Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowotwór żołądka – jakie są objawy i skuteczne sposoby leczenia? Jakie są rokowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Nowotwór żołądka – jakie są objawy i skuteczne sposoby leczenia? Jakie są rokowania?

NAN

Fot: decade3d / stock.adobe.com

Nowotwór żołądka jest zmianą złośliwą, znacznie częściej diagnozowaną u mężczyzn niż u kobiet. Najczęstszymi objawami są krwawienia z żołądka, wymioty i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym objawy dyspeptyczne. Odpowiednio wcześnie wykryty daje dobre rokowania.

Nowotwór żołądka jest nadal trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn i piątą wśród kobiet. Mimo że leczenie daje dobre rokowania (w przypadku wcześnie zdiagnozowanych zmian), to u wielu osób jest wykrywany za późno. W przypadku zaawansowanego nowotworu żołądka leczenie jest utrudnione z powodu dającego złe rokowania stadium.

Nowotwór żołądka – jakie są jego rodzaje i przyczyny?

Zmiany przyjmują zazwyczaj postać złośliwego gruczolaka, który kształci się z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. Podział histologiczny nowotworów żołądka obejmuje typ rozlany i jelitowy, przy czym ten drugi rozwija się na bazie zmian przedrakowych (np. chłoniaki czy mięsaki) i jest częściej diagnozowany u mężczyzn. Typ rozlany natomiast powstaje na niezmienionej błonie śluzowej. Jest to bardzo ważny podział, ponieważ określenie rodzaju raka decyduje o leczeniu i rokowaniach. Co ważne zmiany o charakterze rozlanym częściej atakują kobiety i mogą powtarzać się w rodzinie.

Diagnostyka obejmuje gastroskopię z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego, stąd nie można jej unikać, jeżeli została zlecona przez lekarza. Wskazaniem do jej wykonania są wszelkie zmiany w obrębie przewodu pokarmowego i dolegliwości, które utrzymują się ponad tydzień.

Nowotwór żołądka – przyczyny

Mimo rozwoju medycyny nadal nie udało się określić wszystkich przyczyn zwiększających ryzyko nowotworu żołądka. Niewątpliwie jednymi z ważniejszych zmiennych są czynniki środowiskowe i genetyczne. Rakowi tego narządu może sprzyjać nieodpowiednia dieta, która zawiera produkty zawierające rakotwórcze azotyny np. produkty konserwowe, wędzone, mocno solone, a także zawierające saletrę. W przypadku nowotworów żołądka i innych chorób przewodu pokarmowego zawsze kluczową kwestię odgrywa dieta, która powinna być bogata w warzywa i owoce. Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu również zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Do powstawania zmian nowotworowych mogą przyczynić się przewlekłe zmiany błony śluzowej np. na skutek zakażenia bakterią Helicobacter pylori. W wyniku utrzymującego się zapalenia może dojść do przekształceń komórek nabłonka i powstania tzw. ognisk nowotworowych.

Jakie objawy daje nowotwór żołądka?

Oznaki choroby nie są charakterystyczne i mogą występować przy wielu różnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Pierwsze objawy nowotworu żołądka to najczęściej:

  • wzdęcia,
  • nudności,
  • pieczenie w żołądku,
  • bóle brzucha połączone z utratą apetytu.

Wraz z postępem choroby objawy się nasilają i stopniowo utrudniają normalne funkcjonowanie. Następuje widoczny spadek wagi, uczucie ogólnego osłabienia, mogą wystąpić wymioty, krew w stolcu i nasilające się bóle nadbrzusza, zwłaszcza po jedzeniu. Sygnałem alarmującym jest to, że nie można ich złagodzić lekami, które zazwyczaj pomagają w przypadku innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niektórzy mogą odczuwać nie tylko brak apetytu, ale także wstręt do spożywania niektórych potraw np. mięsa. Jeżeli dojdzie do krwawienia z guza, może wystąpić anemia i widoczna bladość skóry i spojówek (chociaż nie jest to objaw występujący często).

Nowotwór żołądka – rokowania i leczenie

W przypadku nowotworu żołądka rokowania są dobre, jeżeli zostanie on zdiagnozowany na wczesnym etapie.

Leczenie nowotworu żołądka uzależnione jest od jego rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Na wczesnym etapie, kiedy zmiany są niewielkie, a rak nie nacieka błony mięśniowej żołądka, dobre efekty daje mukozektomia przeprowadzana za pomocą metody endoskopowej, polegająca na wycięciu błony śluzowej.

Najskuteczniejszym sposobem na całkowite wyleczenie jest operacja, ale tylko jeżeli nie stwierdzono przerzutów. W jej trakcie chirurg usuwa zmiany wraz z całym żołądkiem lub jego częścią oraz okolicznymi węzłami chłonnymi. Jednak nawet w przypadku wycięcia guza lub zmiany naciekowej często konieczna jest chemioterapia. Leczenie za pomocą tylko wlewów w przypadku tego typu choroby jest nadal niezbyt skuteczne ze względu na specyficzną budowę komórek nowotworowych.

W niektórych bardzo zaawansowanych przypadkach nie jest możliwe całkowite wycięcie raka. Wówczas stosuje się tzw. chirurgię paliatywną, która polega na zespoleniu zdrowego fragmentu żołądka z jelitem cienkim, aby pożywienie omijało guz.

Nowotwór żołądka a przerzuty

Jest to ten typ nowotworu, który charakteryzuje się dość dużym prawdopodobieństwem wystąpienia przerzutów (zarówno drogą krwionośną jak i chłonną). Nowe ogniska najczęściej pojawiają się w wątrobie, kościach i płucach. Przerzuty będące wynikiem nowotworu żołądka decydują o stopniu złośliwości. I stopień ogranicza się tylko do błony śluzowej żołądka i w bardziej zaawansowanych przypadkach nacieka na niektóre węzły chłonne. W II stopniu zaawansowania choroby zmiana wrasta w warstwę mięśniową żołądka i zaczyna naciekać na większą liczbę węzłów chłonnych. Na III etapie rak penetruje wszystkie ściany żołądka, podczas gdy etap IV daje przerzuty do odległych tkanek i narządów.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
6
Polecamy
Rak żołądka - przyczyny zachorowań, objawy i metody leczenia
Rak żołądka - przyczyny zachorowań, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Rak żołądka – rokowania i ocena stopnia zaawansowania choroby
Rak żołądka – rokowania i ocena stopnia zaawansowania choroby TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie