Higiena jamy ustnej jest ważna od pierwszych dni życia dziecka. Próchnica jest chorobą zaraźliwą, zatem chore zęby mleczne zainfekują zęby stałe. Podobnie, jak maluch może zarazić się próchnicą od rodziców podczas np. oblizywania łyżeczki dziecka przy jedzeniu lub próbowaniu pokarmów.
Od pierwszych dni życia maluszka warto kupić szczoteczkę nakładaną na palec i czyścić dziąsła dziecka. Początkowo nie ma sensu stosować żadnej pasty do zębów, ale sama nauka i przyzwyczajanie do podstaw higieny są istotne. Stomatolodzy zalecają, by rodzice myli dziecku zęby (lub poprawiali mycie po dziecku) nawet do 7. roku życia.
W jaki sposób myć zęby dziecka? Zobaczcie sami:
A teraz przejdźmy do próchnicy i do tego, co sprzyja jej rozwojowi, poza oczywiście niedostateczną higieną. A zatem:
-
cukier – to on przede wszystkim stoi za rozwojem próchnicy. Niestety znajdziemy go nawet w miodzie, który dodatkowo oblepia zęby dziecka, powodując, że są bardziej narażone na powstanie płytki bakteryjnej. Lepiej unikać dawania dziecku do jedzenia słodyczy, żelków, a po miodzie, który jest bardzo zdrowy, należy napić się wody, aby choć trochę opłukać zęby;
-
owoce – niektóre owoce, podobnie jak miód, pozostają na zębach. Owoce również zawierają cukier, a uściślając – fruktozę. Po jedzeniu owoców najlepiej przepłukać usta wodą, by rozcieńczyć kwasy owocowe, które wypłukują wapń ze szkliwa, przyczyniając się do próchnicy. Oczywiście można także myć zęby po każdym posiłku;
- rodzynki, morele, daktyle (suszone owoce ogółem) również zawierają cukry i oblepiają zęby dziecka;
-
słodkie chrupki, kaszki – popularne chrupki kukurydziane, czy paluszki, a także kaszki również niekorzystnie mogą wpływać na stan uzębienia. Zawierają węglowodany rozkładające się na cukry proste, a więc są świetną pożywką dla bakterii. Dodatkowo te produkty zalegają w szczelinach między zębami i bardzo ciężko się ich pozbyć;
-
kwaśne produkty - kwas cytrynowy, mleczny, jabłkowy, czy askorbinowy niekorzystnie wpływają na szkliwo, ale uwaga! Nie powinno się szczotkować zębów tuż po jedzeniu kwaśnej żywności, bo można uszkodzić szkliwo. Powinno minąć przynajmniej 30 minut od jedzenia do mycia.
Ponieważ próchnica jest zaraźliwa to nie powinno się „przekazywać” jej dziecku – np. poprzez oblizywanie smoczka lub łyżeczki dziecka przed ich podaniem do buzi maluszka. W ten sposób dziecko może zarazić się od nas również bakteriami Helicobacter pylori, odpowiedzialnymi za powstawanie wrzodów żołądka.
Polecamy także: Fluor – kiedy stosować pasty bez fluoru? Objawy zatrucia fluorem
Nauka dbania o zęby dziecka leży w zakresie obowiązków rodziców. W dużej mierze od naszego zaangażowania zależy, czy dziecko z chęcią będzie dokładnie szczotkować zęby. Dokładnie, czyli jak? Bardzo ważne jest nauczenie dziecka, że szczoteczki nie należy przyciskać do zębów z dużą siłą. O wiele lepiej robić to delikatnie, ruchem wymiatającym. Czyste zęby można poznać po prostym teście – jeśli dotykamy ich językiem i są gładkie, to znaczy, że są też czyste. Pozbycie się płytki bakteryjnej wcale nie jest trudne. Oczywiście należy wybrać szczotkę i pastę dostosowaną do wieku dziecka.
Jak prawidłowo czyścić zęby? Jaką szczoteczkę wybrać? Zobaczcie: