Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka i dorosłych – jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka i dorosłych – jakie są jego przyczyny?

NAN

Fot. pathdoc / stock.adobe.com

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu może mieć rozmaite podłoże. Mogą za niego odpowiadać niegroźne podrażnienia dróg oddechowych podczas łagodnych infekcji, ale i choroba nowotworowa płuc, gruźlica, zapalenie płuc i mukowiscydoza.

Nie można lekceważyć bólu w klatce piersiowej przy kaszlu, gdyż dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn. Mogą go powodować z jednej strony problemy związane bezpośrednio z sercem, ale i dolegliwości ze strony kręgosłupa, żołądka, płuc czy nawet przewlekle działający silny stresor.

Jakie funkcje pełni układ oddechowy? Zobaczcie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i oddychaniu – choroby płuc

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i oddychaniu wskazuje najczęściej na choroby płuc, a szczególnie na ich zapalenie. Jest to ostra choroba infekcyjna. Wywołują ją wirusy, bakterie, rzadko grzyby i pasożyty. W przypadku dzieci zapalenie płuc często jest następstwem grypy.

W jego przebiegu dochodzi do gromadzenia się płynu zapalnego i włóknika w jamie opłucnowej, a w konsekwencji do jej pogrubienia. Następnie ma miejsce podrażnienie silnie unerwionej opłucnej i to wówczas rozwijają się objawy nasilające się zwłaszcza podczas wdechu czy kaszlu. Ból w klatce piersiowej przy zapaleniu płuc może wynikać także z wciągania międzyżebrzy, co utrudnia oddychanie. Nadwyrężenie mięśni międzyżebrowych i przepony skutkuje przeważnie kaszlem o dużym nasileniu.

Chorobom płuc nierzadko towarzyszą: uczucie wyczerpania i osłabienia, duszności, suchy kaszel, apatia, brak apetytu, zaburzenia świadomości po silnym napadzie kaszlu, wysoka gorączka, przyspieszone oddychanie, ból pleców przy głębokim wdechu i podczas kaszlu.

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i kichaniu – choroby kręgosłupa

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu i kichaniu może wskazywać na choroby kręgosłupa, a zwłaszcza zmiany zwyrodnieniowe jego piersiowego odcinka. Objaw określany jest jako wędrujący, ostry, przeszywający i czasowo utrudniający oddychanie. Podczas kichania przybiera postać bólu kłującego. Objęte chorobą miejsce jest obrzęknięte, bolesne przy dotyku, nadwrażliwe.

Ból w klatce piersiowej może wynikać z problemów z kręgosłupem. Jak o niego dbać? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Inną przyczyną takich dolegliwości może być zespół Tietzego. Jest to choroba przebiegająca z zapaleniem jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych. Ból nasila się przy kichaniu, kaszlu i skrętnych ruchach tułowia. Promieniuje do barku i ramion. Zespół Tietzego leczy się z wykorzystaniem niesterydowych leków przeciwzapalnych i rehabilitacji. Podobne objawy daje neuralgia międzyżebrowa. Napady nasilane są przez głębokie oddychanie, ruch i kaszel, który charakteryzuje się przeszywającym i rwącym bólem klatki piersiowej.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej przy kaszlu

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu to dolegliwość mająca wiele potencjalnych przyczyn. Wśród czynników sprawczych znajdują się m.in.:

  • choroba niedokrwienna serca i inne problemy kardiologiczne, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej współwystępujący z kołataniem serca podczas kaszlu czy wysiłku fizycznego; wymaga pilnej konsultacji z kardiologiem;
  • choroby nowotworowe, np. nowotwór opłucnej – tzw. międzybłoniak opłucnej, rak płuc naciekający ścianę klatki piersiowej (krwioplucie, duszność, wykrztuszanie krwistej wydzieliny, spadek masy ciała);
  • choroby reumatyczne, zapalenie stawów i zapalenie kaletki maziowej;
  • choroby układu oddechowego, np. nieleczona astma oskrzelowa, gruźlica, POCHP, krztusiec (wywołuje silne ataki kaszlu, które prowadzą do bólów w obrębie tułowia);
  • choroby psychosomatyczne, np. kaszel psychogenny, nerwica serca – zespół Da Costy;
  • uraz mechaniczny, złamanie żebra – typowa jest tkliwość ściany klatki piersiowej, często ból nasila się w czasie ruchu lub głębokiego oddychania i może być następstwem napadu gwałtownego kaszlu;
  • choroby układu pokarmowego, np. zgaga, wrzód żołądka i dwunastnicy, zwężenie i skurcz przełyku, podrażnienie otrzewnej podczas zapalenia wyrostka robaczkowego czy zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Ból w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka

Przyczyną bólu w klatce piersiowej przy kaszlu u dziecka może być:

  • infekcja górnych dróg oddechowych – często towarzyszy jej gorączka i ogólne osłabienie, ubytek masy ciała i brak apetytu, dziecko jest apatyczne, markotne, płaczliwe i drażliwe; kaszel spowodowany jest przeważnie spływaniem wydzieliny z nosa i zatok przynosowych do oskrzeli;
  • refluks żołądkowo-przełykowy – wywołuje ból za mostkiem, który nasila się podczas pokasływania; pojawiają się: chrypka, przewlekły kaszel, świszczący oddech i nawracające infekcje układu oddechowego, trudności w połykaniu, problemy ze spaniem, zachłystywanie się treścią pokarmową, zaburzenia rytmu serca, kłucie i ból serca, dławicopodobny ból w klatce piersiowej, bradykardia, uczucie kołatania serca, nawracające omdlenia, ból odczuwany przy połykaniu, uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga); choroba polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i niekiedy towarzyszy mu ulewanie (regurgitacja); schorzenia układu oddechowego występujące na tle choroby refluksowej przełyku, którym towarzyszy ból w klatce piersiowej podczas kaszlu, to: astma, zachłystowe zapalenie płuc, śródmiąższowe włóknienie płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli oraz prawdopodobnie mukowiscydoza, dysplazja oskrzelowo-płucna i nagła śmierć łóżeczkowa.

Bibliografia:

1. Richter J.E., Postępowanie z pacjentem z chorobą refluksową żołądkowo – przełykową, W: Yamada T. (red.), Postępy w gastroenterologii. Tom I, Lublin, Czelej, 2010.

2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Kraków, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005.

3. Steciwko A., Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Wrocław, Urban & Partner, 2009.

4. Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

5. Goldman L., Chest discomfort and palpitation. Harrison’s principles of internal medicine, New York, McGraw-Hill, 1998.

6. Wiatr E., Duszność i kaszel w wybranych chorobach płuc. Diagnostyka, leczenie, rehabilitacja, Warszawa, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, 2009.

7. Piasecka A., Iwańczak B., Gastroesophageal Reflux Disease in Children – Symptoms from Respiratory and Circulatory System, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15(5), s. 941–948.

8. Mazurek H., Zapalenia płuc, W: Mazurek H. (red.), Zakażenia układu oddechowego u dzieci, Warszawa, Medical Tribune, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?