Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?
menu
Polub nas na Facebooku

4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?

atak serca

PeopleImages GettyImages

Pokonanie COVID-19 u części pacjentów nie jest równoznaczne z końcem problemów zdrowotnych. Dotyczy to również osób, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem SARS-COV-2. Doktor Tomasz Karauda, pulmunolog, wyjaśnia, jakie mogą być najbardziej niebezpieczne powikłania po COVID-19 i jak rozpoznać ich pierwsze sygnały.

Szacuje się, że ponad 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, przechodzi COVID-19 łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. Chociaż powikłania mogą wystąpić u każdego, kto przeszedł infekcję, to jednak ci pacjenci, u których miała ona ciężki przebieg, są na nie zdecydowanie bardziej narażeni. Prawdopodobieństwo, że COVID-19 zostawi w organizmie ślad rośnie także u tych osób, które już zmagają się z jakąś chorobą. Jakie powikłania po COVID-19 należą do najbardziej niebezpiecznych i jak je rozpoznać?

Zobacz także:

Zatorowość płucna po COVID-19

U pacjentów, którzy przeszli COVID-19, obserwuje się zwiększoną krzepliwość krwi. Tendencja do "zlepiania się" płytek krwi sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Jeśli tak skrzep powstanie w płucach, chorzy zaczynają mieć poważne problemy z oddychaniem. Dlatego też osoby, które odczuwają duszność, mimo że są uznane za ozdrowieńców, i tak powinny skonsultować się z lekarzem. Zator w płucach stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia.

Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z dusznościami, magą mieć właśnie zatorowość płucną. Warto podkreślić, że takie powikłanie - na szczęście rzadko - pojawia się również u osób, które przeszły infekcję łagodnie

- mówił w studiu Dzień Dobry TVN lek. Tomasz Karauda, lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Udar niedokrwienny po COVID-19

Niebezpieczny skrzep  - także spowodowany zwiększoną krzepliwością krwi - może się utworzyć w naczyniach, które doprowadzają krew do mózgu. Taka sytuacja może doprowadzić do udaru niedokrwiennego. Zdarza się, że chorzy po pokonaniu COVID-19, mają problemy np. z dobraniem odpowiedniego słowa lub nie mogą go sobie przypomnieć. Kłopoty z pamięcią i mową (afazja) to sygnał alarmowy, który  powinien skłonić do wizyty u neurologa. Trzeba sprawdzić czy nie doszło do miniudaru niedokrwiennego mózgu.

Fakt, że u pacjentów obserwuje się zaburzenia węchu i smaku świadczą o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może wywoływać zmiany neurologiczne. W przypadku osób z afazją warto wykonać tomografię, aby się upewnić, czy nie ma zmian niedokrwiennych i czy chory nie przeszedł niewielkiego udaru

- mówił specjalista.   

Zawał serca serca po COVID-19

Zbyt duża krzepliwość krwi może być niebezpieczna również dla serca. Stan zapalny sprawia, że organizm zaczyna wytwarzać tzw. mediatory stanu zapalnego, które oddziałują na naczynia krwionośne. W przypadku oderwania się blaszki miażdżycowej, układ krzepnięcia zaczyna pracować jeszcze intensywniej, a to może skończyć się zakrzepem. Jeśli zator powstanie w naczyniu, które prowadzi krew do serca dojdzie do zawału. U osób, które przechorowały COVID-19 krzepliwość krwi dalej jest zwiększona i także może rozwinąć się zawał serca.

Zespół zmęczeniowy po COVID-19

Z raportu Centers for Disease Control and Prevention wynika, że aż 35 proc. pacjentów między 18 a 34 rokiem życia, którzy pokonali COVID-19, nie wróciło do zdrowia. 292 respondentów zaobserwowało u siebie objawy długotrwałego uczucia zmęczenia, które mogą świadczyć o zespole chronicznego zmęczenia.

Tak naprawdę długo utrzymujące się zmęczenie po przejściu infekcji wywołanej przez wirusy nie jest niczym nowym. Takie powikłanie bardzo często obserwuje się u pacjentów z infekcją wywołaną przez wirusa Epsteina-Barra lub wirusa Ross River. Więcej informacji na temat zespołu przewlekłego zmęczenia w przebiegu COVID-19 znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Jakie mogą być powikłania po COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Powikłania po COVID-19 - które są najgroźniejsze? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19.
Dr Elżbieta Dudzińska:
"Temat wymaga atencji"
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska: "Temat wymaga atencji" Dzień Dobry TVN
Jakie powikłania mogą nam doskwierać po przebytym koronawirusie? 
Jakie powikłania mogą nam doskwierać po przebytym koronawirusie?  Dzień Dobry TVN
Koronawirus.
Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19?
Koronawirus. Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19? TVN zdrowie
Leczenie COVID-19.
Czy warto stosować antybiotyki?
Leczenie COVID-19. Czy warto stosować antybiotyki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu