypadku bólu w klatce piersiowej

Wywiad podmiotowy z dzieckiem jest często utrudniony. Dlatego też najważniejszym narzędziem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej. Lekarz na jego podstawie jest w stanie wykluczyć wiele schorzeń. Innymi rodzajami badań, jakie okazują się pomocne przy bólu u dziecka w klatce piersiowej, są elektrokardiografia (EKG) oraz echokardiografia.

W przypadku opisanych dolegliwości ważna jest również diagnostyka laboratoryjna, w tym morfologia krwi, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu amylazy, enzymów wątrobowych oraz markerów martwicy mięśnia sercowego. W poważniejszych przypadkach zaleca się wykonanie badań ultrasonograficznych (USG) jamy brzusznej.

Leczenie bólu w klatce piersiowej u dzieci

Leczenie bólu klatki piersiowej uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny, a zatem jest kwestią bardzo indywidualną. Warto pamiętać o tym, że należy na poważnie brać narzekania dziecka na ból zlokalizowany w okolicy serca i płuc. Każdy taki przypadek trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Im wcześniej dokona się właściwej diagnozy i wdroży terapię, tym większa będzie szansa na wyzdrowienie dziecka.

Bibliografia

1. Janina Aleszewicz-Baranowska, Piotr Potaż, Wanda Komorowska-Szczepańska. Bóle serca i nagłe zgony kardiologiczne u dzieci. Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 3, s. 160–166.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
5
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału?
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału? TVN zdrowie
Ból w okolicy serca – choroby płuc, zawał serca, refluks i inne przyczyny
Ból w okolicy serca – choroby płuc, zawał serca, refluks i inne przyczyny TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii