Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Kobieta, która jest zmęczona

Fot: elenaleonova / gettyimages.com

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może wywołać w organizmie niemałe spustoszenie. Prowadzone od początku pandemii badania sugerują, że u osób, które zachorowały na COVID-19 może dojść do trwałego uszkodzenia płuc. Ale na tym nie koniec. Niektóre badania sugerują, że wirus prowadzi do uszkodzenia serca, a nawet przyczynia się do wystąpienia udaru. Coraz częściej wskazuje się, że infekcja ma także wpływ na późniejsze zdrowie psychiczne, powodując m.in. zaburzenia nastroju. Ostatnie badania wykazały natomiast, że zakażenie koronawirusem może przyczynić się do rozwoju syndromu chronicznego zmęczenia - poważnej choroby, która utrudnia powrót do normalnego funkcjonowania.

Zobacz także: Lęki, obniżony nastrój, dezorientacja. Badacze sprawdzą, jak infekcja Covid-19 wpływa na psychikę

Koronawirus a długotrwałe zmęczenie

Z raportu przygotowanego przez Centers for Disease Control and Prevention wynika, że aż 35 proc. pacjentów między 18 a 34 rokiem życia, którzy pokonali COVID-19, nie wróciło do zdrowia. 292 respondentów zaobserwowało u siebie objawy długotrwałego uczucia zmęczenia, które mogą świadczyć o zespole chronicznego zmęczenia. Zdaniem badaczy takich kowidowych pacjentów z objawami tego schorzenia będzie przybywać, tym samym zespół chronicznego zmęczenia będzie można uznać za jedno z powikłań infekcji wywołanej przez nowego koronawirusa.

Rozwój zespołu chronicznego zmęczenia po przejściu infekcji wirusowej nie jest niczym nowym. Choroba może być jednym z powikłań u pacjentów z infekcją wywołaną przez wirusa Epsteina-Barra lub wirusa Ross River. Do rozwoju choroby może doprowadzić także nowy koronawirus SARS-CoV-2.

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny? Źródło: x-news

Zespół chronicznego zmęczenia - co to za choroba?

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome - CFS) uznawany jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. O chorobie mówi się wtedy, gdy pacjent przez co najmniej sześć miesięcy z niewyjaśnionych przyczyn odczuwa ciągłe zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku.

Skąd się bierze choroba? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że choroba ma związek z działaniem układu immunologicznego. Okazuje się, że zespół chronicznego zmęczenia częściej pojawia się u osób, które zmagają się z alergią lub niedawno przeszły infekcję wirusową. Niektóre badania sugerują, że do rozwoju choroby mogą doprowadzić niedobory składników odżywczych, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza nieprawidłowe działanie nadnerczy) czy zaburzony metabolizm kwasu mlekowego w mięśniach.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest zmęczenie, które nie ustępuje nawet po odpoczynku. Pacjenci z zespołem chronicznego zmęczenia mają niemal zerowa tolerancję wysiłku fizycznego, skarżą się na bóle mięśni, stawów, głowy, złe samopoczucie. Mają problemy ze snem, a także koncentracją i pamięcią.  

Objawy, które pojawiają się u pacjentów z zespołem chronicznego zmęczenia, są mało charakterystyczne i mogą towarzyszyć wielu innym schorzeniom. Tym samym diagnoza opiera się na wykluczaniu chorób, które mogą dawać identyczne objawy.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zespół chronicznego zmęczenia to złożony problem. Aby złagodzić jego objawy, konieczne jest działanie na wielu polach. Pacjentom proponuje się m.in. psychoterapię, fizykoterapię oraz metody pozwalające złagodzić ból.

Zobacz także: Znowu boli? Poznaj produkty, które mogą złagodzić ból

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
6
Polecamy
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19.
Dr Elżbieta Dudzińska:
"Temat wymaga atencji"
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska: "Temat wymaga atencji" Dzień Dobry TVN
Mózg po COVID-19.
Naukowcy:
Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń
Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń Dzień Dobry TVN
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19
Polscy naukowcy przyjrzą się powikłaniom po COVID-19 TVN zdrowie
Łagodny przebieg COVID-19?
To mogą być pozory!
Łagodny przebieg COVID-19? To mogą być pozory! TVN zdrowie
Komentarze (1)
Adamxx
tak samo się dzieje prze przechodzonej grypie .
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?