Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na suchy i mokry kaszel – jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na suchy i mokry kaszel – jak leczyć?

NAN

Fot: inesbazdar / fotolia.com

Kaszel jest dokuczliwą reakcją obronną organizmu, która pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto stosować domowe sposoby na kaszel - są one skuteczne bez względu na to, z jakim rodzajem tego problemu ma się do czynienia.

Na rynku są dostępne rozmaite leki na kaszel bez recepty, jednak nie ma potrzeby niezwłocznego korzystania z nich. Składniki skutecznych preparatów na tę reakcję obronną organizmu znajdują się często w domowych spiżarniach. Warto jest leczyć kaszel już w jego pierwszych stadiach, szczególnie w nocy, by nie zakłócał snu. Konsultacja z lekarzem lub wizyta w aptece są konieczne dopiero w sytuacji, w której kaszel utrzymuje się powyżej siedmiu dni pomimo stosowania domowych metod – może to świadczyć o zapaleniu oskrzeli lub poważniejszych schorzeniach płuc, serca, a nawet nowotworach.

Poniżej kilka najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie kaszlu bez wychodzenia z domu. Są to metody pomagające zarówno na kaszel suchy, jak i mokry.

Nawilżanie powietrza

Warto zadbać o otoczenie – kaszel nasila się, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche i ciepłe. Należy więc stale je nawilżać. W tym celu można kupić gotowe urządzenie nawilżające, jednak można je także wykonać własnoręcznie. Należy wziąć akwarium o powierzchni kartki A4, nalać do niego wody, poukładać wewnątrz kamienie, wsypać piasek i zasadzić żywe rośliny wodne (ewentualnie umieścić tam sztuczne). Z akwarium będzie unosić się para idealnie nawilżająca powietrze, a zarazem może się ono stać ładnym dodatkiem do wystroju mieszkania.

Inhalacje

Para wodna jest niezwykle skuteczna w leczeniu kaszlu, jeśli zostanie wzbogacona środkami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi oraz tymi rozrzedzającymi wydzielinę powodującą kaszel. Do gorącej wody należy dodać kilka kropel olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy, sandałowy, geraniowy, lawendowy, z rozmarynu, kopru włoskiego, majeranku, sosny lub drzewa herbacianego. Skuteczne są także napary z ziół leczniczych, takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Na kaszel pomaga także czystek – można pić wykonaną z niego herbatę lub płukać gardło naparem.

Stawianie baniek

Stawianie baniek jest nieco zapomnianym, naturalnym sposobem na kaszel. Wpływa korzystnie na układ immunologiczny, co skutkuje mobilizacją organizmu do zwalczania wirusów i bakterii, które się w nim znajdują. Bańki należy postawić na najbardziej umięśnionych częściach ciała, a więc na plecach i klatce piersiowej. Należy uważać na to, by nie stawiać baniek na kręgosłupie i dolnej części pleców, gdzie znajdują się nerki.

Jak skutecznie wyleczyć się z przeziębienia? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak leczyć przeziębienie? Źródło: 36,6.

Syropy na kaszel suchy i mokry

Syropy łagodzą napady kaszlu, ułatwiają odkrztuszanie wydzielinę, a także wzmacniają system immunologiczny poprzez dostarczanie do organizmu żelaza. Istnieje kilka popularnych przepisów na skuteczne syropy.

  • Miód cebulowy – należy pokroić drobno trzy cebule, dodać pół szklanki miodu, dokładnie wymieszać i pozostawić na trzy godziny. Następnie należy przecedzić płyn do butelki. Dawkowanie syropu z miodu i cebuli to kilka łyżeczek dziennie.
  • Syrop z nasion kopru włoskiego – należy łyżkę nasion kopru włoskiego zalać ok. 300 ml wody, dodać 2 łyżeczki miodu, gotować przez 10 minut i przecedzić. Ten syrop należy pić trzy razy dziennie po filiżance.
  • Syrop z buraków – należy obrać i pokroić dużego buraka ćwikłowego, zasypać czterema łyżeczkami cukru oraz odstawić na jeden dzień; syrop należy pić dwa razy dziennie po łyżeczce.
  • Syrop z czosnku i cytryny – należy zmiażdżyć dwa ząbki czosnku, dodać świeży sok z dwóch cytryn, cztery łyżki miodu i dwie szklanki przygotowanej wody, a następnie odstawić napój na dwie doby i pić dwa razy dziennie po dwie łyżeczki

Sposoby na kaszel suchy

Można także przygotować wywary, które pozwolą załagodzić uporczywy, suchy kaszel.

  • Wywar z siemienia lnianego – jego łyżkę należy zalać szklanką wody i gotować przez ok. 10 minut, a następnie dodać łyżkę miodu. Dawkowanie to dwie filiżanki tego płynu dziennie.
  • Mikstura cytryny i oliwy z oliwek – 200 ml oliwy z oliwek należy wymieszać ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Miksturę należy wstrząsnąć i pić trzy razy dziennie.
  • Wywar z imbiru – cienko pokrojony kawałek imbiru należy zalać 0,5 l wody, a następnie gotować na małym ogniu przez 20 minut. Po zagotowaniu należy przecedzić wywar i dodać do niego łyżeczkę miodu lub syropu malinowego. Dawkowanie tej cieczy to szklanka rano i wieczorem.

Inne domowe sposoby na kaszel

Można również stosować inne skuteczne domowe sposoby na kaszel, takie jak: herbatka z lipy (skuteczna szczególnie dla dzieci), mleko z czosnkiem i masłem, jedzenie czosnku (ma działanie antybiotyczne), picie gorącego rosołu, grzaniec na bazie wina, płukanie gardła szałwią i innymi oraz smarowanie klatki piersiowej spirytusem salicylowym. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
329
58
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?