Nerwobóle, zwane także neuralgią, są stanem alarmującym o kondycji organizmu. Występowanie nerwobólu prawie zawsze wiąże się z zaburzeniami nerwów, kości lub stawów. Nerwoból w klatce piersiowej budzi szczególny niepokój, ponieważ często jest mylnie wiązany z zawałem mięśnia sercowego. Tymczasem objawy neuralgii w klatce piersiowej i zawału znacznie się od siebie różnią.
Charakterystyka nerwobólu w okolicach klatki piersiowej
Neuralgia związana jest z poważnym podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych, które przewodzą impulsy z ciała do centralnego układu nerwowego. To właśnie za sprawą bodźców zmysłowych, które trafiają do mózgu, osoba skarżąca się na neuralgię odczuwa ostre, nierzadko także rwące lub szarpiące, bóle. Nerwobóle promieniują w obszarze unerwienia danego nerwu, rzadziej tylko jego gałęzi. Osoby cierpiące na nerwobóle wskazują na występowanie nagłych ataków bólu o różnym czasie trwania. W niektórych przypadkach nerwoból trwa sekundę, a w skrajnych – nawet godzinę!
Nerwobóle w klatce piersiowej najczęściej pojawiają się ze zmianami wskazującymi na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy żeber, a także niedobory witamin z grupy B, choć nie są to jedyne przyczyny ich występowania.
Pozostałe przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej
Poza wspomnianymi przyczynami występowania neuralgii jednym z najczęstszych źródeł nerwobólu jest ucisk danego nerwu spowodowany zmianami w kręgosłupie. Mowa wówczas o nerwobólu międzyżebrowym, który promieniuje od kręgu piersiowego przez nerw międzyżebrowy aż do przedniej powierzchni klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy często występuje u osób z trwającymi procesami rozrostowymi, nadużywających alkoholu, przy zatruciu tlenkiem węgla lub ołowiem. Nerwoból międzyżebrowy może wystąpić w trakcie zaburzeń metabolicznych, w wyniku polekowego uszkodzenia nerwów, podczas chorób tkanki łącznej oraz z powodu boreliozy.
Pozostałymi przyczynami nerwobólu w klatce piersiowej są przebyte urazy (np. złamania żeber), półpasiec, guzkowate zapalenie tętnic, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany nowotworowe, cukrzyca i mocznica. Uwaga! Źródłem neuralgii może być także wykonanie nagłych ruchów, przewianie oraz obrzęk.
Nerwoból w klatce piersiowej a zawał mięśnia sercowego
Pomimo wspólnego obszaru występowania (zazwyczaj), objawy zawału mięśnia sercowego i objawy neuralgii różnią się do siebie. Jednym z podstawowych symptomów zawału jest gniotący i silny ucisk w klatce piersiowej, zaczynający się za mostkiem i promieniującym aż do lewego barku, żuchwy, szyi oraz pleców. Ból związany z zawałem trwa nie krócej niż kilka minut, a osoba doznająca zawału ma problemy z oddychaniem, bladnie, oblewa ją pot i odczuwa silne osłabienie. Z kolei nerwobóle zlokalizowane w klatce piersiowej charakteryzują się kłującym i rozdzierającym bólem, który na ogół nasila się podczas dotyku klatki piersiowej! Ognisko neuralgii może wystąpić tylko po lewej lub tylko po prawej stronie klatki piersiowej i zazwyczaj przebiega wzdłuż linii żeber.
Pozostałe objawy nerwobólu w klatce piersiowej
Osoby cierpiące na neuralgię zlokalizowaną w obrębie klatki piersiowej mogą odczuwać ból określany jako piekący i rozdzierający o różnym stopniu nasilenia. Niekiedy neuralgia sprawia lekki dyskomfort, a w szczególnych sytuacjach uniemożliwia sprawne funkcjonowanie. U osób chorych na półpasiec nerwoból występuje pasmowo wraz z typową pęcherzykową wysypką. Ponadto, nerwobóle mogą nasilić się w trakcie kaszlu, głębokich oddechów, mycia zębów, golenia, podmuchu wiatru, a także podczas nakładania makijażu czy jedzenia.
Leczenie nerwobólu w klatce piersiowej – co robić?
Doraźną metodą zwalczania nerwobólu w klatce piersiowej jest m.in. podanie leków przeciwbólowych (z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych – NLPZ). W przypadku silnego bólu konieczna może okazać się nagła pomoc medyczna i dożylne podanie uśmierzającej ból lidokainy bądź opioidowych leków przeciwbólowych. W walce z bólem mogą pomóc także maści przeciwbólowe, plastry rozgrzewające lub lekkie i ciepłe masaże. Wskazana jest także suplementacja witamin grupy B, dzięki której zostanie przyspieszona regeneracja nerwów.
Leczenie nerwobólu w okolicach klatki piersiowej jest zależne od przyczyny powstania neuralgii. U osób chorujących na półpasiec stosuje się glikokortykosteroidy w niewielkich dawkach, lecz tylko po ustąpieniu charakterystycznej wysypki. Zdaniem lekarzy, w neuralgii wysoce skuteczna jest terapia lekami przeciwpadaczkowymi (karbamazepiną, gabapentyną, pregabaliną, fenytoiną), a także lekami przeciwdepresyjnymi (trójpierścieniowymi). Jeśli zdiagnozowano uszkodzenie nerwu (np. guz uciskający korzeń nerwowy, zwyrodnienie stawowe), które wywołuje nerwobóle, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.