Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające
menu
Polub nas na Facebooku

Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające

Dziewczyna, która ma maseczkę na twarzy

Fot: bernardbodo / gettyimages.com

Maseczka oczyszczająca to podstawa pielęgnacji skóry twarzy. Oprócz gotowych kupnych maseczek można z powodzeniem stosować te przygotowane w domu. Maska oczyszczająca pozwala skutecznie pozbyć się zaskórników, zwęża pory, usuwa nadmiar sebum i nagromadzone na skórze zanieczyszczenia.

Maseczka oczyszczająca domowej roboty cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością, tak jak i inne samodzielnie wykonywane kosmetyki. Istnieje wiele sprawdzonych przepisów na dobre domowe maseczki oczyszczające, które opracowywane są wyłącznie na naturalnych produktach. Każdy typ skóry należy systematycznie oczyszczać, lecz szczególnie powinny pamiętać o tym osoby o cerze tłustej, gdyż nadmiar sebum zatyka pory i wzmaga powstawanie zaskórników.

Maseczka oczyszczająca – efekty zastosowania

Maseczka oczyszczająca stanowi podstawę w pielęgnacji skóry twarzy. Usuwa z jej powierzchni nadmiar tłuszczu, brud, zrogowaciały naskórek. Maseczki oczyszczające wnikają głęboko w pory skóry i skutecznie je zwężają. Efektem ich zastosowania jest odświeżona, czysta, wygładzona skóra. Maseczki zwiększają absorpcję składników aktywnych zawartych w kosmetykach nakładanych na skórę twarzy.

W sposób szczególny podkreśla się korzystne działanie maseczek oczyszczających DIY (z ang. do it yourself), czyli przygotowanych samodzielnie. Zrobienie domowych maseczek oczyszczających jest bardzo proste i szybkie, a dodatkowo tanie. Większość przepisów opiera się na składnikach wykorzystywanych na co dzień w kuchni. Domowe maseczki oczyszczające zawierają wyłącznie naturalne produkty.

Zobacz film i poznaj najlepsze przepisy na domowe maseczki:

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Jak zrobić maseczkę oczyszczającą z glinką?

Maseczka głęboko oczyszczająca pory z glinkami mineralnymi jest jedną z najefektywniej działających. Do jej przygotowania potrzebne są: 2 krople olejku geraniowego, 2 krople olejku lawendowego, 1 kropla olejku cytrynowego albo soku z cytryny, 6 łyżeczek ciepłej wody, 3–4 łyżki białej glinki. Należy pamiętać, żeby do przyrządzania preparatów z białej glinki nie używać metalowych akcesoriów. Miskę, w której mieszane będą składniki, wkłada się do miski z gorącą wody. Na początku należy zmieszać ze sobą wszystkie olejki. Następnie dodaje się po 1 łyżce glinki. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na twarz przy użyciu gąbki i trzyma przez około 30 minut. Po tym czasie maskę zmywa się ciepłą wodą. Wskazane jest wykonywanie maski 1–2 razy w tygodniu.

Naturalna maseczka oczyszczająca z sody i cytryny

Naturalna maseczka oczyszczająca z sody i cytryny to kolejny wart zastosowania sposób na uzyskanie czystej skóry. Niezbędne składniki to 2 łyżki sody oczyszczonej i 2 łyżki soku z cytryny. Składniki miesza się dokładnie do uzyskania jednolitej masy, z której zaczną wydostawać się pęcherzyki powietrza. Mieszanina powinna przyjąć jasnożółty kolor. Maseczkę wciera się w skórę, pozostawia na około 20 minut i zmywa letnią wodą. To rozwiązanie nie nadaje się dla osób o skórze naczynkowej, wrażliwej, suchej.

Jak zrobić domową maseczkę oczyszczającą z aspiryny?

Aspirynowa maseczka oczyszczająca do twarzy polecana jest osobom o skórze trądzikowej. Przygotowuje się ją z: 4 tabletek aspiryny, 2 łyżek wody, 1 łyżki jogurtu naturalnego. Do miski wkłada się tabletki i dodaje wodę. Należy odczekać chwilę do momentu, aż tabletki zmiękną i rozdrobnią się. Następnie dodaje się jogurt. Maska powinna mieć półpłynną konsystencję o wyczuwalnych grudkach aspiryny. Maseczkę trzyma się przez 10–20 minut, po czym spłukuje ciepłą wodą. Dobroczynne działanie tej maski zawdzięcza się zawartości kwasu acetylosalicylowego, który delikatnie wysusza skórę, łagodzi stany zapalne, zmniejsza przebarwienia.

Przepis na cukrową, białkową i śmietanową maseczkę oczyszczającą

Jedną z bardziej znanych oczyszczających maseczek do twarzy jest ta sporządzona z 4 łyżek śmietany i kilku kropel soku wyciśniętego z cytryny. Oba składniki miesza się dokładnie i wciera w pozbawioną makijażu i umytą uprzednio skórę twarzy. Maseczkę zostawia się na 20 minut, po czym zmywa najpierw letnią, a później zimną wodą.

Dobrą maseczką oczyszczającą jest maska cukrowa, wykonana tylko z 1 łyżki cukru i 1 łyżki gorącej wody. Cukier rozpuszcza się w wodzie. Powstała maska ma postać kleiku, który nakłada się na twarz kolistymi ruchami. Maskę pozostawia się na 3–5 minut i zmywa letnią wodą. Po maseczce powinno się zastosować krem nawilżający. Ten rodzaj maseczki oczyszczającej nie jest zalecany posiadaczom cery wrażliwej.

Kolejną propozycją domowej maseczki oczyszczającej pory jest maseczka z białka kurzego. Białko ubija się na sztywno, po czym rozprowadza równomiernie na skórę twarzy. Maseczkę trzyma się do momentu zaschnięcia i zmywa letnią wodą. Ten rodzaj maseczki niewskazany jest posiadaczom bardzo suchej skóry.

Kiedy warto zrobić maseczkę z węglem? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Maseczka do twarzy z węglem. Źródło: Klinika urody.

Miodowa i żelatynowa maseczka oczyszczająca

Miodowa maska oczyszczająca sporządzana jest z: 1/2 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżki miodu, 2 łyżeczek mielonych migdałów. Miód miesza się z sokiem cytrynowym, a po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodaje się migdały. Mieszanka dzięki nim daje efekt peelingu. Po nałożeniu na skórę maski powinno się delikatnie pocierać skórę przez 2–3 minuty, a następnie spłukać letnią wodą.

Maską głęboko oczyszczającą jest ta na bazie żelatyny. Jest zalecana osobom o skórze tłustej. Mogą ją stosować każde grupy wiekowe, jednak efekty w największym stopniu będą widoczne u osób po 25. r.ż., kiedy produkcja kolagenu staje się niewystarczająca. Oprócz działania oczyszczającego, maseczka z żelatyny wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe oraz wzmacnia, odżywia i delikatnie wygładza zmarszczki. Do jej przygotowania potrzebne są: 1 łyżka żelatyny, 2 łyżki mleka. Mleko podgrzewa się i dodaje do niego żelatynę. Po dokładnym wymieszaniu składników maseczkę nakłada się na twarzy i pozostawia do czasu, aż zacznie odchodzić. To maseczka typu peel-of.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?