Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie

NAN

Fot: pathdoc / fotolia.com

Nerwobóle w klatce piersiowej są niepokojącym objawem, który może oznaczać choroby kręgosłupa, żeber, niedobór witamin, a także podrażnienia i uszkodzenia nerwów. Nerwoból w klatce piersiowej charakteryzuje się ostrym bólem, czasami nasilającym się przy dotyku.

Nerwobóle, zwane także neuralgią, są stanem alarmującym o kondycji organizmu. Występowanie nerwobólu prawie zawsze wiąże się z zaburzeniami nerwów, kości lub stawów. Nerwoból w klatce piersiowej budzi szczególny niepokój, ponieważ często jest mylnie wiązany z zawałem mięśnia sercowego. Tymczasem objawy neuralgii w klatce piersiowej i zawału znacznie się od siebie różnią.

Charakterystyka nerwobólu w okolicach klatki piersiowej

Neuralgia związana jest z poważnym podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych, które przewodzą impulsy z ciała do centralnego układu nerwowego. To właśnie za sprawą bodźców zmysłowych, które trafiają do mózgu, osoba skarżąca się na neuralgię odczuwa ostre, nierzadko także rwące lub szarpiące, bóle. Nerwobóle promieniują w obszarze unerwienia danego nerwu, rzadziej tylko jego gałęzi. Osoby cierpiące na nerwobóle wskazują na występowanie nagłych ataków bólu o różnym czasie trwania. W niektórych przypadkach nerwoból trwa sekundę, a w skrajnych – nawet godzinę!

Nerwobóle w klatce piersiowej najczęściej pojawiają się ze zmianami wskazującymi na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy żeber, a także niedobory witamin z grupy B, choć nie są to jedyne przyczyny ich występowania.

Pozostałe przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej

Poza wspomnianymi przyczynami występowania neuralgii jednym z najczęstszych źródeł nerwobólu jest ucisk danego nerwu spowodowany zmianami w kręgosłupie. Mowa wówczas o nerwobólu międzyżebrowym, który promieniuje od kręgu piersiowego przez nerw międzyżebrowy aż do przedniej powierzchni klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy często występuje u osób z trwającymi procesami rozrostowymi, nadużywających alkoholu, przy zatruciu tlenkiem węgla lub ołowiem. Nerwoból międzyżebrowy może wystąpić w trakcie zaburzeń metabolicznych, w wyniku polekowego uszkodzenia nerwów, podczas chorób tkanki łącznej oraz z powodu boreliozy.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Pozostałymi przyczynami nerwobólu w klatce piersiowej są przebyte urazy (np. złamania żeber), półpasiec, guzkowate zapalenie tętnic, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany nowotworowe, cukrzyca i mocznica. Uwaga! Źródłem neuralgii może być także wykonanie nagłych ruchów, przewianie oraz obrzęk.

Nerwoból w klatce piersiowej a zawał mięśnia sercowego

Pomimo wspólnego obszaru występowania (zazwyczaj), objawy zawału mięśnia sercowego i objawy neuralgii różnią się do siebie. Jednym z podstawowych symptomów zawału jest gniotący i silny ucisk w klatce piersiowej, zaczynający się za mostkiem i promieniującym aż do lewego barku, żuchwy, szyi oraz pleców. Ból związany z zawałem trwa nie krócej niż kilka minut, a osoba doznająca zawału ma problemy z oddychaniem, bladnie, oblewa ją pot i odczuwa silne osłabienie. Z kolei nerwobóle zlokalizowane w klatce piersiowej charakteryzują się kłującym i rozdzierającym bólem, który na ogół nasila się podczas dotyku klatki piersiowej! Ognisko neuralgii może wystąpić tylko po lewej lub tylko po prawej stronie klatki piersiowej i zazwyczaj przebiega wzdłuż linii żeber.

Pozostałe objawy nerwobólu w klatce piersiowej

Osoby cierpiące na neuralgię zlokalizowaną w obrębie klatki piersiowej mogą odczuwać ból określany jako piekący i rozdzierający o różnym stopniu nasilenia. Niekiedy neuralgia sprawia lekki dyskomfort, a w szczególnych sytuacjach uniemożliwia sprawne funkcjonowanie. U osób chorych na półpasiec nerwoból występuje pasmowo wraz z typową pęcherzykową wysypką. Ponadto, nerwobóle mogą nasilić się w trakcie kaszlu, głębokich oddechów, mycia zębów, golenia, podmuchu wiatru, a także podczas nakładania makijażu czy jedzenia.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Leczenie nerwobólu w klatce piersiowej – co robić?

Doraźną metodą zwalczania nerwobólu w klatce piersiowej jest m.in. podanie leków przeciwbólowych (z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych – NLPZ). W przypadku silnego bólu konieczna może okazać się nagła pomoc medyczna i dożylne podanie uśmierzającej ból lidokainy bądź opioidowych leków przeciwbólowych. W walce z bólem mogą pomóc także maści przeciwbólowe, plastry rozgrzewające lub lekkie i ciepłe masaże. Wskazana jest także suplementacja witamin grupy B, dzięki której zostanie przyspieszona regeneracja nerwów.

Leczenie nerwobólu w okolicach klatki piersiowej jest zależne od przyczyny powstania neuralgii. U osób chorujących na półpasiec stosuje się glikokortykosteroidy w niewielkich dawkach, lecz tylko po ustąpieniu charakterystycznej wysypki. Zdaniem lekarzy, w neuralgii wysoce skuteczna jest terapia lekami przeciwpadaczkowymi (karbamazepiną, gabapentyną, pregabaliną, fenytoiną), a także lekami przeciwdepresyjnymi (trójpierścieniowymi). Jeśli zdiagnozowano uszkodzenie nerwu (np. guz uciskający korzeń nerwowy, zwyrodnienie stawowe), które wywołuje nerwobóle, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
602
39
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Co to są nerwobóle?
Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna?
Co to są nerwobóle? Jak objawia się neuralgia głowy, pleców, międzyżebrowa, trójdzielna? TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny, objawy i leczenie
Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
Luiza
Mi na nerwobóle pomaga elektroterapia. Chodzę do reha pro w Krakowie już od 3 tygodni i widzę ogromne efekty.
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?