Najlepszym sposobem na zatrzymanie transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 jest noszenie maseczki. Nakaz zasłaniania nosa i ust obowiązuje niemal na całym świecie. Spośród różnego rodzaju masek największą popularnością cieszą się tzw. maski chirurgiczne. Choć Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby takie maseczki używać tylko raz, to naukowcy znaleźli sposób, aby je zdezynfekować, a tym samym zadbać o środowisko.
Zobacz także:
- Koronawirus. Czy domowa tlenoterapia jest bezpieczna i może pomóc w przypadku duszności?
- Koronawirus. Noszenie maseczki zwiększa ryzyko zespołu suchego oka
- Uszkodzenia w organizmie po COVID-19. Co mówią na ten temat mitochondria?
Jak zdezynfekować jednorazową maseczkę - metoda siedmiodniowa
Organizacja Adios Corona, która zrzesza naukowców i zajmuje się objaśnianiem najnowszych doniesień dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2, udzieliła ostatnio cennych rad dotyczących maseczek jednorazowych.
Naukowcy są zdania, że maseczki chirurgiczne można dezynfekować, a tym samym wykorzystać więcej niż raz. W jaki sposób? Specjaliści zalecają umieszczenie noszonej już maseczki w papierowej kopercie na siedem dni i szczelnie zamknąć.
Analiza opublikowana w magazynie Lancet wykazała, że po tym czasie praktycznie wszystkie patogeny znikają. Zaledwie 0,1 proc. wirusów utrzymywało się na powierzchni maseczki dłużej niż siedem dni. Trzeba podkreślić, że po takim "zabiegu" maseczka dalej zapewnia ochronę.
Nie znaczy to jednak, że takie "czyszczenie" można przeprowadzać bez końca. Zdaniem badaczy maseczka zachowuje swoje właściwości i zapewnia ochronę do 10 "dezynfekcji".
Innym sposobem na pozbycie się wirusów - zdaniem badaczy - może być umieszczenie maseczek w piekarniku nagrzanym do 70-75 stopni. Jest ona na tyle wysoka, że zniszczy patogeny, ale na tyle niska, że nie stopi maski.
Czy maseczkę jednorazową można prać?
Wbrew pozorom - tak. Sprawdziła to francuska organizacja praw konsumentów UFC-Que Choisir. Pracownicy wyprali maski chirurgiczne w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Następnie wysuszyli jej w suszarce i wyprasowali. Cały proces powtórzyli aż 10 razy. Co się okazało? Maseczki, choć mocno wymięte, przetrwały eksperyment i - co najważniejsze - dalej zapewniały ochronę przed koronawirusem SARS-CoV-2. Test wykazał, że zatrzymywały co najmniej 90 proc. niebezpiecznych cząstek.
Trzeba jednak podkreślić, że pomysł "czyszczenia" maseczek jednorazowych i używania ich więcej niż raz budzi skrajne emocje wśród naukowców. Badacze z Binghamton University są zdania, że nieprawidłowo przeprowadzona dezynfekcja maseczki może skutkować wtórnym zakażeniem.
Konieczne są dalsze badania, które dadzą odpowiedź, czy z maseczek jednorazowych można korzystać więcej niż raz. Jeśli to się potwierdzi skorzysta na tym także planeta - używanie maseczek więcej niż raz przełoży się na mniejszą ilość śmieci.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o maseczkach ochronnych: