Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?
menu
Polub nas na Facebooku

4 najgroźniejsze powikłania po COVID-19. Jak się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?

atak serca

PeopleImages GettyImages

Pokonanie COVID-19 u części pacjentów nie jest równoznaczne z końcem problemów zdrowotnych. Dotyczy to również osób, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem SARS-COV-2. Doktor Tomasz Karauda, pulmunolog, wyjaśnia, jakie mogą być najbardziej niebezpieczne powikłania po COVID-19 i jak rozpoznać ich pierwsze sygnały.

Szacuje się, że ponad 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, przechodzi COVID-19 łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. Chociaż powikłania mogą wystąpić u każdego, kto przeszedł infekcję, to jednak ci pacjenci, u których miała ona ciężki przebieg, są na nie zdecydowanie bardziej narażeni. Prawdopodobieństwo, że COVID-19 zostawi w organizmie ślad rośnie także u tych osób, które już zmagają się z jakąś chorobą. Jakie powikłania po COVID-19 należą do najbardziej niebezpiecznych i jak je rozpoznać?

Zobacz także:

Zatorowość płucna po COVID-19

U pacjentów, którzy przeszli COVID-19, obserwuje się zwiększoną krzepliwość krwi. Tendencja do "zlepiania się" płytek krwi sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Jeśli tak skrzep powstanie w płucach, chorzy zaczynają mieć poważne problemy z oddychaniem. Dlatego też osoby, które odczuwają duszność, mimo że są uznane za ozdrowieńców, i tak powinny skonsultować się z lekarzem. Zator w płucach stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia.

Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z dusznościami, magą mieć właśnie zatorowość płucną. Warto podkreślić, że takie powikłanie - na szczęście rzadko - pojawia się również u osób, które przeszły infekcję łagodnie

- mówił w studiu Dzień Dobry TVN lek. Tomasz Karauda, lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.

Udar niedokrwienny po COVID-19

Niebezpieczny skrzep  - także spowodowany zwiększoną krzepliwością krwi - może się utworzyć w naczyniach, które doprowadzają krew do mózgu. Taka sytuacja może doprowadzić do udaru niedokrwiennego. Zdarza się, że chorzy po pokonaniu COVID-19, mają problemy np. z dobraniem odpowiedniego słowa lub nie mogą go sobie przypomnieć. Kłopoty z pamięcią i mową (afazja) to sygnał alarmowy, który  powinien skłonić do wizyty u neurologa. Trzeba sprawdzić czy nie doszło do miniudaru niedokrwiennego mózgu.

Fakt, że u pacjentów obserwuje się zaburzenia węchu i smaku świadczą o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może wywoływać zmiany neurologiczne. W przypadku osób z afazją warto wykonać tomografię, aby się upewnić, czy nie ma zmian niedokrwiennych i czy chory nie przeszedł niewielkiego udaru

- mówił specjalista.   

Zawał serca serca po COVID-19

Zbyt duża krzepliwość krwi może być niebezpieczna również dla serca. Stan zapalny sprawia, że organizm zaczyna wytwarzać tzw. mediatory stanu zapalnego, które oddziałują na naczynia krwionośne. W przypadku oderwania się blaszki miażdżycowej, układ krzepnięcia zaczyna pracować jeszcze intensywniej, a to może skończyć się zakrzepem. Jeśli zator powstanie w naczyniu, które prowadzi krew do serca dojdzie do zawału. U osób, które przechorowały COVID-19 krzepliwość krwi dalej jest zwiększona i także może rozwinąć się zawał serca.

Zespół zmęczeniowy po COVID-19

Z raportu Centers for Disease Control and Prevention wynika, że aż 35 proc. pacjentów między 18 a 34 rokiem życia, którzy pokonali COVID-19, nie wróciło do zdrowia. 292 respondentów zaobserwowało u siebie objawy długotrwałego uczucia zmęczenia, które mogą świadczyć o zespole chronicznego zmęczenia.

Tak naprawdę długo utrzymujące się zmęczenie po przejściu infekcji wywołanej przez wirusy nie jest niczym nowym. Takie powikłanie bardzo często obserwuje się u pacjentów z infekcją wywołaną przez wirusa Epsteina-Barra lub wirusa Ross River. Więcej informacji na temat zespołu przewlekłego zmęczenia w przebiegu COVID-19 znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Jakie mogą być powikłania po COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Powikłania po COVID-19 - które są najgroźniejsze? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Jakie powikłania mogą nam doskwierać po przebytym koronawirusie? 
Jakie powikłania mogą nam doskwierać po przebytym koronawirusie?  Dzień Dobry TVN
Niebezpieczne powikłania po bezobjawowym i łagodnym przejściu COVID-19.
Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Niebezpieczne powikłania po bezobjawowym i łagodnym przejściu COVID-19. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę Dzień Dobry TVN
Koronawirus.
Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19?
Koronawirus. Jak wygląda rekonwalescencja po COVID-19? TVN zdrowie
Leczenie COVID-19.
Czy warto stosować antybiotyki?
Leczenie COVID-19. Czy warto stosować antybiotyki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby