Doskonałe zastępstwo nowalijek
Do jedzenia nadają się zarówno żółte kwiaty mniszka lekarskiego, jak i łodygi i liście. Surowe mają delikatny smak, zapiekane liście nabierają lekkiej goryczy. Ziołowe w smaku kwiaty mniszka można jeść w całych koszyczkach oraz same płatki. Mniszka lekarskiego warto wykorzystać do letniej sałaty oraz do zdrowego, zielonego koktajlu.
Właściwości mniszka lekarskiego
Liście i kwiaty mniszka lekarskiego mają niewiele kalorii, ale za to mnóstwo składników odżywczych.
Mniszek posiada właściwości żółciopędne, dlatego warto go dodawać do potraw, jeżeli mamy skłonności do kamicy żółciowej.
Mniszek lekarski jest również polecany osobom na diecie, które pragną zgubić zbędne kilogramy, ponieważ w mniszku znajduje się inulina ograniczająca apetyt i zapewniająca poczucie sytości. Mniszek dodany do sałaty obniża indeks glikemiczny posiłku, tym samym spowalnia także wchłanianie cukrów.
Herbatka z suszonych liści mniszka wspiera przemianę materii. Napar sprawia, że żołądek produkuje więcej soków trawiennych.
Mniszek lekarski na odporność
Kwiaty, a także listki mniszka lekarskiego to doskonały środek wzmacniający. Zawarte w mniszku substancje korzystnie wpływają na skuteczność działania białych krwinek, które są odpowiedzialne za eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów. Syrop z mniszka stosuje się przy wirusowych infekcjach górnych dróg oddechowych.
Mniszek lekarski na dobry wzrok
Ziołowe kwiaty mniszka powinny do swojej diety włączyć osoby, które dużo pracują przed komputerem. Żółte kwiaty zawierają bowiem luteinę, której działanie chroni nasz wzrok. Luteina to przeciwutleniacz, który zapobiega niszczeniu retinolu w siatkówce oka.