Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie

NAN

Fot: Tomasz Zajda / fotolia.com

Mięsak pochodzi z grupy nowotworów tkanek miękkich oraz kości. W praktyce stanowi jedynie jeden procent nowotworów złośliwych u dorosłych. Natomiast aż 8 proc. występowań dotyczy dzieci. Rocznie w Polsce jest aż tysiąc zachorowań na mięsaki.

Na nowotwór tkanek miękkich oraz kości można zachorować w każdym wieku. Nie ma tu znaczenia płeć ani pochodzenie. Nieleczone mięsaki mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci – dzieje się tak w wyniku przerzutów.

Mięsaki wywodzą się z tkanki nienabłonkowej i mogą występować w dwóch formach: mięsaków tkanek miękkich oraz mięsaków kości. Większość z tych nowotworów objawia się agresywnym przebiegiem. Przerzuty mogą rozprzestrzenić się na płuca, znacznie rzadziej za to do węzłów chłonnych. Możliwość ich wystąpienia wiąże się z wielkością guza.

Mięsak – przyczyny

Jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest bardzo mało osób, które potrafią prawidłowo wykryć mięsaka. Odpowiednia diagnoza jest stawiana przez grupę specjalistów, dlatego chory powinien leczyć się w ośrodku wielospecjalistycznym, referencyjnym.

Tak naprawdę przyczyny powstawania mięsaków są nieznane. Lekarze twierdzą, że odpowiedzialne są za nie czynniki genetyczne, czy też zakażenie wirusem HIV. Prawdopodobnie na pojawienie się nowotworu mogą wpływać urazy z przeszłości. Dodatkowo odpowiada za niego bliski kontakt z chemikaliami czy promieniowaniem radiologicznym.

Specjaliści wciąż szukają jednej pewnej odpowiedzi na temat przyczyn powstawania mięsaków. Badania pokazują, że w wielu przypadkach występują mutacje chromosomowe, które pozwalają na określenie typu nowotworu.

Diagnostyka jest związana z badaniami ogólnymi, informacjami pochodzącymi ze zdjęć rentgenowskich, tomografii oraz badań endoskopowych razem z pobranym wycinkiem. Przeprowadzenie biopsji musi być wykonane bardzo dokładnie i z wielką ostrożnością, gdyż w innym przypadku może nastąpić rozsianie komórek nowotworowych.

Wirus HIV - jak może dojść do zakażenia? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Ryzykowne kontakty seksualne a wirus HIV. Źródło: co nas truje?

Objawy i rodzaje mięsaka

Mięsaki dzielą się na te dotyczące tkanek miękkich i kości oraz mięsaki typu GIST. W zależności od rodzaju inne są nie tylko objawy, ale także diagnostyka oraz profilaktyka.

Aż 50 proc. zachorowań na mięsaka tkanek miękkich jest rozpoznawane w kończynach, tułowiu, głowie, szyi albo przestrzeni zaotrzewnowej. U dzieci najczęściej atakuje nowotwór poprzecznie prążkowany. Przez długi czas może nie wykazywać on żadnych objawów, stąd chorzy przeważnie nie zdają sobie sprawy z jego występowania.

Niestety, bezobjawowo powstająca choroba okazuje się niekiedy nowotworem złośliwym. Efektem są najczęściej przerzuty do płuc. Przyczyną niedokrwistości może być właśnie mięsak. Podobnie jest z opuchlizną stawów.

Mięsak GIST jest rakiem tkanki podścieliskowej przewodu pokarmowego. Im wcześniej zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania dla pacjenta. Ten nowotwór powstaje wskutek nieprawidłowej pracy jednego z receptorów komórki. GIST rozwija się w żołądku i jelitach. Przez długi czas nie wywołuje żadnych symptomów, jednak bardzo szybko się rozrasta i przechodzi w formę złośliwą, w której występują przerzuty, np. do wątroby.

Innym rodzajem są mięsaki kości. Na wczesnym etapie rozwoju pojawia się silny ból. Dodatkowo może wystąpić nabrzmienie okolic stawów lub kości albo guz. Objawem jest również zniekształcenie zarysu kończyn. Przy zaawansowanym stadium mięsaka miejscowego chorzy cierpią niekiedy na gorączkę, osłabienie, a nawet niedokrwistość.

Mięsak kości może być zlokalizowany przy nasadach, w trzonach, zarówno kości długich, jak i krótkich. W przypadku kości płaskich i długich występuje on u młodych osób, natomiast jeżeli chodzi o kości różnokształtne, to zdecydowanie częściej dotykają one ludzi starszych. Na początku chorobę sygnalizują tylko bóle, które pojawiają się w nocy.

Zobacz także: Mięsak Kaposiego to nowotwór: objawy, przyczyny i leczenie różnych postaci choroby

Jak się okazuje, w przypadku tego rodzaju mięsaka, objawy są tłumaczone albo procesem rozwoju organizmu, albo stanem zwyrodnieniowym. Prawidłowa diagnoza najczęściej stawiana jest dopiero, gdy zajdzie konieczność wykonania badań, czy to wskutek kontuzji, czy złamania.

Mięsak – jak leczyć?

Obecnie leczenie mięsaków wciąż się rozwija. Lekarze w ostatnich latach dokonali przełomu, czego przykładem jest postęp w zakresie rekonwalescencji nowotworów tkanek miękkich i kości, w tym ogniska pierwotnego, przerzutów oraz wznowień miejscowych. Najważniejszą rolę ma tutaj operacja chirurgiczna, natomiast radioterapia oraz chemioterapia są jedynie pomocą przy zwiększeniu szansy na wyleczenie pacjenta. Te zabiegi również mogą przedłużyć życie.

Leczenie mięsaków wymaga radykalnej, ale i oszczędnej wobec organizmu terapii, która będzie odpowiednio dobrana i skuteczna. Zabieg chirurgiczny zakłada wycięcie zmian. W niektórych przypadkach może nawet dojść do amputacji kończyny, dzięki czemu zapobiega się nawrotom.

Zobacz także: Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy i leczenie najbardziej złośliwego raka kości

Lekarze twierdzą, że dużą nadzieją dla osób chorujących na mięsaka jest terapia, która wykorzystuje czynniki molekularne. Są one używane w ramach rekonwalescencji systemowej. Polega to na dokładnym trafianiu w nowotwór znajdujący się w organizmie człowieka. Nie wszystkie rodzaje mięsaków przyjmą taką terapię. Wciąż medycyna nie znalazła jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego z nich.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
140
16
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Mięsak kościopochodny – przyczyny, objawy, diagnostyka leczenie
Mięsak kościopochodny – przyczyny, objawy, diagnostyka leczenie TVN zdrowie
Nowotwór kości - objawy, występowanie, leczenie i rokowania
Nowotwór kości - objawy, występowanie, leczenie i rokowania TVN zdrowie
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?