Naczyniak płaski jest zmianą skórną będącą nowotworem łagodnym. Jest to pewnego rodzaju malformacja naczyniowa, która jest wyraźnie odgraniczona od otoczenia i ma formę niewielkiego guza czy czerwonej plamy na skórze. Naczyniak u niemowląt najczęściej lokalizuje się na główce, w szczególności na twarzy dziecka. Dzięki odpowiedniemu leczeniu istnieje możliwość jego usunięcia.
Naczyniak płaski u niemowlaka – co to jest?
Naczyniak płaski jest łagodnym nowotworem wychodzącym z naczyń krwionośnych. Określenie „płaski” jak sama nazwa wskazuje, jest to zmiana nie wykraczająca ponad poziom skóry. Poza naczyniakiem płaskim u dziecka można również spotkać naczyniak jamisty, który ma strukturę guzowatą koloru czerwonego lub brunatnego. Naczyniaki pojawiają się stosunkowo często, ponieważ ma je aż 10% rodzących się dzieci. Początkowo może być to jedynie niewielka plamka, która z czasem może się powiększać. U dzieci obserwuje się naczyniaki szczególnie na głowie, głównie na twarzy. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się także w innych miejscach na ciele, tzn. na tułowiu czy na kończynach.
Skąd się biorą zmiany naczyniowe? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Jak rozpoznać naczyniak płaski u niemowląt?
Naczyniak u niemowląt dość łatwo odróżnić od innych niepokojących zmian. Jest wyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry, występuje w formie plamki. Naczyniak jamisty ma formę guzka. Oba typy zmian stopniowo się powiększają. W niektórych sytuacjach, szczególnie w stresie u dzieci, zmiany mają wyraźniejsze zabarwienie. Nasilenie koloru zmiany może być także związane z podrażnieniem tej okolicy czy innych sytuacjach stresowych dla dziecka. Nawet w ciągu kilku pierwszych tygodni, zmiany te mogą bardzo gwałtownie narastać. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach naczyniaki ulegną samoistnemu wchłonięciu i nie wymagają leczenia. Pozostają wtedy jedynie czasem niewielki ślad o charakterze teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych. Zwykle dochodzi do samoistnego zaniku naczyniaków u dzieci do ukończenia 7 lat.
Czy naczyniak u niemowlaka wymaga usunięcia?
Naczyniak jest łagodną zmianą, w związku z tym nie wymaga usunięcia, a jedynie obserwacji. U noworodków czy niemowląt istnieje szansa, że legnie on samoistnemu wchłonięciu. Zdarza się jednak, że naczyniaki nie zanikają, wręcz przeciwnie – tworzą się mnogie zmiany. Mogą one prowadzić do krwawień, jak również wywoływać objawy narządowe ze względu na możliwe lokalizowanie się w błonach śluzowych. Bardzo duże naczyniaki można leczyć farmakologicznie poprzez zastosowanie propranololu. Jest to leczenie z wyboru u dzieci poniżej 1. roku życia. Są oczywiście ograniczenia kliniczne co do zastosowanej metody. Konieczne jest również przeprowadzenie konsultacji kardiologicznej.
Jeśli chory ma co najmniej 3 naczyniaki na skórze, zaleca się wykonanie USG jamy brzusznej, ponieważ istnieje ogromne ryzyko wystąpienia zmian w obrębie narządów wewnętrznych. Niewielkie naczyniaki można usunąć poprzez wykonanie laseroterapii jak również operacji.