Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu to problemem 4 mln osób. Czy można je skutecznie leczyć? 
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu to problemem 4 mln osób. Czy można je skutecznie leczyć? 

NAN

Fot: Jonas Glaubitz / fotolia.com

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu (mikcja), które skutkuje częściowym bądź całkowitym opróżnieniem pęcherza. Nierzadko to wstydliwy problem, który jest ukrywany przez lata. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które jest nie tylko problemem fizycznym, ale także psychicznym. Dla wielu osób dotkniętych chorobą stanowi poważny problem uniemożliwiający uczestniczenie w życiu społecznym, co w konsekwencji prowadzi do osamotnienia i wykluczenia. Mimowolne oddawanie moczu można leczyć – nierzadko wystarczy zmiana nawyków, aby zminimalizować bądź usunąć problem.

Zobacz także:

Labioplastyka - zabieg który, pozwala kobiecie odzyskać pewność siebie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)

Czy to prawda, że na nietrzymanie moczu wskazana jest żurawina?

 Nietrzymanie moczu – jak często występuje?

Problem nietrzymania moczu postępuje z wiekiem. Zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych zaliczane są przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) do podstawowych problemów XXI wieku, które wraz z wydłużaniem życia populacji będą postępować. O ile nietrzymanie moczu często jest spotykany w przypadku seniorów, dotyka także ludzi młodszych. Na mikcję skarżą się osoby w różnym wieku. Schorzenie dotyka ok. 10% populacji, z czego w Polsce jest to 5 mln osób. Według badań nietrzymanie moczu dotyczy 2 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że u 5–69 proc. kobiet i 1–39 proc. mężczyzn występuje co najmniej 1 incydent nietrzymania lub gubienia moczu w okresie 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że osoby chore nierzadko ukrywają ten fakt i przez wiele lat nie zasięgają pomocy specjalistycznej, przez co schorzenie rozwija się w ukryciu.

Nietrzymanie moczu u dzieci, kobiet i mężczyzn – objawy i typy

Nietrzymanie moczu u dzieci, kobiet i mężczyzn można podzielić na kilka typów:

Występuje najczęściej i stanowi 50–88 proc. wszystkich typów nietrzymania moczu. Pojawia się, gdy mocz mimowolnie wycieka podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dochodzi do niego np. podczas pracy fizycznej, kichania, kaszlu. Nie jest ono poprzedzone parciem, a wyciek stanowi niewielką ilość. W zależności od nasilenia objawów WNM ma 3 stopnie: 1. stopień – podczas gwałtownego wzrostu ciśnienia, 2. stopień – przy umiarkowanym wzroście ciśnienia, 3. stopień – podczas leżenia, chodzenia lub stania.

  • naglące nietrzymanie moczu (w skrócie: NNM)

Ten typ występuje w momencie mimowolnego popuszczania moczu, które poprzedzone jest silnym parciem. Osoby z NNM mają nagłą potrzebę korzystania z toalety, co może być związane z nadmierną pobudliwością, zapaleniem pęcherza oraz chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona). Parcie odczuwalne jest i w dzień, i w nocy.

Jak uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Zobacz nasz film i poznaj opinię ekspertów

  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (przewlekłe zaleganie moczu w pęcherzu)

Ten typ nietrzymania moczu związany jest z zaburzeniami kurczliwości wypieracza, które prowadzą do nadmiernego wypełnienia pęcherza. Może to być skutkiem stosowania leków lub przebytych chorób, np. polineuropatii cukrzycowej. Często występuje także u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

  • mieszane nietrzymanie moczu

To postać nietrzymania moczu, która jest połączeniem cech wysiłkowego nietrzymania moczu z naglącym nietrzymaniem moczu.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)

Czynniki ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu

Niektóre czynniki powodują wzrost ryzyka borykania się z nietrzymaniem moczu, np.:

  • poród i połóg,
  • cukrzycę,
  • zakażenia dróg moczowych,
  • nieodpowiedni wskaźnik BMI (otyłość),
  • przyjmowanie leków,
  • zaawansowany wiek,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • LUTS, czyli zespół objawów dolnych dróg moczowych – częste oddawanie moczu, nagłe parcie, słaby strumień moczu, co najmniej dwukrotne oddawanie moczu w nocy (tzw. nykturia),
  • zaburzenia neurologiczne, czynnościowe i poznawcze,
  • operacje i radioterapię,
  • prostatektomię.

Z nietrzymaniem moczu zmagała się jedna z bohaterek programu Intymne metamorfozy, który można oglądać na antenie Discovery life. Jak specjaliści pomogli jej rozwiązać problem? Dowiesz się tego z filmu:

    Nietrzymanie moczu – przyczyny

    Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się osłabienie dna miednicy, które mogło powstać w wyniku: ciąży, połogu, operacji ginekologicznych i położniczych, otyłości (obciążenie mięśni) lub naturalnie wraz z wiekiem. Na powstawanie schorzenia mają wpływ także częste choroby pęcherza (zapalenie pęcherza moczowego), niska podatność ścian pęcherza, nadmierna ruchomość cewki moczowej, a także zaburzenia neurologiczne – choroby i wady wrodzone. Przyczyną mogą być także choroby przewlekłe, np. cukrzyca, otyłość, nowotwory, depresja.

    Problem z nietrzymaniem moczu – jak leczyć?

    Na początku specjalista może zaproponować leczenie niewymagające wsparcia farmakologicznego bądź operacyjnego. W terapii bardzo ważna jest zmiana nawyków. Zaleca się, aby mocz oddawać regularnie, ćwiczyć mięśnie dna miednicy, zastosować biofeedback, elektrostymulację, stymulację magnetyczną, masaż medyczny oraz trening pęcherza. W nagłych i silnych objawach konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego, opartego – w zależności od przyczyn mikcji – na lekach antycholinergicznych, rozkurczowych, duloksetynie itd. W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się także operacje z dostępu nadłonowego oraz typu sling.

    W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się także uszczelnianie cewki moczowej. Zabieg polega na wprowadzeniu specjalnego preparatu, który przywraca prawidłowe funkcje narządu. Stosowane obecnie środki nie tylko uszczelniają cewkę moczową, ale także stymulują produkcję kolagenu typu pierwszego. Co pozostawia tzw. ślad kolagenowy na wiele lat i chroni przed nawrotem choroby.

    Ważną rolę pełni też psychoterapia. Mimowolne gubienie moczu to nie tylko trudny problem fizyczny, ale także obciążenie psychiczne. Nierzadko terapia pomaga pozbyć się uczucia osamotnienia, braku zrozumienia i napiętnowania. 

    Zobacz także: Nietrzymanie moczu - leczenie przez ćwiczenia

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    53
    8
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
    Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
    Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?