Słabe naczynia krwionośne objawiają się powstawaniem żylaków czy pajączków na skórze. Te drugie są często dużym problem estetycznym dla kobiet – gdy pojawiają się na twarzy, nie można ich ukryć. Istnieją jednak sposoby na ich leczenie.
Skąd biorą się żylaki i pajączki na skórze?
Żylaki i pajączki na skórze mają wspólną przyczynę powstawania – kruche naczynia krwionośne. Przyczynami tego problemu są w dużej mierze czynniki genetyczne, ale również nieprawidłowy styl życia, częsta ekspozycja na nieodpowiednie czynniki atmosferyczne czy rodzaj wykonywanej pracy (siedzenie lub stanie przez wiele godzin bez ruchu).
Odpowiednia dieta i suplementy kluczem do wzmocnienia naczyń krwionośnych
Niektóre substancje uszczelniają naczynia krwionośne, dlatego osoby borykające się z tym problemem powinny je zawrzeć w swojej codziennej diecie. Są to między innymi:
-
witamina C – jest obecna w świeżych owocach i warzywach, a szczególnie w dzikiej róży, aceroli, porzeczkach, cytrusach, papryce, cebuli, kiszonej kapuście i zielonej pietruszce;
-
witamina A – zawierają ją: tran, marchew, jarmuż, szpinak i dynia;
-
cynk – najwięcej znajduje się go w owocach morza, sezamie, migdałach i dzikim ryżu;
-
miedź – znajduje się wątrobie, owocach morza, pestkach dyni, słoneczniku i sezamie;
- rutyna – jej najbogatszym źródłem są kasza gryczana, czarny bez, szczaw, dziurawiec i mięta.
Oprócz dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości składników uszczelniających naczynia krwionośne można sięgnąć także po leki i suplementy, takie jak:
- diosmina – wyizolowany z owoców cytrusowych flawonoid, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i zwiększa napięcie żylne,
- wyciągi z ruszczyka kolczastego,
- dobezylan jednowodny wapnia – zwiększa napięcie żylne i lepkość osocza,
- wyciągi z kasztanowca – zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacniają ich odporność na urazy mechaniczne.
Jak leczy się żylaki?
Żylaki można leczyć, przyjmując wyżej wymienione doustne preparaty. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej, co wspomaga krążenie krwi. Należy też pamiętać, aby, kiedy jest to możliwe, unosić nogi w górę, co sprzyja odpływaniu nagromadzonego osocza. Pomocne jest także stosowanie maści i zewnętrznych preparatów. Jeżeli powyższe metody nie działają, a żylaki powodują silny ból bądź stanowią zagrożenie dla zdrowia, konieczna jest operacja. Obecnie najczęściej wykonuje się zabiegi laserowe, które polegają na zasklepieniu zniszczonych naczyń krwionośnych.
Pajączki na skórze – jak się ich pozbyć?
Pierwszym krokiem do pozbycia się pajączków na skórze powinno być przyjrzenie się swojej diecie oraz stylowi życia. Jeżeli do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, uprawia się sport oraz unika alkoholu i papierosów, to prawdopodobnie problem kruchych naczyń krwionośnych związany jest z czynnikami genetycznymi.
Oprócz przyjmowania doustnych suplementów warto wówczas sięgnąć po specjalistyczne kremy i maści, które sprzyjają zmniejszaniu się widocznych naczyń krwionośnych. Szczególnie przydatne są:
- maści z wyciągiem z kasztanowca,
- maści z wyciągiem z arniki,
- kremy do cery naczynkowej,
- kremy poprawiające koloryt skóry,
- maści z wyciągiem ruszczyka.
Osoby zmagające się z pajączkami lub cerą naczynkową mogą również skorzystać z laserowych zabiegów zamykania naczyń krwionośnych, które cieszą się dużą popularnością., są bezpiecznie i najczęściej dają bardzo dobre efekty. Przed zabiegiem warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?
Nalewka z kasztana – domowy sposób na słabe naczynia krwionośne
Nalewka z kasztana ma działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Można ją przyjmować wewnętrznie w ilości 5–10 ml dziennie, a także stosować do nacierania chorych miejsc. Jest bardzo prosta w wykonaniu. Do jej przygotowania wystarczy 100 g surowca oraz 1 l wódki. Rozdrobnione kasztany (mogą być zarówno niedojrzałe, jak i już suche, ważne żeby je drobno pokroić) zalewa się wódką i zostawia na okres około miesiąca, po czym przecedza. Można również wykonać wersję nalewki z 50 g kasztanów i 50 g kwiatów kasztanowca (są dostępne w sklepie zielarskim). Jej działanie można wzmocnić poprzez dodanie kwiatów arniki.
Osoby, które z różnych powodów nie chcą przygotowywać nalewki, nie muszą się martwić. Skutecznie działają również napary z kwiatostanów kasztanowca pite 2 razy dziennie. Co więcej równie dobrze można zakupić gotowe preparaty zawierające standaryzowaną ilość ekstraktu z tej rośliny w aptece.