Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest trawienie? - zaburzenia, czas trwania, sposoby na poprawę 
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest trawienie? - zaburzenia, czas trwania, sposoby na poprawę 

NAN

Fot: fotolia.com

Układ trawienny odpowiada za trawienie pokarmów (czyli rozkład związków złożonych do prostych) oraz ich wchłanianie do krwioobiegu. Proces ten następuje m.in. dzięki enzymom trawiennym. Aby pozbyć się problemów z wydalaniem resztek pokarmowych z organizmu, należy unikać przejadania się, jedzenia o nieregularnych porach oraz pokarmów bogatych w kofeinę czy tłuszcze zwierzęce. Herbatę i leki na trawienie można dostać w aptece bez recepty.

Zaburzenia trawienia mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, jak: ból, wzdęcia, wymioty czy zgaga. Do najczęściej występujących problemów trawiennych należą: nieżyt żołądka, refluks, wrzody oraz niestrawność.

Układ pokarmowy człowieka – budowa, funkcje

Układ pokarmowy człowieka odpowiada za trawienie pokarmów oraz wchłanianie pozyskiwanych z nich niezbędnych do życia związków chemicznych. Niestrawione resztki pokarmowe ulegają procesowi defekacji, czyli wypróżnienia. 

Układ trawienny składa się z gruczołów – trzustki i wątroby – oraz przewodu pokarmowego, którego początkiem jest jama ustna, a końcem – odbyt. Przewód pokarmowy dzieli się na dwie części: górny (w skład której wchodzi jama ustna, gardło przełyk oraz żołądek) i dolny, czyli, jelito cienkie i grube wraz z odbytnicą.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Co to jest trawienie?

Trawienie u człowieka to proces, który polega na rozdrobnieniu składników pokarmowych do postaci, która będzie w stanie wchłonąć się w przewodzie pokarmowym. 

Enzymy trawienne wytwarzane przez gruczoły trawienne są niezbędne do tego, aby ten proces odbył się prawidłowo. Trawienie można podzielić ze względu na miejsce oraz sposób, w jaki się odbywa:

  • Trawienie wewnątrzkomórkowe odbywa się z pomocą enzymów lizosomalnych. Proces odbywa się u pierwotniaków, płazińców i parzydełkowców.
  • Trawienie pozakomórkowe, inaczej zewnątrzkomórkowe występuje u ssaków. W przewodzie pokarmowym dochodzi do związków chemicznych zawartych w jedzeniu na mniejsze cząsteczki aby mogło dojść do procesu wchłaniania. Dzięki temu organizm jest w stanie przystosować przewód pokarmowy to trawienia zróżnicowanych pokarmów. Rodzajem trawienia pozakomórkowego jest trawienie pozajelitowe, które odbywa się poza ciałem i występuje u bezkręgowców.
  • Trawienie bakteryjne występuje u zwierząt roślinożernych i odbywa się z udziałem enzymów wytwarzanych przez takie bakterie jak pałeczka okrężnicy.
  • Trawienie kontaktowe, inaczej błonowe, ma miejsce za pośrednictwem enzymów mikrokosmków.

Co wpływa na proces trawienia?

Regularne skurcze i rozkurcze żołądka powodują, że pożywienie dostarczane do organizmu, miesza się z sokiem żołądkowym, co powoduje jego rozdrabnianie. Za pomocą kwasu solnego usuwane są bakterie z jedzenia oraz pobudzana jest dwunastnica do wytwarzania hormonów jelitowych – odpowiedzialnych za wydzielanie żółci i soku trzustkowego. Trawienie białek i cukrów następuje w m.in. jelicie cienkim. Proces zachodzi dzięki enzymom trzustkowym

Trawienie tłuszczów możliwe jest dzięki wątrobie, która produkuje żółć. Niestrawione resztki pokarmowe trafiają do jelita grubego i kierowane są w kierunku odbytu, gdzie dochodzi do wypróżnienia. Aby doszło do procesu trawienia, niezbędna jest także trzustka, czyli gruczoł, który oprócz wytwarzania hormonów i enzymów wpływa także na regulowanie gospodarki cukrem w organizmie. Ośrodki nerwowe w mózgu mogą zostać pobudzone na sam widok czy zapach jedzenia. Powoduje to wzmożone wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego.

Jak poprawić trawienie naturalnymi sposobami?

Sygnałami wskazującymi na zaburzenia trawienia są: zaparcia, ból brzucha, wzdęcia, kolka czy zgaga. Aby poprawić trawienie w sposób naturalny, należy zadbać o ilość zjadanego pokarmu. Nieregularne jedzenie lub przejadanie się sprzyja zaburzeniom trawienia. 

Aby temu zapobiec, najlepiej jeść mniej ale częściej, np. 5 posiłków dziennie w kilkugodzinnych przerwach. Produkty z probiotykami, np. jogurty, naturalnie pobudzają proces trawienia oraz wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. 

Podobnie działa błonnik, którego duże ilości znajdują się w produktach gruboziarnistych, warzywach i owocach. W codziennej diecie należy unikać produktów, które szkodzą wątrobie, jak: kofeina, alkohol czy tłuszcze zwierzęce. Aktywność fizyczna oraz picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie naturalnie pobudzi żołądek do pracy.

Ile trwa trawienie?

Czas trawienia pokarmów w żołądku w większości przypadków trwa około 24 godzin, jednak jest to kwestia indywidualna i może zależeć od różnych czynników, jak rodzaj jedzenia. Jeżeli do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż 2 razy w tygodniu, wtedy mowa o zaparciu. 

Lekkostrawne produkty to np.: nabiał (jogurt, maślanka, biały ser), ryż, kasza manna i jęczmienna, chude mięso i ryby. Ciężkostrawne jedzenie to np.: bigos, fast food, smażone kotlety, sery topione, orzechy, płatki owsiane, bita śmietana, chipsy.

Co na problemy z trawieniem?

Proces trawienia można przyspieszyć, stosując specjalne leki. Tego typu preparaty dostępne są w formie tabletek, proszku lub soku i można je dostać w aptece bez recepty. Leki na trawienie zawierają zazwyczaj: aloes, korzeń ostryżu plamistego, mannę, ekstrakt z łusek karczocha lub czarnej rzodkwi, maltodekstrynę, kwas cytrynowy. 

Ziołowa herbata na trawienie to również sposób na pobudzenie pracy żołądka. Napój występuje najczęściej w formie suszu lub torebek do zaparzania. Herbaty zawierają w sobie np.: owoce czarnego bzu i kopru włoskiego czy ziele werbeny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
149
73
Polecamy
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu”
Dieta zasadowa i inne sposoby na „odkwaszenie organizmu” Dzień Dobry TVN
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu?
Czy istnieją skuteczne zioła na zmniejszenie apetytu? Dzień Dobry TVN
Enzymy trawienne w ślinie, żołądku, trzustce i jelicie cienkim
Enzymy trawienne w ślinie, żołądku, trzustce i jelicie cienkim TVN zdrowie
Jak sobie poradzić z poświątecznym obżarstwem?
Jak sobie poradzić z poświątecznym obżarstwem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?