Naczyniaki w głowie, czyli naczyniaki w mózgu, to inaczej nieprawidłowości (malformacje) naczyniowe o charakterze wrodzonym bądź nabytym. Najczęściej obserwuje się ich kształtowanie na etapach rozwoju płodowego.
Naczyniak w głowie – podział
Naczyniaki w głowie mogą mieć różne formy. Naczyniaki żylne strukturą przypominają żyły. Lokalizują się przede wszystkim w rdzeniu kręgowym i oponach. Kolejną grupę stanowią naczyniaki tętniczo-żylne, czyli mieszane. Są one najczęstsze i powstają ze skupiska nieprawidłowych połączeń tętnic i żył. Mogą stanowić źródło krwawień do ośrodkowego układu nerwowego. Naczyniaki jamiste to kolejny typ, przypominają żyły o poszerzonym świetle. Mają pojedynczą warstwę nabłonka i również mogą być źródłem krwawienia. Ostatni rodzaj to naczyniaki włośniczkowe, czyli złożone z niewielkich, cieniutkich naczynek. Ich lokalizacja to przede wszystkim most i istota biała mózgu.
Naczyniak w głowie – objawy
Naczyniak w głowie wcale nie musi się szybko objawić. Może zostać wykryty zupełnie przypadkiem w badaniach obrazowych. Jeśli jednak rośnie przez kilka lat, może dochodzić do powstania zróżnicowanych objawów klinicznych, jak bóle głowy, drgawki, zaburzenia widzenia, niedowłady, otępienie. Istnieje dość spora zależność pomiędzy obecnością malformacji tętniczo-żylnych a napadami padaczkowymi.
Naczyniak w głowie a krwawienie
Największe ryzyko krwawień wiąże się z naczyniakiem o charakterze tętniczo-żylnym. Wtedy ryzyko krwawienia sięga niemal 50%. Krwawienie w przebiegu naczyniaka głowy jest zdecydowanie łagodniejsze i mniej zagrażające życiu niż krwawienie na podłożu tętniaka. W przypadku pozostałych typów naczyniaków ryzyko krwawienia bywa często znacznie mniejsze.
Zobacz film i dowiedz się jak zbudowany jest mózg:
Jak rozpoznać naczyniaka w głowie?
Aby rozpoznać naczyniaka głowy, konieczne jest wykonanie badań obrazowych, a przede wszystkim angiografii (badanie obrazujące światło naczyń krwionośnych za pomocą promieni Rentgena), tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego z użyciem środków kontrastowych.
Naczyniak w głowie – co robić?
W zależności od wielkości i budowy naczynia krwionośnego będącego bezpośrednim podłożem dla naczyniaka, dobiera się właściwe metody leczenia. Możliwe jest łączenie neurochirurgicznych systemów wewnątrznaczyniowych celem embolizacji naczyniaka. Oznacza to, że wewnątrz naczynia gromadzi się odpowiedni materiał. Dzięki embolizacji możliwe jest ograniczenie krwawienia z dróg rodnych. Naczyniak może być także naświetlany poprzez wdrożenie radioterapii.