Zdaniem lekarzy o COVID-19 mogą świadczyć wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel oraz zaburzenie węchu i smaku. W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia ten ostatni objaw najbardziej przemawia za zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Jakie informacje na temat utraty węchu i smaku są prawdziwe, a które to zwykłe mity?
Zobacz także:
- Szczepionka na COVID-19. Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc. skuteczność
- COVID-19. Jak wygląda leczenie chorych w pierwszej fazie choroby?
- Koronawirus. Które ze znanych leków mogą pomóc leczyć pacjentów z COVID-19?
Koronawirus. Dlaczego chorzy tracą węch i smak?
Nagła utrata węchu i smaku bywa pierwszym, a czasem jedynym objawem COVID-19. Szacuje się, że występuje on u kilkudziesięciu procent osób zakażonych koronawirusem, głównie u kobiet. Skąd się bierze? Na to pytanie nauka nie zna jeszcze odpowiedzi.
Z badań przeprowadzonych przez badaczy z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wynika, że w nabłonku jamy nosowej dochodzi do zwiększonego wiązania SARS-CoV-2. Obecne w nim komórki oraz dwa specyficzne receptory - ACE2 i TMPRSS2 - ułatwiają wiązanie, namnażanie i gromadzenie się drobinek SARS-CoV-2.
Natomiast naukowcy z University of East Anglia są zdania, że koronawirus SARS-CoV-2 uszkadza w górnych drogach oddechowych nerwy odpowiedzialne zmysły smaku i węchu.
Koronawirus. Co trzeba wiedzieć o utracie węchu i smaku?
Mimo że badacze wiedzą o COVID-19 coraz więcej, to wokół samej choroby i jej objawów ciągle pojawia się wiele - często wykluczających się - informacji. Niektóre z nich dotyczą także utraty węchu i smaku. Które z nich są prawdziwe, a które nie?
- Utrata węchu i smaku jest wynikiem złego pobrania wymazu
To mit. Osoby, które pobierają wymazy zostały do tego odpowiednio przeszkolone i wiedzą, jak zebrać materiał do badań. Mimo że podczas każdej procedury zdarzają się błędy i może dojść do utraty węchu i smaku, to takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i ewentualne zaburzenia są krótkotrwałe.
- Utrata węchu i smaku może towarzyszyć innym schorzeniom, nie tylko COVID-19
To prawda. Problemy z rozpoznawaniem smaków i zapachów nie są charakterystyczne tylko dla COVID-19. Takie zaburzenie może się pojawić zarówno przy zwykłym przeziębieniu, jak i grypie, ale w ich przypadku przebiega trochę inaczej. Oczywiście najpewniejszym sposobem na postawienie trafnej diagnozy jest wykonanie testów w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
- Utrata węchu i smaku występuje tylko przez pewien czas
To prawda. Kłopoty z rozpoznawaniem zapachów i smaków utrzymują się tylko przez pewien czas. Po jakim czasie ustępują? Na to pytanie nie ma jednej, precyzyjnej odpowiedzi. U części pacjentów powonienie i smak wracają już po kilku dniach, u innych zaburzenie ustępuje dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.
- Utrata węchu i smaku przy COVID-19 jest inna niż przy grypie
To prawda. Wprawdzie zaburzenie węchu i smaku i pojawia się przy obu schorzeniach, to mogą się one od siebie różnić. W przypadku pacjentów z COVID-19 utrata węchu pojawia się nagle. Chorzy nie mają zatkanego nosa ani kataru i mogą w miarę swobodnie oddychać. A co ze smakiem? Badania opublikowane w magazynie "Rhinology" sugerują, że osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 nie potrafią odróżnić smaku gorzkiego od słodkiego.
- Utrata węchu i smaku pojawia się u wszystkich pacjentów
To mit. Mimo że WHO uznała ten objaw za najbardziej typowy dla COVID-19, to jego występowanie nie jest regułą. Badania pokazują, że zaburzenia węchu i smaku występują u 50-88 proc. chorych. Niektórzy badacze wskazują, że taki objaw pojawia się u ok. 40 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.
Jakie mogą być objawy COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: