Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mydło dziegciowe – najważniejsze właściwości i sposoby stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Mydło dziegciowe – najważniejsze właściwości i sposoby stosowania

Mydło dziegciowe

Fot. iiievgeniy / Getty Images

Dziegieć to ciemnobrązowa i lepka maź, która uzyskiwana jest w procesie suchej destylacji kory sosny lub brzozy. Mydło dziegciowe pozytywnie wpływa zarówno na włosy i cerę, szczególnie w przypadku osób z problemami, takimi jak trądzik lub zaskórniki. Kosmetyk ma także właściwości przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i antyseptyczne.

Używanie mydła dziegciowego daje bardzo dobre efekty kosmetyczne, chociaż wiele osób zraża specyficzny i intensywny zapach tego kosmetyku. Przypomina on bowiem benzynę wymieszaną z olejem i dla niektórych jest wyjątkowo nieprzyjemny. Woń jednak nie utrzymuje się długo, dlatego nie warto rezygnować z mydła dziegciowego ze względu na jego lecznicze i kosmetyczne właściwości.

Zobaczcie, jakie mydło możemy kupić w sklepach:

Zobacz film: Jakie mydło możemy kupić w sklepach? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Czym jest mydło dziegciowe?

Dziegieć to substancja znana w Polsce przynajmniej od XIV wieku, natomiast na świecie używana jest od tysięcy lat. Początkowo była stosowana do leczenia chorób skóry oraz zapalenia gardła i krtani. Dziegieć był używany także jako smar, a także środek zabezpieczający ubrania i obuwie np. przed wilgocią i przemakaniem. W kosmetyce ten produkt rozpowszechnił się dopiero w XX wieku. Zwany jest smołą drewna i jest otrzymywany dzięki suchej destylacji, czyli podgrzewaniu materiału w temperaturze dochodzącej do 500–1000 stopni Celsjusza. Podczas procesu suchej destylacji powstaje nie tylko dziegieć, ale także dwutlenek węgla oraz metanol, kwas octowy i aceton.

Warto wiedzieć, że dziegieć może być toksyczny w nadmiarze, ponieważ w jego skład wchodzą substancje, takie jak benzopiren, chryzen i antracen. Działanie toksyczne i rakotwórcze mogą wykazywać słabo oczyszczone kosmetyki z dziegciem, dlatego należy dokładnie czytać skład preparatów i wybierać tylko te z rekomendowanych i sprawdzonych źródeł.

Jeśli chodzi o mydło dziegciowe, to zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością, zwłaszcza u osób cierpiących na problemy skórne. W XXI wieku mydło dziegciowe zostało uznane za jeden z lepszych środków na trądzik.

Mydło dziegciowe: właściwości

Dziegciowe mydło może być stosowane zarówno doraźnie, pielęgnacyjnie, jak i w celach leczniczych. Do najważniejszych właściwości mydła dziegciowego można zakwalifikować:

  • oczyszczanie i matowienie skóry twarzy,
  • korzystne działanie na trądzik,
  • dobry wpływ na skórę tłustą i mieszaną,
  • oczyszczenie całego organizmu,
  • redukcję liczby zaskórników,
  • przyspieszenie gojenia się ran,
  • działanie przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybiczne,
  • regulację wydzielania sebum.

Kosmetyk można stosować nie tylko na twarz, ale i na włosy. W takiej sytuacji najlepiej zakupić mydło dziegciowe w płynie, które ma bardzo szerokie właściwości: zmniejsza łupież i może być stosowane jako kuracja przy wypadaniu włosów.

Czym warto myć ręce? Pora się przekonać:

Zobacz film: Jak wybrać najlepsze mydło? Źródło: 36,6

Zastosowanie mydła dziegciowego

Osoby mające problemy skórne chętnie decydują się na mydło dziegciowe w kostce, które bardzo dobrze się pieni i już po kilku użyciach zmniejsza trądzik, redukuje zmiany skórne i zaskórniki, a także minimalizuje widoczność porów. Mydło dziegciowe jest także często stosowane leczniczo na łuszczycę oraz grzybicę. Wśród innych wskazań do jego stosowania można wyróżnić: świerzb, ropiejące ranki, swędzenie i wysypki, atopowe zapalenie skóry oraz łojotokowe zapalenie skóry. Mydło dziegciowe w płynie polecane jest szczególnie osobom z problemami z włosami, na przykład ich wypadaniem lub nadmiernym przetłuszczaniem się.

Osoby, które decydują się na stosowanie mydła w formie ekstraktu, powinny pamiętać o tym, aby stosowanie na większe partie ciała zostało skonsultowane z lekarzem. Mydło dziegciowe to kosmetyk naturalny, dlatego zwykle nie zawiera substancji konserwujących ani barwników. Dzięki temu nie podrażnia dodatkowo skóry twarzy, ciała lub głowy. Zdarza się jednak, że producenci dodają substancje, które mogą powodować alergie lub pogarszać problemy skórne, takie jak trądzik czy zaskórniki.

Mydło dziegciowe uznawane jest za bardzo skuteczne i wydajne, a jego cena jest niska (około 3–10 złotych za kostkę, w zależności od producenta i składu). Warto jednak pamiętać o tym, że mydło dziegciowe ma także wady. Przede wszystkim wysusza, dlatego nie jest polecane osobom ze skórą suchą, skłonną do podrażnień i alergii. W trakcie kuracji tym mydłem należy bardzo dobrze nawilżać skórę twarzy, czyli stosować odpowiedni krem nawilżający i regenerujący tonik. Długotrwałe stosowanie dziegciu może spowodować nadmierne przesuszanie się skóry, dlatego kuracje powinny trwać od 3 do 6 tygodni.

Dla wielu osób sporą wadą mydła jest jego intensywny i nieprzyjemny zapach, który może zniechęcić do regularnego stosowania kosmetyku. Niektóre osoby wręcz mówią o tym, że zapach je odpycha i nie pozwala na sięgnięcie po kosmetyk. Niektórzy producenci starają się zamaskować nieprzyjemną woń dodatkowymi substancjami zapachowymi, jednak nie zawsze jest to skuteczne.

Mydło dziegciowe nie powinno być stosowane na otwarte rany ani przy zapaleniu mieszków włosowych. Dziegciowego mydła powinny także unikać kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?