Mało kto lubi chodzić do dentysty - w wielu przypadkach leczenie dentystyczne kojarzy nam się z bólem i długim procesem oczekiwania na wyleczenie. Na szczęście nowoczesne technologie pędzą nam z pomocą - poznajcie metodę cyfrowej rekonstrukcji zębów, o której w programie 36,6 °C mówił ekspert:
Najzdrowsze są nasze naturalne zęby. Jednak czasami z przyczyn niezależnych od nas mamy z nimi poważne problemy. Często przez strach przed dentystą oraz niewłaściwe dbanie o jamę ustną i zęby już w okresie dziecięcym mamy próchnicę.
Jak dbać o zęby?
Przede wszystkim - szczotkować. Zęby, a nawet same dziąsła powinno się myć już niemowlakom. Pozwala to usunąć resztki jedzenia czy mleka, które osiadają w jamie ustnej i powodują namnażanie się bakterii. Uwaga - dzieciom zęby myje się delikatnie, ruchem wymiatającym. I teraz najważniejsze - rodzice powinni myć zęby dzieciom do 7. roku życia, a przynajmniej kontrolować ich mycie.
Produkty, które niszczą zęby
Pewnych produktów powinno się unikać, jeśli chce się mieć zdrowe zęby. Mowa tu nie tylko o czekoladzie, ale o wszystkich produktach spożywczych, które oblepiają zęby i są trudne do pozbycia się - np. miód, chipsy, paluszki, suszone owoce. Po takim posiłku należy umyć zęby i dokładnie wypłukać jamę ustną.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z drugiego odcinka
Polecamy: Czego nie lubią zęby dziecka. Jakie produkty szkodzą najbardziej
A co jeść, aby mieć mocne zęby?
Nasze zęby potrzebują witamin i minerałów, podobnie jak cały organizm. Przede wszystkim należy uwzględnić witaminę D, wapń i fosfor - witamina D jest niezbędna, aby zęby mogły w ogóle przyswoić pozostałe minerały. Jednak, co ważne, witaminę należy suplementować nie tylko z myślą o zębach, ale także o całym organizmie.
Spożywanie wapnia wzmacnia zęby, ale także powoduje, że neutralizowane są kwasy, np. te pochodzące z owoców cytrusowych, które przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa. Gdzie znajdziemy wapń i fosfor? Co jeszcze sprawi, że nasze zęby będą mocne? Polecamy: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby
Cyfrowa rekonstrukcja zęba
Na czym polega zabieg cyfrowej rekonstrukcji zęba? W programie 36,6 °C znajdziemy odpowiedź oraz historię pacjentki, która poddała się zabiegowi. Czy jest zadowolona? Zobaczcie sami: