Szacuje się, że ponad 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, przechodzi COVID-19 łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. Chociaż powikłania mogą wystąpić u każdego, kto przeszedł infekcję, to jednak ci pacjenci, u których miała ona ciężki przebieg, są na nie zdecydowanie bardziej narażeni. Prawdopodobieństwo, że COVID-19 zostawi w organizmie ślad rośnie także u tych osób, które już zmagają się z jakąś chorobą. Jakie powikłania po COVID-19 należą do najbardziej niebezpiecznych i jak je rozpoznać?
Zobacz także:
- Nie ma jednego COVID-19. Wyodrębniono aż 7 form choroby
- Jak dezynfekować jednorazowe maseczki? Pomoże m.in. metoda siedmiodniowa
- COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Zatorowość płucna po COVID-19
U pacjentów, którzy przeszli COVID-19, obserwuje się zwiększoną krzepliwość krwi. Tendencja do "zlepiania się" płytek krwi sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Jeśli tak skrzep powstanie w płucach, chorzy zaczynają mieć poważne problemy z oddychaniem. Dlatego też osoby, które odczuwają duszność, mimo że są uznane za ozdrowieńców, i tak powinny skonsultować się z lekarzem. Zator w płucach stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia.
Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z dusznościami, magą mieć właśnie zatorowość płucną. Warto podkreślić, że takie powikłanie - na szczęście rzadko - pojawia się również u osób, które przeszły infekcję łagodnie
- mówił w studiu Dzień Dobry TVN lek. Tomasz Karauda, lekarz oddziału COVID z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.
Udar niedokrwienny po COVID-19
Niebezpieczny skrzep - także spowodowany zwiększoną krzepliwością krwi - może się utworzyć w naczyniach, które doprowadzają krew do mózgu. Taka sytuacja może doprowadzić do udaru niedokrwiennego. Zdarza się, że chorzy po pokonaniu COVID-19, mają problemy np. z dobraniem odpowiedniego słowa lub nie mogą go sobie przypomnieć. Kłopoty z pamięcią i mową (afazja) to sygnał alarmowy, który powinien skłonić do wizyty u neurologa. Trzeba sprawdzić czy nie doszło do miniudaru niedokrwiennego mózgu.
Fakt, że u pacjentów obserwuje się zaburzenia węchu i smaku świadczą o tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może wywoływać zmiany neurologiczne. W przypadku osób z afazją warto wykonać tomografię, aby się upewnić, czy nie ma zmian niedokrwiennych i czy chory nie przeszedł niewielkiego udaru
- mówił specjalista.
Zawał serca serca po COVID-19
Zbyt duża krzepliwość krwi może być niebezpieczna również dla serca. Stan zapalny sprawia, że organizm zaczyna wytwarzać tzw. mediatory stanu zapalnego, które oddziałują na naczynia krwionośne. W przypadku oderwania się blaszki miażdżycowej, układ krzepnięcia zaczyna pracować jeszcze intensywniej, a to może skończyć się zakrzepem. Jeśli zator powstanie w naczyniu, które prowadzi krew do serca dojdzie do zawału. U osób, które przechorowały COVID-19 krzepliwość krwi dalej jest zwiększona i także może rozwinąć się zawał serca.
Zespół zmęczeniowy po COVID-19
Z raportu Centers for Disease Control and Prevention wynika, że aż 35 proc. pacjentów między 18 a 34 rokiem życia, którzy pokonali COVID-19, nie wróciło do zdrowia. 292 respondentów zaobserwowało u siebie objawy długotrwałego uczucia zmęczenia, które mogą świadczyć o zespole chronicznego zmęczenia.
Tak naprawdę długo utrzymujące się zmęczenie po przejściu infekcji wywołanej przez wirusy nie jest niczym nowym. Takie powikłanie bardzo często obserwuje się u pacjentów z infekcją wywołaną przez wirusa Epsteina-Barra lub wirusa Ross River. Więcej informacji na temat zespołu przewlekłego zmęczenia w przebiegu COVID-19 znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19
Jakie mogą być powikłania po COVID-19? Dowiesz się tego z filmu: