Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metaliczny zapach z ust. Leczenie nieświeżego oddechu u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Metaliczny zapach z ust. Leczenie nieświeżego oddechu u dzieci i dorosłych

PeopleImages/Getty Images

U wielu osób metaliczny zapach z ust bywa przyczyną osłabienia kontaktów międzyludzkich. Jest krępujący i stanowi powód do wstydu. Znalezienie przyczyny brzydkiego zapachu w wielu przypadkach wymaga szerszej diagnostyki. Może on być objawem wielu chorób, nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych.

Metaliczny zapach z ust to objaw niespecyficzny. Szereg zaburzeń, które go wywołują, wymaga wielu wizyt lekarskich, a nawet długotrwałego leczenia. Dzięki niemu możemy raz na zawsze pozbyć się kłopotliwej dolegliwości.

Metaliczny zapach z ust – przyczyny brzydkiego oddechu u osób dorosłych

Metaliczny zapach z ust i nieciekawy posmak w buzi u dorosłych jest zwykle związany z chorobami jamy ustnej lub układu trawiennego. Jest on krępujący, a jego pochodzenie wymaga wizyty lekarskiej. Dzięki temu będzie można znaleźć przyczynę nietypowej dolegliwości. Prawidłowe rozpoznanie i wdrożona terapia pomogą odzyskać pewność siebie.

Prawdopodobną przyczyną metalicznego zapachu z ust u osoby dorosłej są choroby przyzębia. Do ich powstawania przyczyniają się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ubytki lub zakażenia w jej obrębie. Co ciekawe, taki zapach może powstać na skutek zepsutych metalowych plomb albo niewłaściwie wykonanych protez zębowych.

Czytaj także: Instruktaż higieny jamy ustnej u dorosłych i dzieci

Innym powodem metalowego oddechu są kłopoty z układem trawiennym. Choroby wątroby i dróg żółciowych wywołują tę przykrą dolegliwość. W takich sytuacjach zlikwidowanie metalicznego zapachu będzie zależało od wizyty u lekarza gastrologa.

Metaliczny zapach z ust u dorosłych jest również związany z odchudzaniem. Taka woń jest charakterystyczna u osób zatrutych chromem. Chrom stosuje się w celu ograniczenia łaknienia, głównie na słodycze. Jest on składnikiem wielu preparatów na odchudzanie. Stosowanie kilku jednocześnie może doprowadzić do przedawkowania.

Przyczyną metalicznego zapachu są zakażenia drożdżakowe. Grzybica jamy ustnej wymaga leczenia środkami przeciwgrzybiczymi. Można je kupić jedynie na podstawie recepty. Zakażenia grzybicze są powodem metalicznego zapachu z ust u dzieci.

Czytaj także: Grzybica jamy ustnej – objawy, rodzaje, przyczyny i leczenie

Metaliczny zapach z ust u dziecka – przyczyny

Metaliczny zapach z ust dziecka może być wynikiem zakażenia grzybiczego w układzie pokarmowym. Candida albicans, bo tak nazywa się winowajca tego stanu, jest drobnoustrojem bytującym w mikroflorze jelita grubego. Odżywia się cukrami prostymi i rozwija w kwaśnym środowisku. W sprzyjających warunkach może się niebezpiecznie namnożyć. Candida „lubi” słodycze, jedzenie typu fast food i dietę ubogą w warzywa.

Słodkości, przetworzone jedzenie oraz nieprawidłowo zbilansowana dieta są doskonałą pożywką dla Candida albicans. Rozwija się wtedy w błyskawicznym tempie i niszczy komórki żywiciela. Jeśli brak mu „pokarmu”, wydziela substancję która jest przyczyną metalicznego zapachu z ust u dziecka.

Candida potrafi nieźle namieszać w organizmie dziecka. Jego bytowanie może dawać szereg objawów:

  • nawracające zapalenia zatok
  • infekcje górnych dróg oddechowych
  • biegunka i wzdęcia
  • bóle brzucha, zwłaszcza po jedzeniu
  • nadpobudliwość, nerwowość
  • zapotrzebowanie na słodycze
  • zmęczenie
  • niespokojny sen.

Drożdżak typu Candida może się ujawnić po antybiotykoterapii. Grzyb bardzo lubi żerować w jamie ustnej u dziecka. Jest to główna przyczyna metalicznego zapachu z ust u małego pacjenta.

Jak prawidłowo dbać o dziąsła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o dziąsła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czytaj także: Antybiotykoterapia – wytyczne i zasady racjonalnego leczenia

Diagnostykę zakażeń grzybiczych u dziecka należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Przydatne będzie pobranie krwi. Standardowe badania to: morfologia krwi obwodowej z rozmazem, badanie białka C-reaktywnego (CRP) i ogólne badanie moczu.

Pozbycie się drożdżaka jest czasochłonne. Lekarz zleca leki przeciwgrzybicze Kluczowym elementem tego procesu jest też zmiana diety. Dziecku należy ograniczyć słodycze. Posiłki powinny być wzbogacone w warzywa i produkty mleczne zawierające żywe kultury bakterii. Do picia podaje się dziecku soki i napoje bez zawartości cukru. Priorytetem jest właściwa, codzienna higiena jamy ustnej.

Dzieciom można podawać probiotyki. Kupimy je w aptekach bez recepty. Forma probiotyku zależy od wieku dziecka i jego zdolności do połykania. Na rynku są dostępne saszetki, kapsułki i krople. Ich koszt to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Wyrównanie flory bakteryjnej jest podstawą do zlikwidowania metalicznego zapachu z ust.

W przypadku obecności drobnoustrojów bytujących w przewodzie pokarmowym u dzieci konieczne jest leczenie całej rodziny. Leczenie zapobiegnie kolejnym zakażeniom. Drożdżaki Candida lubią wracać, dlatego dieta powinna obowiązywać przez cały czas.

Czytaj także: Czym są probiotyki i prebiotyki? Działanie i występowanie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie
Metaliczny zapach z ust – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Grzybica gardła – jakie wywołuje objawy?
Przyczyny i leczenie choroby
Grzybica gardła – jakie wywołuje objawy? Przyczyny i leczenie choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?